MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei

1767 posts, 477280 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 112 113 114 115 116 117 118  ... 127
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei FabiM

Cu alte cuvinte, nicio șansa.
Din ultima mea vizita (cu scuzele de rigoare ca nu am pus și foto :( ), am văzut ca au pus structura metalică la Accesul B după cum spusese și @Adrian Rosca, acum am văzut ca au adus acolo și finisajele.
La subtraversare au reușit sa umple mare parte golul de acolo. Totodata au pus deja pe poziție traversele și sinele și au restrâns din șantier.
La Accesul B, treaba sta exact ca in clipul de mai sus, liniste și pace, au mai betonat pe ici colo străduțele adiacente dar, mai mult se lucrează la refacerea suprafetelor, cât de curând urmând betonarea viitorului carosabil spre Poiana Muntelui.
Pe partea cu patinoarul lucrurile stau ceva mai bine, au terminat complet cu lucrările de la suprafața, doar trebuie sa își strângă lucrurile și poate sa refacă carosabilul.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei Adrian Rosca

Aici e pauza totala, nu au mai facut nimic in ultima vreme, la fel ca la Academia Militara. Ma gandesc ca iar nu au mai fost platiti, ultimele plati confrom Rogop Metrorex dateaza din octombrie.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei Adrian Rosca

PaulM wrote here:
Ma vad dator sa revin cu niște poze :)
Așadar de ieri făcute, dupa cum am spus, pe partea cu patinoarul s-a terminat cam tot, urmând doar sa astupe ce ai lucrat la canalizare dupa urmeaza “curățenia”.

La subtraversare avem armatura peste armatura, mare parte din devieri sunt cam gata.

Aici nu îmi dau seama exact ce i-a blocat.. însă se mișca pe unde pot.

La final, o imagine reprezentativa Bucureștiului:
Mașinile pe primul loc :(


Nu stiu unde vezi tu progres, aici nu s-a mai miscat un pai de la inceputul anului.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei FabiM

Lenea a început de curând, însă pana la reportaj inclusiv se lucra constant. Trec zilnic pe acolo, la pranz și seara.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei orex

Asta-i lucrare care sa tina mai bine de 2(doi) ani?! :no:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei sab

Tine atât cat dorește beneficiarul lucrării. Daca nu plătește, poate sa dureze mult si bine.

 



Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei andrei11

Lasă că (re)vin ruşii şi restabilesc  termenele fireşti de execuţie ale unei lucrări banale.
Fără lamentări şi justificări absurde.
Facem linie de metrou dar nu  comandăm metroaie*, facem pasaje rutiere dar nu comandăm podul respectiv, cumpărăm tramvaie dar nu reparăm liniile, stăm într-o ţeavă un cincinal, un cincinal şi chiar mai mult stăm să inaugurăm un terminal de tramvai - 55 sau să reînfiinţăm unul - linia 5,etc, etc

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei rosetti61

Capital electoral, sa fie acolo la momentul decisiv  :mrgreen:
Sa circule primul tren la Tudor Arghezi si se vor intoarce sa termine si aici.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei orex

andrei11 wrote here:
Lasă că (re)vin ruşii şi restabilesc  termenele fireşti de execuţie ale unei lucrări banale.
Fără lamentări şi justificări absurde.
Facem linie de metrou dar nu  comandăm metroaie*, facem pasaje rutiere dar nu comandăm podul respectiv, cumpărăm tramvaie dar nu reparăm liniile, stăm într-o ţeavă un cincinal, un cincinal şi chiar mai mult stăm să inaugurăm un terminal de tramvai - 55 sau să reînfiinţăm unul - linia 5,etc, etc


Sansa noastra e Putin alta, chiar daca... vrei sa-i primesti cu garoafe pe teava de tun! :rofl:

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei CataOT

Din surse, conform ''noului'' grafic de executie, lucrarile ar trebui sa se finalizeze in luna iunie.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei catalinp

Da...vești bune  :lol:

"Execuția pasajului pietonal subteran de la stația Parc Drumul Taberei (accesurile A, A1, B, B1), ce subtraversează strada Brașov, a întâmpinat dificultăți cauzate de numeroasele rețele de utilități existente și funcționale aflate pe alt amplasament decât cel prevăzut în planul de situație vizat de toți deținătorii de rețele.

Termenul de finalizare, conform graficului Antreprenorului, este luna iunie a acestui an."

Ăăăă da...deci  întârzierea a fost din cauza dificultăților întâmpinate la rețelele de utilități .
Eu mă gândeam că ar fi putut fi cauzată de faptul că foarte mult timp ( multe săptămâni, multe luni) a bătut vântul prin zonă muncitorii fiind absenți ,dar iată că m-am înșelat !!  :applause:

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei orex

S-a batut apa-n piua aici, la greu! Au tot scaldat-o cu termoficarea, dar au trecut deja 2 ierni si lucrurile se desfasoara cu-ncetinitorul! S-a ”decopertat” tot, de ziceai ca-i sit arheologic. Tot degeaba!
Bine ca ne-a ferit ”Sfantul” sa nu trebuiasca sa fie PIF si acest apendice al M5.1 odata cu inaugurarea magistralei, ca, altfel o sfecleam acum...impreuna...cu 80, 690.
PS
Mai musca cineva la toate ”chioftelele” servite de ASTALDI odinioara, astazi WEBUILD S.p.A, ca lucrarea asta era de un colocviu, nici barem de un seminar?! :rofl:

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei FabiM

Trec pe acolo zilnic și bate vântul de curând.

Singura noutate vizibila e ca au săpat pentru un stalp de iluminat lângă Tip Top și au refăcut marcajele rutiere.

 


Go to page:  1  ... 112 113 114 115 116 117 118  ... 127
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2282 forum members have written 421055 posts in 5245 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use