Parent forum: Totul despre București

Topic: Sectorul 6

642 posts, 167037 views

Go to page:  1  ... 40 41 42 43 44 45 46

📖 Pagination options
  • Author: subway guru
  • Membru Silver
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 6 subway guru

Eu am inteles ca primaria de sector ar vrea desfiintarea desi primaria generala viseaza trenulet.
Astia isi dau la gioale unii altora!  :bleah:

• Author: DocOctavius
  • Membru Silver
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 6 DocOctavius

orex wrote here:
Pe strada Liniei, la intersectie cu strada Lujerului, am revazut astazi, mesajul ”parcare privata”, fix deasupra uneia dintre cele doua linii CFR (cea care a fost acoperita cu agregate minerale)!
Onor CFR-ul stie ca se fac bani pe spezele ei? Politia locala S6 a informat la randul ei despre acestea la forurile tutelare?! :headbash:

Întâmplator m-am întâlnit și eu cu domnul bronzat care oferea acele locuri de parcare și am întrebat de “proveniența terenului”. Zice ca îl are in concesiune de la CFR pe zeci de ani. Strada liniei plină de gropi însă e a primăriei si a fost atenționat de poliția locală “să nu carecumva să o strice cu agregate”. Și el era dispus sa umple gropile alea de 30cm ca sa ii vină clienții la parcare.
Pe partea cealaltă a liniei vizibile este încă o linie (nr 3) acoperită de pământ/timp. Pe aia a pus primăria semne de P dar încă nu a început sa vândă locurile de parcare rezidenților.

• Author: orex
  • Membru Silver
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 6 orex

Si tu musti la chiftelele lui?! :yes:  :bere:
PS
Chiar daca nu sunt afectat direct de aceasta situatie, zilele urmatoare voi face niste instantanee, respectiv o interpelare la CFR si MT, sa vedem ce si cum!

• Author: cris_m
  • Moderator forum
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 6 cris_m

Si mai mult ca sigur situatia de pe Dristorului cu parcarea de resedinta trasata peste bucla de intoarcere se va repeta si in acest caz. Vor constata CFR/MT cu surprindere acest lucru, se vor agita putin niste trepăduși, vor disparea semnele cu P si cam atat... :)

• Membru Silver
  • Posted:
  •  

Cris...acolo, pe tablițele infipte-n parii aia de-a lungul caii ferate, ”sicrie” negru pe galben...parcare privata, pe semne ca cineva ia si ceva lovele...ilegal, ca nu cred ca-i vorba de barter acolo! :yes:

• Author: Gabi23
  • Site Admin
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 6 Gabi23

Una din liniile din acea zona, are un propietar privat (cea dinspre Bd. Timisoara). Aproximativ 5 metri, chiar primarul Sectorului 6 a precizat anul trecut ca a fost oferită spre achiziție acea "fâșie". Problema ar fi că fără bucata de la CFR SA nu faci treabă să achiziționezi cei 5 metri lățime...

• Membru Silver
  • Posted:
  •  

Vrei totusi sa ne lamuresti de ce nu ar fi interesanta o fasie de 5m latime? Asa la prima vedere ar insemna o banda de circulatie de 3,5m plus 1,5m pentru trotuar sau pista de biciclisti.

• Author: Aron
  • Membru Silver
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 6 Aron

Mai exista o bucata de linie CF disparuta pe Progresului, fix in dreptul intersectiei de la Razoare(P-ta Danny Huwe :twisted: ) unde s-a ridicat un bloc/ansamblu rezidential. Sunt curios daca liniile au fost scoase de cei de la CFR sau nu, stiu ca mereu trageau cu dintii de fiecare metru de sina pe care il au teoretic in grija.

• Membru Silver
  • Posted:
  •  

Zona aceea e in sectorul cinci.

• Author: Gabi23
  • Site Admin
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 6 Gabi23

subway guru wrote here:
Vrei totusi sa ne lamuresti de ce nu ar fi interesanta o fasie de 5m latime? Asa la prima vedere ar insemna o banda de circulatie de 3,5m plus 1,5m pentru trotuar sau pista de biciclisti.
Pentru că zona trebuie gândită unitar, un proiect care să includă o regenerare urbană a unui focar de infecție, care persistă de ani de zile. Dacă revitalizezi 5 metri și lași 5 mizerabili, e ca un măr pe jumătate stricat . E ca și cum într-un apartament de 3 metri înălțime, nezugravit de 20 de ani, dai cu lavabilă pe 1,5 m etc...
E de preferabil ca cineva să vină cu un proiect bun pentru Parcul Liniei pentru a realiza o oază de relaxare pentru acea zonă, dezvoltată destul de mult în ultimii ani...    

• Membru Silver
  • Posted:
  •  

Normal ca trebuie un proiect unitar, dar ce mai e normal si unitar in ziua de azi?
:headbash:

• Membru Silver
  • Posted:
  •  

Aron wrote here:
Mai exista o bucata de linie CF disparuta pe Progresului, fix in dreptul intersectiei de la Razoare(P-ta Danny Huwe :twisted: ) unde s-a ridicat un bloc/ansamblu rezidential. Sunt curios daca liniile au fost scoase de cei de la CFR sau nu, stiu ca mereu trageau cu dintii de fiecare metru de sina pe care il au teoretic in grija.

Nici vorba! Sina care vine dinspre V. Milea si trece prin fata sediului PFR e bine merci la locul ei, numai ca-i putin acoperita cu ceva agregate minerale! ;)
PS
Ansamblu rezidential Cortina Academy e ceva mai retras, linia e unde era inainte faimosul Golden Blitz, actuala locatie si a  ALSTOM, constructie a lui D. B. Eurotrading 98!

• Author: andrei11
  • Moderator forum
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 6 andrei11

Din partea moderatorului:
Vedeţi că pentru linia asta celebră aveţi topic separat
 ;)

• Membru Silver
  • Posted:
  •  

Pe ”Cip” daca stii cum sa-l iei da totul din el! :rofl:

PS
O mai trăi Miți, că n-aș crede că ar fi rezistat nervos ăstui primar! :bleah:
@andrei11
UITE-O pe Miți! Credeai ca-i butaforie?!  :lol:

Go to page:  1  ... 40 41 42 43 44 45 46

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since , our 1904 forum members have written 368679 posts in 4479 topics and 445 subforums.
Refresh interval: 30 minutes.

© 2009 - 2022 Asociația „Metrou Ușor”