Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Parcare subterana - Bd. Decebal (finalizată în 2021)

272 posts, 98080 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 14 15 16 17 18 19 20
 
 

📖 Pagination options
Re: Parcare subterana - Bd. Decebal andrei11

Și cică vrea s-o prelungească până la Piața Alba Iulia ! Așa văzusem eu pe un << carton >>, s-ar putea ca între timp să nu mai fie valabilă intenția !

 


Re: Parcare subterana - Bd. Decebal orex

Dovada, dovada! :rofl:
Bine ca s-a facut asa ceva aproape de ”buricul targului”, pe speze proprii. E admirabil, dincolo de carcoteala traditionala si de bagatul batului prin gard! Tot ce sper e sa aiba magnet aceasta initiativa, sa nu ramana o cheltuiala neeconomicoasa ca Straulesti, neluand in niciun calcul viitorul P&R Pantelimon! ;)

 


Re: Parcare subterana - Bd. Decebal shoppy

Daca are mai multe locuri decat necesar inseamna ca s-a gandit la viitor, omul este un vizionar.
Daca nu dai amenzi nici o parcare cu plata serioasa nu este rentabila, am folosit parcarile subterane comuniste de la Intercontinental si Obor, 80% erau goale si neiluminate, parcarea noua de la Universitate are mereu locuri libere pe primul nivel, la cea de la Unirii nu se umplu decat primele 2 nivele.

 


Re: Parcare subterana - Bd. Decebal subway guru

Facem depozit de cartofi sau ciupercarie si se rezolva treaba!
La Straulesti si la Pantelimon nu merge ca sunt supraterane…
:rofl:

 


Re: Parcare subterana - Bd. Decebal cris_m

Pui balarii la ultimul nivel si panouri foto-voltaice pe pereti  :mrgreen:

 


Re: Parcare subterana - Bd. Decebal subway guru

Fotovoltaice doar pe acoperis, la umbra nu functioneaza!
:rofl:
Intrebare de o mie de puncte, parcarea asta minunat de subterana are puncte de alimentare pentru vehiculele electrice sau e doar de conceptie veche?
Zicea un bagator de seama pe aici ca Neghinita e vizionar…si am vrea sa stim cat de vizionar e in realitate! Sau doar a gasit un subiect populist de ingropat bani?

 


Re: Parcare subterana - Bd. Decebal andrei11

Crezi că e greu să bage niște prize ?

 


Re: Parcare subterana - Bd. Decebal subway guru

Nu e vorba doar de prize, e nevoie de cablaraie si de traforedresori de alimentare de putere in curent continuu…
Le-a luat o gramada de timp sa bage un banal cablu de alimentare de la generatorul de rezerva…asa ca asteptarile sunt minime!
Nu mai punem la socoteala sistemul de taxare la fiecare priza pentru curentul consumat.
Unde nu-i cap, vai de picioare…
Tu ce parere ai?

 


Re: Parcare subterana - Bd. Decebal shoppy

Daca vorbesti despre mine, eu glumeam.

 


Re: Parcare subterana - Bd. Decebal andrei11

Dacă vorbești despre mie îmi dau seama de două lucruri:
a) Că priza nu e o priză care o folosești când îți încarci telefonul.
b) Știu  destule Service-uri / PECO -uri / alte locuri ( parcări de supermarketuri )  unde s-au  montat astfel de instalații. Deci nu cred că e ceva care nu poate fi rezolvat decent ca și timp / ca și resurse.

 


Re: Parcare subterana - Bd. Decebal subway guru

Evident ca nimic nu e imposibil dar daca nu ai prevazut de la bun inceput va costa si va dura mai mult.
Observatia mea era mai generala, valabila pentru toate parcarile publice. In ziua de azi ar trebui ca toate sa fie dotate cu instalatii de incarcare pentru vehicule electrice.

 


Re: Parcare subterana - Bd. Decebal andrei11

Off topic:
Și cine plătește << un plin >> ? Noi toți, prin impozite și taxe ?

 


Re: Parcare subterana - Bd. Decebal subway guru

Am spus ca trebuie un sistem de taxare dar nu ai citit cu atentie ca nu se referea la rabla matale pe combustibil lichid.
Aceeasi politica de prize pentru vehicule electrice ar fi necesara si in parcarile de resedinta dar autoritatile locale se complac in poluarea generata de rablele expirate…

 


Re: Parcare subterana - Bd. Decebal andrei11

Rabla mea "s-a născut" în 31 August 2020, am dovezi foto, sunt pe forum, iar  drumul inaugural a fost la Aeroportul  Otopeni pentru o ședință foto, drum făcut cu colegul orex.   :bere:
Uite aici dovada.
Prin sistemul de taxare nimeni nu a înțeles că ar fi vorba și de încărcarea acumulatorilor autovehiculelor electrice.

 


Go to page:  1  ... 14 15 16 17 18 19 20
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419413 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use