Regiunile RomânieiMunteniaJudețul Brăila

 

Topic: Achiziție 2 tramvaie noi

38 posts, 8869 views
 
Go to page:  1 2 3
 
 

📖 Pagination options
Achiziție 2 tramvaie noi PTMZ

Primăria Brăila a lansat o licitație pentru 2 tramvaie cu lungimea de 17-20m, aferente proiectului de modernizare a liniei dintre Parcul Monument și Depoul Radu Negru. Tramvaiele sunt destinate liniei 22. Bugetul alocat este în valoare de 16 milioane RON, cu finanțare europeană prin POR.

Ponderea punctajului:
- 80% preț
- 14% număr suplimentar de călători transportați
- 6% perioada de garanție extinsă

Termene limită:
- depuneri oferte: 28 februarie
- evaluări: 23 mai
Link E-licitație: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100135486

Caietul de sarcini:
caiet de sarcini-signed.pdf
caiet de sarcini-signed.pdf (5.56 MB; downloaded 131 times)

 


Re: Achiziție 2 tramvaie noi punmeister

CS-ul e fix cel de la licitatia MLPDA, deci ne putem astepta cam la aceeasi ofertanti (Astra, PESA, Bozankaya).

 


Re: Achiziție 2 tramvaie noi PTMZ

Corect. Să nu mai zic că bugetul pe unitate e fix la fel (8 milioane RON).

 


Re: Achiziție 2 tramvaie noi Whyse1

Doar mie mi se par prea putine? Numai cand ma gandesc la frecventa actuala si la ce rable sunt active...

 


Re: Achiziție 2 tramvaie noi PTMZ

Pāi vor mai veni cele 10 de la minister pentru linia 21, deci mai rămâi cu 3 linii cu tramvaie vechi. Iar pentru viitor mai sunt oportunități: pentru 22 mai poți cupla niște tramvaie cu eventuala reabilitare a liniilor din Brăilița și a Depoului Vidin, să zic 4-6, astfel încât să ajungi cam pe la 6-8 tramvaie noi pe 22. Nu cunosc Brăila suficient încât să mă pronunț dacă e destul sau nu.

25 va avea proiect separat al liniei spre Lacu Sārat, deci sigur vor fi și niște tramvaie noi dedicate acestei linii. Nu știu cum se va proceda cu 24, dacă linia mai e rentabilă sau nu.

 


Re: Achiziție 2 tramvaie noi stefan_br

In proiectul de reabilitare din Radu Negru sunt prinse si doua tramvaie noi. De acolo provin.

 


Re: Achiziție 2 tramvaie noi PTMZ

Stiu, am si mentionat. Dar 2 tramvaie noi sunt prea putine pentru o linie care ar trebui sa aiba cam la fel de multe ture pe cat va avea si linia 21 (10), deci ar mai trebui luate niste tramvaie, dar trebuie sa fie cumva cuplate cu alte proiecte de infrastructura (daca nu cumva mai iau ceva prin minister pe noul exercitiu financiar, desi si acolo cred ca trebuie cuplate).

 


Re: Achiziție 2 tramvaie noi stefan_br

Ma indoiesc ca pe 21 vor exista 10 grafice. Oricum,la Braila avem 2 viitoare santiere inca in licitatii si inca un al 3-lea pentru Lacu Sarat. Pentru Brailita nimic, acolo este complicat caci populatia este deranjata de tramvaiele care trec aproape de casele lor si provoaca trepidatii. O solutie ar fi ca noua infrastructura sa fie mutata pe Calea Galati si dusa pana la depoul Vidin. S-ar acoperisi zona de blocuri din Vidin si ar fi o legatura mult mai buna. Pe actualele strazi din Brailita ar putea sa bage liniile 16 si 17. Revenind la cele 2 vagoane din licitatie, pana cand vor termina santierele o sa poata mixa cels 10 vagoane cu inca 2. La o linie complet modernizata pot face 60 minute grafic cu 6 tramvaie pe fiecare linie..si au rezolvat problema.  Doar ca pana atunci vor mai trece ceva ani, timp in care tramvaiul va fi doar o gluma proasta in Braila.

 


Re: Achiziție 2 tramvaie noi Puss in Boots

punmeister wrote here:
CS-ul e fix cel de la licitatia MLPDA, deci ne putem astepta cam la aceeasi ofertanti (Astra, PESA, Bozankaya).


Si o sa ne asteptam la acelasi "dans"?

 


Re: Achiziție 2 tramvaie noi PTMZ

Mă tem că e foarte plauzibil. Deși, la drept vorbind, fiind un contract mic, nu mă aștept la o prezență și bătălie deosebită, o văd ca pe un potențial premiu de consolare pentru cine nu a câștigat licitația ministerului.

 


Re: Achiziție 2 tramvaie noi PTMZ

Clarificări:
raspuns consolidat clarificari-signed.pdf
raspuns consolidat clarificari-signed.pdf (2.69 MB; downloaded 80 times)

Din document, aflăm că termenul limită pentru depunerea ofertelor se prelungește până pe 28 martie.

Interesantă mi s-a părut solicitarea nr. 9. De aici aflăm că primăria dorește o autonomie de minim 50 km în lipsa alimentării de la rețea, similar cu Timișoara:
Screenshot_20220218-074648.jpg (186.12 KB; downloaded 3149 times)

 


Re: Achiziție 2 tramvaie noi punmeister

Sper sa fie o greseala, ca in gama de 17-20 metri o sa fie imposibil de pus. La Timisoara, bateriile sunt puse pe modulul 3, care e purtator.

Daca e sa luam un Bozankaya cu 3 module, nu vad unde. Modulul 1 are aerul conditionat pentru vatman, pantograful, interupatorul rapid si invertorul, 2 are unitatea HVAC, iar 3 are tot asa un invertor.

 


Re: Achiziție 2 tramvaie noi PTMZ

Nu cred că e o greșeală, deoarece la clarificări s-a șters faza cu intersecțiile, nu "k" de la km.

 


Re: Achiziție 2 tramvaie noi PTMZ

Runda a 2-a de clarificări:
raspuns consolidat solicitari de clarificari -2-signed.pdf
raspuns consolidat solicitari de clarificari -2-signed.pdf (955.21 KB; downloaded 78 times)

Se păstrează în continuare cerința autonomiei de 50 km, care, aparent, este strict pentru a servi tramvaielor să ajungă la depou în situația unei pene de curent, conform motivării primăriei.

 


 
Go to page:  1 2 3
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Județul Brăila  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420709 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use