Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovAutobuze ECOTRANS STCM

 

Topic: Discuții diverse

85 posts, 44546 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 
 

📖 Pagination options
Re: Ecotrans STCM (Chitila-Mogoșoaia) PTMZ

Da, e suspendată din cauza contestației BMC. Că veni vorba de ea, aceasta a fost admisă și se dispune anularea procedurii.

Legat de modelele ofertate, ținând cont că s-a dispus anularea, nu știu cât rost are să discutăm, dar dacă ar fi s-o facem:
- BMC pe 12m vine sigur cu ZTE Granton cu care ne-am obișnuit (EBD electric, mai nou), pe gama de 8-9m poate veni fie cu NeoCity 8,5 Electric (slabe șanse), fie tot cu ZTE (ceea ce s-a întâmplat cam pentru toate licitațiile câștigate de ei la această gamă de lungime). Depinde dacă se acceptă doar autobuze cu aceeași marcă și de la același producător sau nu (în CS nu țin minte s-o fi văzut), deoarece NeoCity e produs doar în Turcia, ZTE e produs în China, în curând și în România.
- Anadolu are mai multe variante, ținând cont că reprezintă 4 producători. Dacă e condiționat de același producător, atunci poate veni fie cu SOR (NS12 Electric și EBN8; totuși, SOR era destul de aglomerată, e o fabrică destul de mică, poate chiar mai mică decât Astra), fie cu Karsan (e-ATA 12 și Atak; cred că ei o să fie favorizați, deoarece e-ATA e un model nou, vânzarea sa va ajuta la promovare). Dacă nu e condiționat de același producător, poate încerca și cu Temsa Avenue Electron pe partea de 12m.

 


Re: Ecotrans STCM (Chitila-Mogoșoaia) PTMZ

Decizia nr. 2640 a CNSC:
Decizie_2640.pdf
Decizie_2640.pdf (77.64 KB; downloaded 117 times)

 


Re: Ecotrans STCM (Chitila-Mogoșoaia) PTMZ

PTMZ wrote here:
Primăria Mogoșoaia a lansat o licitație pentru 12 autobuze electrice de aproximativ 12m. Bugetul alocat este în valoare de 26.206.107,24 RON, cu finanțare europeană prin POR axa 4.

Ponderea punctajului:
- 70% preț;
- 10% autonomie;
- 10% perioada de garanție extinsă
- 5% capacitatea de transport
- 5% consumul energetic conform testului SORT-2

Termene limită:
- depuneri oferte: 11 ianuarie 2022
- evaluări: 8 aprilie 2022
Link E-licitație: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100132050

Otokar a depus o contestație la CNSC.

 


Re: Ecotrans STCM (Chitila-Mogoșoaia) PTMZ

Contestatia Otokar si masurile de remediere propuse de Primaria Mogosoaia:
Contestatie documentatie de atribuire .pdf
Contestatie documentatie de atribuire .pdf (452.42 KB; downloaded 94 times)

Masuri de remediere.pdf
Masuri de remediere.pdf (464.71 KB; downloaded 100 times)

Motivarea deciziei CNSC de la Chitila:
Decizie CNSC Autobuze.pdf
Decizie CNSC Autobuze.pdf (18.24 MB; downloaded 94 times)

 


Re: Ecotrans STCM (Chitila-Mogoșoaia) PTMZ

Otokar a renunțat la contestație.

 


Re: Ecotrans STCM (Chitila-Mogoșoaia) PTMZ

Pentru licitația organizată de Mogoșoaia, termenul limită pentru depunerea ofertelor a fost prelungit până pe 18 ianuarie.

 


Re: Ecotrans STCM (Chitila-Mogoșoaia) PTMZ

O nouă amânare. Noul termen e 9 februarie.

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Ecotrans STCM (Chitila-Mogoșoaia) V2A

BMC a depus astăzi o contestație la licitația organizată de Mogoșoaia.

 


Re: Ecotrans STCM (Chitila-Mogoșoaia) PTMZ

Se cer:
- suspendarea licitatiei
- un nou termen limita pentru depunerea ofertelor
- eliminarea justificării autonomiei pe baza testului SORT-2.
- eliminarea interdictiei treptelor pe toata suprafata autobuzului
- permiterea exclusiv a omologarilor efectuate pana la depunerea ofertelor
- eliminarea a listei de minim 2 producatori pentru statii de incarcare compatibile cu autobuzele ofertate
- reintroducerea functionalitatii butonului de securitate pentru actionarea franelor
- eliminarea standardelor de certificare EN ISO 13849-1 și IEC 62061 (care nu sunt pentru autobuze, ci masini unelte si utilaje)
- anularea confirmarii autonomiei de 200 km in conditiile cerintei de minim 150 km autonomie in perioada de garantie
- anularea kilometrajului mediu anual de 65 000 km (normalul fiind 105 000)
- anularea obligativitatii ambelor teste, SORT-2 si SORT-3.
- anularea licitatiei daca modificarile nu sunt posibile.

Documentul contestatiei:
Contestatie BMC - procedura Mogosoaia.pdf
Contestatie BMC - procedura Mogosoaia.pdf (315.04 KB; downloaded 109 times)

 


Re: Ecotrans STCM (Chitila-Mogoșoaia) PTMZ

Termenul limită pentru depunerea ofertelor a fost prelungit până pe 28 februarie.

 


  • TPB
  • Posted:
  •  

Re: Ecotrans STCM (Chitila-Mogoșoaia) TPB

Ieri, am fost în căutare de autobuze STCM EcoTrans pe linia 476. Am prins 5 autobuze, acestea fiind (în ordine):
Isuzu Cityport IF 58 TCM;
Isuzu Cityport IF 49 TCM;
Isuzu Cityport IF 56 TCM;
Isuzu Cityport IF 57 TCM;
Otokar Doruk 220 LE IF 48 TCM.
Am și videoclipuri cu cele 5 autobuze surprinse ieri, le găsiți pe canalul meu (link aveți aici: https://youtube.com/channel/UCx70RE1BiC4OWGYtQtWgLiw ).

Revenind la subiect, am remarcat curățenia, și climatizarea. Nici nu mureai de cald, nici nu mureai de frig. Singura problemă pe care am găsit-o a fost afișajul Led, atât în interior, cât și în exterior.
În interior, afisajele mai mult nu funcționau, deci trebuie să știți unde ajungeți, altfel vă treziți, ca mine, la Mezeș;
În exterior, parcă e o bandă lungă de pe față-dreapta în partea din față (asta, la Isuzu). Știți cum sunt afisajele, unul lângă altul. Nu puteau să le pună separat, ca la CT Bus sau CTP Iași. Bine, ciudățenia la Cityport este că afișajul de pe partea dreaptă, este poziționat deasupra... primei uși de acces.
Și mai frumos a fost cu Otokar, cu IF 48 TCM. Domnul șofer s-a cam chinuit cu butoanele, deoarece nu se mai închideau ușile. Afișajul din față era defect, iar motorul... făcea multă, foarte multă gălăgie. După ce am coborât mi-am dat seama cât de tare suna motorul...

Pentru linii 476, vine un autobuz la 15-20 minute. Ținând cont că e fostă linie regională, intervalul orar e bun. Să nu uităm că 476-le are conexiuni la Mezeș cu liniile 3 și 45.

Mai jos atașez câteva fotografii.
20220218_174909.jpg (1.03 MB; downloaded 3990 times)
20220218_183225.jpg (842.8 KB; downloaded 3990 times)
20220218_184809.jpg (747.56 KB; downloaded 3991 times)

 


  • TPB
  • Posted:
  •  

Re: Ecotrans STCM (Chitila-Mogoșoaia) TPB

Continuare:
20220218_184916.jpg (715.68 KB; downloaded 3933 times)
20220218_174906.jpg (1.01 MB; downloaded 3933 times)

 


Re: Ecotrans STCM (Chitila-Mogoșoaia) PTMZ

PTMZ wrote here:
Primăria Chitila a lansat o licitație pentru achiziția a 23 de autobuze electrice, din care 10 autobuze de capacitate mică (8-9m) și 13 de capacitate medie (11,8-12,5m). Bugetul alocat este în valoare de 48.212.254,78 RON, cu finanțare europeană prin POR. Ponderea punctajului:
- 60% preț
- 20% consumul energetic pentru tracțiune conform testului SORT-2.
- 10% autonomie
- 10% perioada de garanție extinsă.
Termene limită:
- depuneri oferte: 19 noiembrie 2021
- evaluări: 10 martie 2022
Link E-licitație: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100129555

Licitația a fost relansată. Bugetul alocat a rămas neschimbat.
Termene limită:
- depuneri oferte: 4 aprilie
- evaluări: 4 iulie
Link E-licitație: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100138062

 


Re: Ecotrans STCM (Chitila-Mogoșoaia) PTMZ

PTMZ wrote here:
Se cer:
- suspendarea licitatiei
- un nou termen limita pentru depunerea ofertelor
- eliminarea justificării autonomiei pe baza testului SORT-2.
- eliminarea interdictiei treptelor pe toata suprafata autobuzului
- permiterea exclusiv a omologarilor efectuate pana la depunerea ofertelor
- eliminarea a listei de minim 2 producatori pentru statii de incarcare compatibile cu autobuzele ofertate
- reintroducerea functionalitatii butonului de securitate pentru actionarea franelor
- eliminarea standardelor de certificare EN ISO 13849-1 și IEC 62061 (care nu sunt pentru autobuze, ci masini unelte si utilaje)
- anularea confirmarii autonomiei de 200 km in conditiile cerintei de minim 150 km autonomie in perioada de garantie
- anularea kilometrajului mediu anual de 65 000 km (normalul fiind 105 000)
- anularea obligativitatii ambelor teste, SORT-2 si SORT-3.
- anularea licitatiei daca modificarile nu sunt posibile.

Documentul contestatiei:


Contestația BMC a fost respinsă.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Autobuze ECOTRANS STCM  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 421015 posts in 5245 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use