MetrouReţeaua de metrou din Bucureşti

 

Topic: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București

330 posts, 139006 views
 
Go to page:  1  ... 10 11 12 13 14 15 16  ... 24
 
 

📖 Pagination options
  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București GPS

GPS wrote here:
O poză cu noua casetă de la Apărătorii Patriei destinată peronului / liniei 1. Nu este cea mai reușită schemă, aceasta mai mult încurcă. Liniile sunt inversate, iar în teren direcțiile sunt poziționate fix invers.







Între timp. :applause:

5F70AE99-3234-4DEC-BFC8-3F48DB650A03.jpeg (1.64 MB; downloaded 2841 times)

 


Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București survola

Eu as fi lăsat și Berceni și Tudor Arghezi pe acele plăcuțe care indică stațiile de capăt. Până la urmă va ajunge in com. Berceni, deci nu era nimic greșit.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București sab

N-as fi așa convins ca M2 va ajunge in comuna Berceni.

GPS, înseamnă ca au citit ce scriem noi pe aici.  :bere:

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București GPS

În timp ce pe M2 se actualizează sau montează noi casete, pe celelalte magistrale o parte din vechile casete montate acum mai bine de un deceniu au devenit ilizibile. Un exemplu este cea de la Piața Victoriei (M1).

67FBF9D1-2E4A-4995-B4B1-C928537986B8.jpeg (1.61 MB; downloaded 3701 times)

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București GPS

O poză din față cu respectiva casetă

CB9B50DA-6471-4B8C-B997-5C644EA57848.jpeg (1.54 MB; downloaded 3543 times)


De asemenea câteva cadre de la Piața Sudului unde se aplică un nou strat de lavabilă.

7BF0DDC7-BA8B-49A2-A72A-82986811E5C8.jpeg (764.63 KB; downloaded 3543 times)

5B722597-5B86-4F80-8BD9-41841BD87C79.jpeg (851.93 KB; downloaded 3543 times)

39CA172D-0242-45F6-832E-D11059774173.jpeg (819.84 KB; downloaded 3543 times)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București sab

Asta pare var ca in anii '80, aplicat cu pompa, lavabila nu poți aplica prin stropire decât daca este apa chioara...Au scos plafonul (ca in majoritatea stațiilor) si au stropit peste tot cu var, inclusiv peste betonul brut dintre grinzi, chiar si peste metal. :popa:
Remarcam iarăși ca lui Dorel i-a fost lene sa pună un rând de banda ca sa nu stropească si travertinul de pe perete. :twisted:

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București Utilizator anonim 2

Ehe, in anii ‘80 ce bine aratau statiile. Am vazut recent niste fotografii si mi-am adus aminte de vremurile alea de la metrou, ce mult imi placea sa ma plimb si sa ma bucur de lumina din statii. Totul era nou, luminos si sclipitor, in contrast evident cu lumea de la suprafata.

Acum isi bat joc: reclame mizerabile, becuri rare, chioare sau obositoare, tavane decopertate va sa vezi toate matele ce atirna, grafitti, gume lipite pe jos si jeg negru. O hruba.

Era vorba de citiva ani ca se apuca de curatenie. Nimic. Probabil au avut nevoie de banii aia pentru salarii, ca sint napastuiti, bietii de ei...

 


Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București orex

sab wrote here:
Asta pare var ca in anii '80, aplicat cu pompa, lavabila nu poți aplica prin stropire decât daca este apa chioara...




Esti ramas in urma si nu credeam asta! :rofl:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București sab

orex wrote here:
Esti ramas in urma si nu credeam asta! :rofl:

Este lavabila diluata în butoi la Piața Sudului. Doar diluata se poate aplica cu pistolul.
20220402_083410.jpg (1.1 MB; downloaded 3232 times)

 


Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București orex

Tot asa dai si prima mana-n casa, diluata! :rofl:  N-ai prea pus mana pe trafalet! :lol:  

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București sab

Ba crede-mă ca da, dar nu apa chioara.  Aia nu mai este lavabila .
Daca ai încercat un Spor sau ceva mai de calitate știi la ce mă refer. Prima mana se da max 10% diluata, iar a doua, care este de "rezistenta", nu se mai diluează. Ăștia dau un "pisswasser" de se ia numai când te atingi de ea.  ;)

 



  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București Utilizator anonim 2

Toate ca toate dar tavanele false de sticla cind le pun la loc? Si de ce le-au dat jos, in primul rind? Arata infiorator.

Daca se pot sparge la incendiu (care incendiu, ca nu are ce sa arda) de ce nu pun din alt material? Sint statii (Lujerului) unde au ramas din fericire pe locul lor. Daca erau periculoase trebuia sa le inlocuiasca peste tot.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București sab

Nu le mai pun la loc, așa vor rămâne pentru totdeauna. Cum se spunea si aici... "nimeni nu se uita la tavan", ca atare nu interesează pe nimeni cum arată tavanul.
Probabil că vor scoate sticla si la Lujerului si ce a mai rămas. Chipurile reprezintă un pericol si sticla poate sa cada peste calatori.

 


Go to page:  1  ... 10 11 12 13 14 15 16  ... 24
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Reţeaua de metrou din Bucureşti  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420647 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use