Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Discuții despre transportul local din București (partea I)

6215 posts, 1342898 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 401 402 403 404 405 406 407  ... 444
 
 

📖 Pagination options
Re: Discuții despre transportul local din București Cezar210

Octavian Stefanescu wrote here:
Credeti ca este necesar ca vehiculele liniei 381 sa opreasca si in statia "Piata Romana" (aferenta liniilor 79 si 86), pe sensul spre Universitate?


Teoretic da, deoarece ar oferi o transbordare facila a călătorilor ce vin din zona Clăbucet, Piața Domenii etc. cu liniile 79 și 86.

alexandru_minciu91 wrote here:
Nu cred că ar fi o decizie bună, oamenii ce coboară din 136 și vor să ia 139, o pot face la Piata Leu. Nu cred că există cineva care vrea sa se întoarcă cu 137/610 înapoi în Militari, respectiv Apaca.


Dar dacă spre exemplu călătorii liniei 136 doresc sa coboare și să ia tramvaiul, sau metroul? Într-adevăr, soluția ar fi o banda delimitată (in genul Piata Unirii) dar care sa fie și respectată, cu peron comun al troleibuzelor + liniile de autobuz, in viitor.

 


Re: Discuții despre transportul local din București alexandru_minciu91

Pai daca vor sa ia metroul de la Academia Militara, exista 2 directii, ori Eroilor ori Drumul Taberei, autobuzul venind de pe Iuliu Maniu, sunt de parere ca acei calatori de vor sa ajunga in Drumul Taberei vor opta pentru linia 41, pe cand daca vor sa ajunga la Eroilor, pot cobori la metrou la Politehnica.

 


Re: Discuții despre transportul local din București Cezar210

Se pare că linia 322 oprește, mai nou, (si) la stațiile "Costișa".

 


  • lykkelig.
  • Posted:
  •  

Re: Discuții despre transportul local din București lykkelig.

Nu ar fi mai bine 223 și 323 sa fi unite?
Așa ar lega cartierul de pe Splai și Zetari .
Și sincer mai bine așa ca leagă statile de metrou Timpuri Noi,Tineretului ,Eroii Revoluției ,
Autobuzele 313,381,116, Autobuzele 400 de La Eroii Revoluției.

 


Re: Discuții despre transportul local din București cris_m

Ar fi prea lung traseul, plus ca 323 e un candidat ideal pentru a fi prelungit pe Mircea Voda...

 


Re: Discuții despre transportul local din București orex

Da, traseul lu' 335, consacrat, e mai lung cu peste 1 km, decat combinatia 223 cu 323, deci n-ar fi nicio problema! ;)

 


Re: Discuții despre transportul local din București alexandru_gr

Asa am putea uni si pe 101 cu 382.

 


Re: Discuții despre transportul local din București cris_m

Scurtarea lui 101 la Obor a avut un scop, sa nu mai stea degeaba blocat pe Colentina, in timp ce poti opta frumos pentru alternativa tramvai...

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Discuții despre transportul local din București ADK

101 cei drept avea puțini călători care mergeau în cartierul Titan de la Doamna Ghica, mulți mergeau doar la Obor ori în lipsa lui 66 ori nu mai aveau loc în el.

 


Re: Linia 223 - CET Sud - Cartier Rezidenţial Splaiul Unirii Dragos31

Incepand cu data de 29 Ianuarie 2022, linia 223 circula intre Cartier Rezidential Splaiul Unirii si Universitatea Crestina Dimitrie Cantemir, in loc de CET Sud Vitan. Conform comunicatului emis de catre ADITPBI, modificarea are rolul de a crea legaturi noi cu liniile 19, 133, 312 si 323.

Din pacate, in weekend linia ramane o adevarata fantoma, cu frecvente de peste o ora si un singur autobuz repartizat (in cursul saptamanii sunt turate 3) ...

Harta 223.png (532.07 KB; downloaded 2423 times)


In toate cele 5 noi opriri au fost montate placute de statie.









Astazi a fost repartizat autobuzul Otokar kent C-12 - 6410.

6410 - Linia 223 - Universitatea Crestina Dimitrie Cantemir - 29 Ianuarie 2022





6410 - Linia 223 - Splaiul Unirii - 29 Ianuarie 2022



 


Re: Linia 223 - CET Sud - Cartier Rezidenţial Splaiul Unirii andrei11

...modificarea are rolul de a crea legaturi noi cu liniile 19, 133, 312 si 323.

Şi cu metroul nu ?

 


Re: Linia 223 - CET Sud - Cartier Rezidenţial Splaiul Unirii Dragos31

Cu metroul avea legatura si pe vechiul traseu, la Mihai Bravu.

 


Re: Linia 223 - CET Sud - Cartier Rezidenţial Splaiul Unirii andrei11

Eu m-am uitat la schema traseului postată de tine şi n-am văzut legătura cu M  Mihai Bravu.
Ce e drept n-am folosit niciodată această rută şi nici nu mă văd urcând prea curând în acest autobuz...

 


  • TPB
  • Posted:
  •  

Re: Linia 223 - CET Sud - Cartier Rezidenţial Splaiul Unirii TPB

Eu am folosit această linie când mai mergeam în sectorul 4, în căutare de troleibuze și de #4100.
Probabil au schimbat traseu pentru că făcea un ocol prea mare, care poate fi înlocuit cu liniile 1 și 123 sau 1 și 135.
Era mai bine dacă păstrau doar autobuze Otokar Kent C10, deoarece sunt putini călători care folosesc această linie.

 


Go to page:  1  ... 401 402 403 404 405 406 407  ... 444
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421900 posts in 5256 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use