MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM4 Străulești - Gara de Nord - Gara ProgresulM4 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului

3279 posts, 442537 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 223 224 225 226 227 228 229  ... 235
 
 

📖 Pagination options
Re: M4 Gara de Nord - Progresul subway guru

Raza minima la TBM e 250m si punct, restul sunt baliverne…

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul andrei11

Hai să revenim la ale noastre,  curba 13 Septembrie / Tudor Vladimirescu.
Guru, mie nu-mi ies 250 metri nici cu forcepsul, nici cu cea mai mare bunăvoinţă. Cu siguranţă  cei care au proiectat traseul au instrumente mult mai precise decât Google Earth Pro ! Şi atenţie, noi n-am ţinut seama de clotoide, mai mănâncă şi astea ceva metri. Şi nu poţi fără ele, că-ţi deraiază metroul când se angajează în curbă ! Sau când iese din ea.

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul Costin

orex wrote here:
Din categoria asta, pot face si ”minunatii” d-astea?!  

Posteaza te rog articolul (sau un extras continand ideile principale), si nu doar un link care posibil sa dispara in timp, asa cum cere regulamentul. Multumim.

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul subway guru

@andrei11
Problema critica e pe firul interior. Daca pe firul exterior o mai pacalesti cu raza de 250m, pe firul interior fara o galerie cu raza de 200m nu prea vad cum o scoti la iveala, oricate alte artificii maiestre ai imagina…pentru ca marja de manevra e cam restransa. Partea proasta e ca toate astea te imping si cu statia mai departe de intersectie inspre Chirigiu. Dintre toate imobilele adiacente cel mai putin m-ar ingrijora cladirea de birouri construita de Tungal, (actual sediu si al Astaldi), care e cea mai noua si e facuta conform celor mai noi prescriptii. Cu blocurile de locuinte treaba e mai delicata, risti un conflict cu zeci si sute de persoane. Nu se compara cu situatia de la AM unde s-au subtraversat pe o directie un camin studentesc si pe cealalta cateva cocioabe cu cel mult parter cu un etaj…asa ca asteptam sa vedem care va fi solutia finala pentru curba 13Septembrie-Tudor Vladimirescu atunci cand vom avea un PT, ca fara PT oricum nu se poate construi nimic!

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: M4 Gara de Nord - Progresul sab

Daca citesc corect aceasta schiță, M4 va veni dinspre sud către nord, adică dinspre Uranus către Hașdeu. Vad ca puțul pentru spargerea pereților mulați ai M1(semnul rotund cu verde) este intre M1 si Uranus ( in parc, probabil...). Asta înseamnă ca se va sapa "manual" pe sub galeria M1 ca să se spargă si celălalt PM, cel dinspre Dâmbovița ?
Screenshot 2022-01-16 075531.jpg (36.34 KB; downloaded 1923 times)

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul andrei11

Ca să nu muncesc degeaba,  cât trebuie să fie distanţa minimă între tunel /  respectiv perete mulat şi blocurile aflate în intersecţie ?
La M 5.1, la curba spre Valea Ialomiţei pare-se că peretele mulat al galeriei trece la 3 - 5 metri de bloc.
__________________________
Nimeni nu sesizează că după aproximativ 250 m după intersecţie, pe TV mai avem o curbă dificilă ? Nu cunosc zona, dar m-aş mira ca pe terenul viran de acolo să nu fie deja construcţii.

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul subway guru

As lua 2m pana la peretele mulat. La tunel nu exista o regula.
Zona de care vorbesti e in demolari, se face un Lidl.
@sab
Avand in vedere termenele stranse de implementare din PNRR vor face o licitatie proiectare+executie ceea ce permite o mai larga posibilitate constructorului de a alege metoda de executie.

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul andrei11

Ce prezint eu acum e o simplă idee, o schiţă << la prima strigare >>.  Dacă e cât de cât ok mergem mai departe, dacă nu, modificăm pe baza ideilor voastre.
Ideea mea este că în curba cu pricina traseul trebuie construit prin săpătură deschisă. Oricât te-ai munci acolo, curbă cu raza peste 200 metri slabe speranţe.
1.png (1.63 MB; downloaded 2816 times)

Staţia George Rozorea eu aş vedea-o cu peron dreapta şi poziţionată ca în desenul următor
3.png (1.41 MB; downloaded 2816 times)
Staţia e cumva în curbă ?
2.png (444.82 KB; downloaded 2816 times)

Guru a mai făcut o observaţie, cum că staţia va fi amplasată la oarece distanţă faţă de intersecţie.
Exemple mai sunt la metroul bucureştean, şi anume:
1) Staţia Mihai Bravu
2) Staţia Dristor 1
3) Staţia Nicolae Grigorescu
4) Staţia Costin Georgian
5) Staţia Piaţa Sudului
Toate aceste staţii ( or mai fi şi altele ) sunt la oarecare distanţă  de intersecţiile respective.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: M4 Gara de Nord - Progresul sab

La toate stațiile respective este implicata o curba. Poate cea mai grea este cea de la D1.
Stația Rozorea va fi in ampriza bulevardului, nu cred ca va fi oblica. Asta pentru ca trebuie sa se intre cat de cat firesc in statie, dupa curba de la 13 Septembrie. Daca statia va fi in curba, se schimba putin povestea, însă nu pare a fi în curba.

@subway guru
O fi avand constructorul o mai mare flexibilitate, insa tot se loveste de ambii PM.
Doar daca nu se duce la -30m , sa "scape" de ei. Totul cred ca depinde si de cum este traseul M5 in zona de intersectie.
Dupa mine, sa faci putul in albia Dambovitei este dificil.

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul subway guru

In discutiile de pana acum am luat in considerare o solutie gen Eroilor pentru ca e o situatie asemanatoare si metoda a fost verificata in practica dar nu e singura posibila. La Eroilor s-au discutat vreo trei metode diferite. Chiar si Astaldi la Varsovia intr-o situatie oarecum asemanatoare a folosit o metoda diferita.
Daca e proiectare+executie raspunderea pentru solutia tehnica revine integral anteprenorului indiferent daca in SF scrie altceva sau nu.
O statie in curba e de evitat pe cat posibil ca sa scapi de mind the gap intre vagon si peron.
Un unghi obtuz cu statia amplasata oblic usureaza problema curbei prea stranse.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: M4 Gara de Nord - Progresul sab

Diferența esențială fata de Eroilor este ca aici nu mai ai o stație pe cealaltă parte, pe unde poți sa spargi unul dintre pereti.
La Hașdeu ori faci 2 puțuri (de o parte si de alta a galeriei), ori  faci unul singur si sapi pe sub galerie sa ajungi la celălalt PM, nu vad alta soluție. Doar daca nu ai adâncime mare sa se treacă pe sub PM. Totul depinde cum va fi M5, ca M5 dictează adâncimea, părerea mea...

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul subway guru

Solutia cu buzunare de o parte si de cealalta e cea mai simpla dar nu e unica.
Nu vad ce mare diferenta ar fi fata de Eroilor.
Solutia intersectarii M4-M5 evident ca dicteaza restul.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: M4 Gara de Nord - Progresul sab

La Eroilor "buzunarul" a fost sub carosabil. Aici...s-ar putea sa fie...in apa . ;)
Ce m-a mirat este ca recent nu s-a aprobat o stație Hașdeu suprapusa pe M5...

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul subway guru

Probabil ai vrut sa spui in lighean!!!
:rofl:  :rofl:  :rofl:
Ligheanul poate fi pus la uscat extrem de simplu… :yes:

 


Go to page:  1  ... 223 224 225 226 227 228 229  ... 235
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M4 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420712 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use