Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov

Topic: Greva la STB

344 posts, 63746 views

Go to page:  1  ... 12 13 14 15 16 17 18  ... 25

📖 Pagination options
  • Author: PTMZ
  • Membru Gold
  • Posted:
  •  

Re: Greva la STB PTMZ

Nu e vorba de vreun apel. STB a depus ieri 2 dosare la tribunal: primul e cel de solicitare a încetării grevei, ce a primit decizia ieri. Al doilea este despre legalitatea grevei, și avea termenul pentru astăzi.

Ambele decizii se pot ataca, dar chiar și așa punerea în aplicare trebuie executată de îndată.

• Author: subway guru
  • Membru Silver
  • Posted:
  •  

Re: Greva la STB subway guru

Multumesc de clarificare. Sa intelegem ca decizia de ieri era pentru ca nu au asigurat minimul de 30% din activitate iar cea de azi pentru ca nu au urmat pasii legali obligatorii?

• Author: PTMZ
  • Membru Gold
  • Posted:
  •  

Re: Greva la STB PTMZ

Nu am la îndemână motivarea să văd dacă acestea au fost motivele din spatele deciziei instanței, dar sună plauzibil.

• Author: survola
  • Membru Silver
  • Posted:
  •  

Re: Greva la STB survola

Ieri a fost pentru suspendare, azi pentru constatare ilegalitatea grevei, așa am înțeles.

• Author: SniperGuy
  • Membru Bronze
  • Posted:
  •  

Re: Greva la STB SniperGuy

aztec wrote here:
Azi...la pranz, crezand ca e nebunie in trafic am plecat mai devreme de acasa..
Am ajuns mai repede la serviciu.
Deci...
Ori greva nu influenteaza traficul
Ori autobuzele incurca traficul
Ori nu se mai munceste in romania si nu e nevoie de transport
Ori...oricum toata lumea merge cu masina mica...

Subscriu la ce a scris aici @aztec
Traficul din Bucuresti a fost mult mai liber zilele astea doua. Trecerile de pietoni sunt mai aglomerate.
Chiar discutam cu ai mei colegi de munca de trafic si concluzia lor e aceeasi cu a mea. E mai liber traficul... in mod paradoxal.
Si de asemenea sustin faptul ca atata timp cat nu esti multumit de locul de munca (din orice motiv)... angajeaza-te in alta parte. Dar na... aici e forta sindicatelor.

• Author: andrei11
  • Moderator forum
  • Posted:
  •  

Re: Greva la STB andrei11

1) La metrou ceva mai multă înghesuială dar nu rămâneau oameni pe peron.
2) Cu auto personal trafic normal.

• Author: orex
  • Membru Silver
  • Posted:
  •  

Re: Greva la STB orex

Dosar penal pentru greva STB care a paralizat transportul public. Ce riscă cei care au împiedicat ieșirea pe traseu a autobuzelor și tramvaielor
Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Sector 3 au deschis un dosar penal in rem cu privire la greva șoferilor Societății de Transport București (STB), au spus oficialii instituției, pentru GÂNDUL.

UPDATE: Poliția Capitalei a precizat că pentru aceleași fapte, la Parchet a fost înregistrată o plângere penală de la STB și sesizarea din oficiu a Brigăzii de Poliție pentru Transportul Public.

„Având în vedere protestul organizat de către angajați ai Societății de Transport București, Direcția Generală de Poliţie a Municipiului București – Brigada de Poliție pentru Transportul Public s-a sesizat din oficiu, ieri, 20 ianuarie, cu privire la săvârșirea infracțiunii de declararea grevei de către organizatori cu încălcarea condițiilor prevazute de lege (Legea dialogului social – nr. 62 din 2011). Cercetările sunt efectuate sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 3.

PS
Daca a disparut din peisaj un cap al hidrei, credea lacatusul asta ca-i ia locul? O sa i se alature cat de curand! :yes:

• Author: TPB
  • Posted:
  •  

Re: Greva la STB TPB

Imi imaginez doar ce petrecere a fost la Metrorex... au fost mai multi calatori, fiecare a platit 3 lei, deci au castigat mai multi bani :)
Banuiesc ca au suplimentat pe M3 cu trenuri Iva Astra.

Au revenit vehiculele STB pe trasee? Ca nu m-am mai uitat pe site-ul Info STB.
In Berceni circula doar 2 troleibuze din 39, pe liniile 76 si 74 (#5137 si #5229).

INFO: nu mai circula nici autobuzele STV si STCM EcoTrans.

• Author: subway guru
  • Membru Silver
  • Posted:
  •  

Re: Greva la STB subway guru

La Metrorex nu s-au inregistrat nici pe departe aglomeratii ca cele din 2019…
Plimbaretii moka nu s-au aratat dispusi sa bage mana in buzunar sa-si plateasca plimbareala. Pana marti o sa bata vantul si la Metrorex.

• Author: Mihai Tana
  • Posted:
  •  

Re: Greva la STB Mihai Tana

TPB wrote here:
INFO: nu mai circula nici autobuzele STV si STCM EcoTrans.

Autobuzele STV circula și acum, dar nu mai apar pe InfoTB!

• Author: orex
  • Membru Silver
  • Posted:
  •  

Re: Greva la STB orex

Ministrul Justiţiei, Cătălin Predoiu, a declarat vineri că este ''foarte grav'' şi ''inadmisibil'' să fie ignorată decizia instanţei de suspendare a grevei de la Societatea de Transport Bucureşti, susţinând că "toată lumea să tacă din gură şi să pună în aplicare deciziile Justiţiei"
"Foarte grav, pentru că asta înseamnă o ignorare şi a legii, dar şi a Justiţiei şi asta trebuie să pună pe gânduri pe toată lumea, de la judecători până la procurori şi parlamentari. Până unde mergem cu ignorarea legii în această ţară? Ce trebuie să facem urgent ca să recăpătăm încrederea în lege şi în Justiţie? Ca atunci când spunem lege toată lumea să se alinieze, când spunem Justiţie toată lumea să tacă din gură şi să pună în aplicare deciziile Justiţiei. Este o lipsă de încredere, la care a contribuit mai toată lumea. Şi de aceea cred că toată lumea are de lucru în această direcţie. În rest, sigur, sunt instituţii, să îşi facă treaba. Eu nu mi-am permis, cu orice cost, inclusiv politic, să ignor o hotărâre judecătorească. În absenţa acestui principiu - al respectării hotărârilor judecătoreşti - totul devine încet, încet, haos. (...) Este inadmisibil", a spus Predoiu, într-o conferinţă de presă, răspunzând unei întrebări cu privire la continuarea grevei la STB, deşi Tribunalul Bucureşti a suspendat protestul.

PS
Daca ”harta” metroului bucurestean statea altfel in ultimii 30 de ani, in ceste zile, era cu totul alta treaba! Oricum, sa vedem de unde au 6 mil. RON sa puna pe ”masa”. :yes:
Il doare la bascheti pe ”lacatusu” de cine-i director general. Vrea mai multe lovele pentru ciracii lui, asta ca sa-si merite statutul de lider sindical, ca doar e platit, lunar, pentru asta! Si, crede ca nu stie nimeni sa citeasca un BVC sau o situatie financiara anuala? Nu-i e rusine cand in BVC-ul din 2018, pozitia X.3, ”castigul mediu salarial lunar” ”pe ramura” era de 5.284, 31 RON, si, pe nesimtite, in 2021, era de 6.236,67 RON, cu propuneri de rectificare (a BVC 2021) la 6.661, 56 RON? Nu inseamna un PLUS de 26% in 3 ani, doar ca a crescut subventia, gradual, pana la 1,235 mil RON, in 2020, nu prin sporirea performantei ”intreprinderii”?!
Mai sunt si chestiuni legate de posturi din bilantul contabil, ca amortizarea...dar deja intram pe un teren arid!

• Author: Alex Negoi
  • Posted:
  •  

Re: Greva la STB Alex Negoi

Autobuzul 6533 este în 783, la această oră.

• Author: Pis111
  • Membru Bronze
  • Posted:
  •  

Re: Greva la STB Pis111

Da , a fost un singur tur din cele 3. Dar s-a retras mult mai devreme la garaj . Este a3a zi de greva. Nici astazi nu vom avea niciun vehicul pe traseu.

• Author: survola
  • Membru Silver
  • Posted:
  •  

Re: Greva la STB survola

Sunt curios totuși ce măsuri disciplinare există la dispoziția STB.
Există acum și sentințe judecătorești.
Chiar așa, se stă la mâna unor grupuri de interese ilegale?

Go to page:  1  ... 12 13 14 15 16 17 18  ... 25

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since , our 1904 forum members have written 368866 posts in 4481 topics and 445 subforums.
Refresh interval: 30 minutes.

© 2009 - 2022 Asociația „Metrou Ușor”