Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Eliberarea titlurilor de călătorie (sisteme de ticketing)

982 posts, 294751 views
 
Go to page:  1  ... 56 57 58 59 60 61 62  ... 71
 
 

📖 Pagination options
  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing) V2A

S-a redeschis CERC-ul din Piața Victoriei, despre care vorbeam pe pagina anterioară.

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing) V2A

Prin hotărârea AGA STB SA nr. 30/12.11.2021 s-a decis desființarea la Oficiul Registrului Comerțului a următoarelor CRC/CERC:
CERC-CRC desființate.jpg (345.74 KB; downloaded 3029 times)

Hotararea AGA nr. 30 - 12.11.2021.pdf
Hotararea AGA nr. 30 - 12.11.2021.pdf (237.27 KB; downloaded 80 times)
http://www.stbsa.ro/docaga/Hotararea%20A ... 2021.pdf

Prin hotărârea 31/12.11.2021 s-a decis înființarea unui CERC în satul Ghermănești, Șos. Ghermănești, nr. 49, stația STB ”Școala Ghermănești”, com. Snagov.
Hotararea AGA nr. 31 - 12.11.2021.pdf
Hotararea AGA nr. 31 - 12.11.2021.pdf (209.74 KB; downloaded 87 times)
http://www.stbsa.ro/docaga/Hotararea%20A ... 2021.pdf

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing) rosetti61

#21 e/era la Facultatea Electronica.

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing) V2A

Au apărut noi afișe de informare privind plata călătoriei prin SMS. Singura diferență față de afișele anterioare (valabile din 1 august 2021) este formatul, acestea fiind mai mari.
Plată călătorie prin SMS - afiș nou.jpg (512.89 KB; downloaded 2751 times)

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing) V2A

Corecție: mai este o diferență. A scăzut tariful călătoriei de la 0,65 euro+TVA la 0,62 euro+TVA.

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing) cosminduru

Am întâlnit o problemă la care cumva mă așteptam.
Am reîncărcat din online.stbsa abonamentul integrat de 140 de lei, online, frumos, civilizat.

La prima încercare de a îl folosi, la Metrou, nu a funcționat. Practic porțile de la metrou nu "trag" din serverul STB informațiile despre încărcările online, așa cum fac validatoarele.
Ca atare, validatorul de la metrou nu știa decât vechiul titlu de călătorie, expirat. A trebuit să mă tocmesc cu doamnele de la ghișee, să le arăt încărcarea online, pălăvrăgeli, etc., să pot să trec.

Mi se pare o nesimțire maximă din partea Metrorex, sau a PMB.. dacă te lauzi că ai făcut un sistem integrat atunci fă toate demersurile să funcționeze.
Am să fac reclamație la ADTBI sau cum se cheamă Autoritatea. Nu mai spun de toate afișajele din metrou care specifică legături inexistente (linia 124 de exemplu)

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing) Andrei98

Este mentionat și pe site-ul stb că atunci când faci o reîncărcare online ea ajunge la validatoare după aproximativ 60 minute și apoi tu trebuie să validezi o dată pentru a se finaliza reîncărcarea, iar pe validator îți va apărea un mesaj de confirmare.

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing) cosminduru

Da, știu.
Încărcarea era făcută cu 2 zile înainte, deci nu era cazul. Pur și simplu sistemele nu sunt conectate.

Validatoarele metrorex nu pot (sau nu sunt setate) să scrie cardurile cu date, ele doar citesc.
Dealtfel am făcut operațiunea după ce am ieșit din metrou, pe un autobuz. și a mers. Deci sistemul STB avea informația, lucru ce era vizibil și online unde starea era "la validatoare".

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing) cris_m

cosminduru wrote here:
Validatoarele metrorex nu pot (sau nu sunt setate) să scrie cardurile cu date, ele doar citesc.
Nu chiar, de scris stiu sa faca ceva, anume pentru biletele orare iti scrie magistrala pe care se afla statia de metrou unde ai intrat. Am mers asta vara cu M1 si apoi 253, mi-a afisat in autobuz "transfer de pe M1 pe 253". Curiozitatea mea este daca incarcai online si mergeai intai cu STB recunostea la metrou abonamentul.

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing) Andrei98

cosminduru wrote here:
Da, știu.
Încărcarea era făcută cu 2 zile înainte, deci nu era cazul. Pur și simplu sistemele nu sunt conectate.

Validatoarele metrorex nu pot (sau nu sunt setate) să scrie cardurile cu date, ele doar citesc.
Dealtfel am făcut operațiunea după ce am ieșit din metrou, pe un autobuz. și a mers. Deci sistemul STB avea informația, lucru ce era vizibil și online unde starea era "la validatoare".

De aia se menționează că validarea pentru finalizarea reîncărcări trebuie făcută la un validator al STB. După aia poți sa validezi și la metrou.

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing) mirceade

Ceea ce în sine e stupid într-un sistem de transport integrat.

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing) oc7avian

cris_m wrote here:
Curiozitatea mea este daca incarcai online si mergeai intai cu STB recunostea la metrou abonamentul.


Da, confirm.

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing) Gabi23

rosetti61 wrote here:
#21 e/era la Facultatea Electronica.

Nu, este deființată cea din stația STB spre Lujerului. Cea de la Electronică e deschisă. Oricum STB ar trebui să-și ia tonetele astea preistorice, să le caseze și să le valorificice. Strict în cazul de față, în acest moment ocupă spațiul nepotrivit și îngreunează deplasarea pietonilor. Să monteze automate de reîncărcare a cardururilor și să aloce cabine cu personal uman, cu condiții decente. Sunt încă foarte multe ”cutii de conservă” din acestea prin oraș...    
Tonetă Iuliu Maniu x Vasile MIlea - 05.12.2021.JPG (424.29 KB; downloaded 2320 times)

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing) rosetti61

Era in drum cand aveai nevoie de el, nu trebuia sa traversezi toata intersectia. Nici centrele noi nu sunt mai breze - la un moment dat tonetele cilindrice erau imbracate in tabla ondulata, cand se introdusese cartela pe expres - in Militari erau in aproape fiecare statie, apoi le-au mai rarit.

 


Go to page:  1  ... 56 57 58 59 60 61 62  ... 71
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420531 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use