Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii

 

Topic: Pasaj Eroii Revoluției (2007 - 202x)

546 posts, 166232 views
 
Go to page:  1  ... 17 18 19 20 21 22 23  ... 39
 
 

📖 Pagination options
Re: Pasaj Eroii Revolutiei subway guru

Mi-e greu sa-mi imaginez cum ar putea traversa acolo printre puhoaiele de masini…

 


Re: Pasaj Eroii Revolutiei aztec

Mie nu...ca am vazut destule cazuri...
Dar macar sa se faca...odata ..

 


Re: Pasaj Eroii Revolutiei survola

Daca rămân și stațiile de tramvai actuale nu cred că au motive să coboare în mijlocul străzii și să fugă după legătura cu autobuzele.

 


Re: Pasaj Eroii Revolutiei Andrei98

Ar fi o mare tampenie sa ramana si statiile actuale care oricum sunt niste improvizatii, chiar daca au mai "modernizat" la ele. In loc sa treaca tramvaiul repede prin zona ar trebui sa stea sa faca cate 3 statii? La fel cum nici la Piata Sudului nu este o situatie prea fericita cu cele 2 statii si timp pierdut in amandoua.

 


Re: Pasaj Eroii Revolutiei 1689

Am mai scris despre ce se poate si mai ales nu se poate astepta de la terminal...

1689 wrote here:
[...]
Configuratia si fluxurile de circulatie din Pta Eroii Revolutiei nu permit alinierea tuturor traseelor de transport in comun prin acest (ipotetic) terminal unic.
Piata a fost - de la inceputurile existentei ei - gindita ca un sens giratoriu (virtual) pina cind i-a venit cuiva o idee de vreo 20 milioane de lei sa-i faca o statie in mijloc.
Las la o parte faptul ca - daca frecventa tramvaielor n-ar fi una la 10+ minute - cu cele sase linii care converg in piata le-am vedea asteptind liber sa intre la super-peron.
Las la o parte si ca acest super terminal unic nu poate fi folosit de 141 si doar chinuit (ipotetic) de 323.
[...]

 


Re: Pasaj Eroii Revolutiei subway guru

Problema se va complica si mai mult in momentul aparitiei statiei de metrou M4.

 


Re: Pasaj Eroii Revolutiei andrei11

Aici depinde care este orizontul de timp la care să ne așteptăm pentru M 4.
Dacă se schimbă politicile la un moment dat ( strategiile ) și rezultă ( din calcule ) că un tramvai modern pe cale proprie Gara Progresu - Chiristigiilor e mult mai avantajos ca M 4 Sud ?  Iar M 4 / 6 să se limiteze la Chiristigiilor ( Intersecție cu M 7 ).
Exemplul pe care-l tot dau până o să faceți alergie la el este stația Crângași cu 3 linii.
Peste n ani se schimbă politika mondială care declară rege tramvaiul, nu metroul. Guru, n-ai de unde să știi cum vom evolula. Nu putem să așteptăm M 4 la Bellu sub motiv că se va construi odată și odată metroul aici.  Păi ce, dacă  Ștefan cel Mare i s-ar fi spus că Cetățile moldave vor ajunge muzee se mai apuca să le construiască ?
_________________
Acum 20 de ani eram  încurajați să ne montăm centrale proprii de apartament, acum nu mai sunt bune.
Cu ani în urmă occidentul a scos gările din oraș pe motiv de poluare / de arhitectură, acum vor să le introducă.
Etc,

 


Re: Pasaj Eroii Revolutiei subway guru

N-am zis sa asteptam, pasajul asta trebuia terminat acum zece ani…

 


Re: Pasaj Eroii Revolutiei andrei11

Aha,  credeam că voiai să spui ca să facă pasajul ținând cont și de viitoarea stație M 4.

 


Re: Pasaj Eroii Revolutiei zapacitu

Fara suparare, insa indiferent ce forma va imbraca M4 in zona, pasajul poate functiona bine-mersi si pana atunci. Ba mai mult, sunt convins ca poate fi pastrat in functiune chiar si cat timp sapa statia fix sub el!

E doar o chestiune de prioritati: de ce sa bagi bani in ceva perceput ca inutil ("e doar un cimitir acolo"; "sunt treceri in zona") cand poti face altceva cu ei? De exemplu un parc, o bordura, un rand nou de dale proaste la o statie de metrou? Mai usor de spalat banii asa.

 


Re: Pasaj Eroii Revolutiei subway guru

E greu de crezut ca va putea fi mentinut in functiune…

 


Re: Pasaj Eroii Revolutiei punmeister

Conform prezentarii de azi a Metrorex de la Zilele Feroviare 2022, pasajul va fi cuprins in proiectul al M4.
Picture1.png (1.15 MB; downloaded 1714 times)

 


Re: Pasaj Eroii Revolutiei andrei11

Adică se va face << mai încolo >>, nu se ştie când.  :headbash:

 


Re: Pasaj Eroii Revolutiei ByOnu

Nu era vorba ca-l face PS4?

 


Go to page:  1  ... 17 18 19 20 21 22 23  ... 39
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420657 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use