MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM4 Străulești - Gara de Nord - Gara ProgresulM4 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului

3290 posts, 476449 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 222 223 224 225 226 227 228  ... 235
 
 

📖 Pagination options
Re: M4 Gara de Nord - Progresul subway guru

Scutul semimecanizat nu e o solutie, produce tasari atat de mari ca ar devasta totul pe toate laturile…si nici galeria deschisa nu mi se pare fezabila, dar din alte motive.
Singurul lucru bun e structura argiloasa a subteranului din zona…
Ai putea baga o galerie deschisa doar pe o portiune limitata a curbei ca sa reduci raza la 200m…

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul orex

”Raza”  de curbura trasata e mai mult decat minimul (180 m) in care se incadreaza o cartitoaie de gen ”Varvara”!

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul subway guru

Scuza-ma, dar te-ai trezit vorbind, 180m raza nu poti lua cu niciun tip de scut…
Un TBM necesita raze de cel putin 250m iar un scut semimecanic are nevoie de cel putin 200m raza pentru a carmi../
Restrictiile astea sunt date de lungimea partilor monobloc ale respectivei cartite…care sunt din otel nu din cauciuc.
Hai ca ati mai invatat niste lucruri utile daca ati fost studenti silitori si studiosi…Felicitari!
:bere:

 



Re: M4 Gara de Nord - Progresul subway guru

Eu vad ca nu ai vazut nimic si nu ai invatat nimic desi ti-am explicat ce era de explicat…te iei dupa un tembel de spagar zis radu dintre cei mai afumati, cu un articol ce nu pomeneste nimic despre raze de curbura si alte tehnicalitati…
:bleah:
Ia mai bine pune compasul pe harta M5.1 in loc sa ne obosesti inutil cu fanteziile matale…
:headbash:

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul orex

Mai incerci sa contrazici evidenta, domnia TA?
PS
Faci abstractie de recordul MONDIAL al Varvarei?

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul subway guru

Ce legatura are viteza de avans cu raza minima? Cat de absurd poti fi?
Sau o tinem tot batman-batman???

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul andrei11

1) Guru are evident dreptate, aici ne contrazicem de pomană.
2) N-am avut odată ce face şi am căutat reţete pe net de făcut ouă moi. Am dat de o reţetă  absolut sigură cum că trebuie să las ouălele în apă fiartă un sfert de oră ! Cu focul aprins, nu stins.
3) Să revenim. Sunt absolut convins că dacă s-a aprobat traseul 13 Septembrie / Tudor Vladimirescu "băieţii" au calculat curba / variantele de executat  respectiva curbă. Şi le-a şi ieşit pentru că în caz contrar nu era aprobat traseul.
4) Nu cred că s-au  luat în considerare variantele  să se sape pe sub blocuri sau să fie demolate blocurile din colţ.
__________________________
Te rog nu-l mai contrazice pe guru în această chestiune, este evident care e răspunsul corect.
Recordul MONDIAL al Varvarei la ce ? La negociat curbe strânse, la raze cât mai strânse de curbură, la deochiat fete frumoase găsite prin pământ, recordul mondial la ce ?

 



Re: M4 Gara de Nord - Progresul subway guru

La curba prelunga dintre Romancierilor si Brancusi varvarele au avut probleme cu banda de transport pamant care se rasucea. Hai sa nu idealizam inutil lucrurile…Recordul de viteza de avans s-a inregistrat atunci cand distanta fata de PLS AM era relativ scurta…si mai mult in aliniament!
Si nu a fost niciodata vorba de record mondial ci de record european raportat la doua-trei santiere similare din Europa de est.
Chiar nu inteleg ce ne-ar costa sa fim un pic mai realisti si sa nu ne inchipuim buricul lumii…

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul andrei11

orex wrote here:
Din categoria asta, pot face si ”minunatii” d-astea?!  

??????????????
Nu înţeleg absolut nimic !

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul orex

Cerceteaza si-o sa vezi, ce si cum!

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul orex

Cerceteaza si-o sa vezi, ce si cum!

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul andrei11

Ok, hai să depăşim momentul, din pălăvrăgeala aia tot n-am înţeles care este raza minimă de curbură. Chit că ai avut o postare dublă ca să  se adâncească misterul.

 


Go to page:  1  ... 222 223 224 225 226 227 228  ... 235
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M4 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2340 forum members have written 426216 posts in 5298 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use