Regiunile RomânieiMoldovaJudețul GalațiLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii

 

Topic: Extinderea rețelei de troleibuze din Galați

23 posts, 4589 views
 
Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Extinderea rețelei de troleibuze din Galați PTMZ

Primăria Galați a lansat în octombrie o licitație simplificată pentru un studiu de fezabilitate și proiectare privind extinderea rețelei de troleibuze pe Strada Traian. Bugetul alocat este în valoare de 200.000 RON, din fonduri bugetare. Se atribuie ofertantului cu cel mai scăzut preț.

Termene limită:
- depuneri oferte: 2 decembrie 2021
- evaluări: 2 iunie 2022
Link E-licitație: https://www.e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100129903

 


Re: Extinderea rețelei de troleibuze din Galați deprodio

Ce bine ar fi sa mute traseul 104 pe Traian pana in Bariera.Chiar ar fi 2 trasee de troleibuz care ar avea utilitate fiecare si astfel,traseul 35 ar putea fi desfiintat.

 


  • D94
  • Posted:
  •  

Re: Extinderea rețelei de troleibuze din Galați D94

Mă bucur să văd că se dorește dezvoltarea rețelei de troleibuz pe strada Traian. Pe lângă rețeaua de 3.5km cale dublă, eu aș realiza și o ramură pe străzile Rizer și Bucovinei până la sensul giratoriu de pe strada G. Coșbuc de la Shopping City. Sunt doar 750 de metri cale dublă, stâlpii există în totalitate (de când a circulat pe aici tramvaiul)
Eu personal aș păstra traseele 102 și 104 pe Domnească, dar aș scurta linia 104 la Grădina Publică. Pe Traian aș introduce liniile 101 și 103, 101 cu traseul Micro 19- Bariera Traian și 103 Țiglina III-Shopping City.  

 


Re: Extinderea rețelei de troleibuze din Galați PTMZ

Licitația a fost anulată din lipsă de ofertanți.

 


Re: Extinderea rețelei de troleibuze din Galați PTMZ

Licitația a fost relansată. Bugetul alocat a urcat la 380 000 RON.
Termene limită:
- depuneri oferte: 4 februarie 2022
- evaluări: 4 august 2022
Link E-licitație: https://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100134393

 


Re: Extinderea rețelei de troleibuze din Galați Puss in Boots

Stiu ca probabil o vor face mai repede dar si asa, 6 luni pt evaluari? Pt un nimic de nici 400k?  Lei!

 


Re: Extinderea rețelei de troleibuze din Galați PTMZ

Cele 6 luni reprezintă un termen pur orientativ, care este standard pentru o mare parte din licitații (la un moment dat, cel puțin, erau mai rare licitațiile fără 6 luni termen, deci tind să cred că aceasta este opțiunea standard). Termenul poate să fie și 2 luni, și 3, chiar și 7 ani (cum am văzut la concesiunea de la Odorhei la un moment dat). Nu prea ai de ce să te cramponezi în el.

 


Re: Extinderea rețelei de troleibuze din Galați deprodio

Scopul acestei licitatii este mutarea troleibuzelor de pe Str.Domneasca(tronsonul Centru-Intersectia Garii)pentru a deveni semipietonala,astfel incat banda dedicata troleibuzelor sa devina pentru biciclete si trotinete electrice.Deocamdata se iau in calcul variante.Troleibuzele sa aiba tur pe Traian si retur pe G.Cosbuc sau tot pe Traian.Avand in vedere ca reteaua este modernizata pana la Gradina Publica,banuiesc ca vor tine cont si de acest aspect.

 


Re: Extinderea rețelei de troleibuze din Galați PTMZ

Anulată. Iar nu a ofertat nimeni.

 


Re: Extinderea rețelei de troleibuze din Galați RSBadita

deprodio wrote here:
Scopul acestei licitatii este mutarea troleibuzelor de pe Str.Domneasca(tronsonul Centru-Intersectia Garii)pentru a deveni semipietonala,astfel incat banda dedicata troleibuzelor sa devina pentru biciclete si trotinete electrice.Deocamdata se iau in calcul variante.Troleibuzele sa aiba tur pe Traian si retur pe G.Cosbuc sau tot pe Traian.Avand in vedere ca reteaua este modernizata pana la Gradina Publica,banuiesc ca vor tine cont si de acest aspect.



Nu este chiar 100% buna afirmatia cu mutarea. Daca va fi troleibuz si pe Bd. Traian (iar pe o bucata chiar simultan cu tramvaiul), atunci poti face doua trasee de troleibuz, care sa aiba o diferenta de parcurs mult mai mare decat in prezent 104/102. Atunci poti avea 104: (METRO, ca da, ar fi super sa mergem electric pana acolo) - BARIERA TRAIAN - PIATA MARE - BD. BRAILEI - CIMITIR SF. LAZAR - (DEDEMAN, ca am o idee de extindere acolo, cu mici lucrari).  

Totodata, daca va fi troleibuz pus in Gara Mare, atunci in loc de directia BARIERA TRAIAN, ar urma sa se mearga cu 104 spre PIATA MARE - BAIA COMUNALA - LICEUL DE ARTE - BIBLIOTECA V.A. URECHIA - GARA MARE. Si e buna si varianta asta.

Eu la trolee as face un traseu circular deservit de troleibuze articulate si clasicele 102, 104. Apoi, incet-incet, orasul sa fie deservit 90% cu tramvaie si troleibuze, iar 10% autobuzele hibrid.

 


Re: Extinderea rețelei de troleibuze din Galați deprodio

Eu am scris ce a zis primarul.Vad ca ai venit si pe forumul asta sa scrii din imaginatia ta.Str.Domneasca va ramane fara troleibuz cel putin pana la Str.Garii in urma unui proces de modernizare.Asta a declarat primarul la Pro FM.

 


Re: Extinderea rețelei de troleibuze din Galați RSBadita

Pai se incurca mai mult traseele.... pentru ca  tur pe Traian si retur pe Cosbuc este o prostie ;) Nu stiu cine a propus asa ceva, dar este o abominatie. Strici tot transportul de pe Domneasca...... Poate tur pe Domneasca, retur pe strazile adiacente, gen Bolintineanu - Carnabel - Balcescu etc.

O alta varianta pentru ar fi cu troleibuzele tur normal pe Domneasca iar la retur Domneasca - Basarabiei - Balcescu sau Domneasca - Basarabiei - Mihai Bravu - Garii - Balcescu. Faci o mica bucla si scapi de intortocherea precum pe Brigadierilor. Oricum, mai e mult pana departe. Apropo, chiar daca s-a modernizat reteaua de trolee pe Domneasca, Prundului, Traian, Autobaza, pot fi mutate firele si consolele. Iti permite o flexibilitate mare.

Ce a zis primarul la PRO FM este o propunere. Si eu am un raspuns semnat de el in care-mi spune ca 104 va circula in Gara Mare via Traian - Basarabiei - Mihai Bravu. Si mi-a spus asta din 2017......

 


Re: Extinderea rețelei de troleibuze din Galați deprodio

Avand in vedere ca vrea ca Str.Domneasca sa fie istorica,mai mult ca sigur ca troleibuzele vor fi mutate.Referitor la troleibuze pe Cosbuc,s-au gandit la smecheria asta pentru a putea accesa bani pentru modernizare.Deocamdata s-au incercat 2 licitatii fara succes pentru un studiu de fezabilitate si proiectare.Om vedea ce va fi...

 


Re: Extinderea rețelei de troleibuze din Galați RSBadita

Iar daca vrei Domneasca pietonala, fara sa incurci prea mult traficul troleelor, poti scoate firele intre Liceul de Arta si Centru. Le poti muta pe strazile adiacente dar trebuie schimbat si sensul de deplasare. Si e mai usor sa ai intre Centru si Liceul de Arta, troleibuzele pe strazile paralele sau macar pana pe Str. Garii cum ai zis si tu. Uite aici atasat o idee mai simpla. In Galati ar fi binevenita o ruta circulara de troleibuz, alaturi de 102 si 104.

VERDE = traseul actual
ROSU = traseul propus nou la RETUR
MOV = traseul nou propus TUR-RETUR
BLEU = traseul nou propus TUR-RETUR cu o incrucisare de tip 8 in zona VA URECHIA - MIORITA - LICEUL DE ARTA - POLITIE.
Screenshot_145.png (238.33 KB; downloaded 2024 times)

 


 
Go to page:  1 2
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420663 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use