MetrouReţeaua de metrou din Bucureşti

 

Topic: Stația Tineretului

25 posts, 3610 views
 
Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Stația Tineretului survola

La Tineretului au dispărut plăcile galbene:
DSC_0537.JPG (560.35 KB; downloaded 2923 times)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București sab

Poate acum fac ceva care sa se potrivească la dimensiunile spațiului delimitat de travertin. Existau lufturi mari la placile galbene , nu știu cum au trecut de CTC in 1986.
Tineretului.jpg (32.28 KB; downloaded 2907 times)

 


Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București subway guru

Daca nu ma inseala memoria placile galbene sunt din metal emailat…

 


Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București survola

Dacă vrea sa le vadă cineva, azi plăcile erau depozitate in fosta patiserie din "tunelul" spre liceul Șincai.

 


Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București subway guru

Inclin sa cred ca lufturile au fost lasate pentru a permite montajul ulterior placarii cu piatra. Arhitectul statiei, dl Clement Moldoveanu a avut mereu in proiectele sale idei mai aparte. Placile galbene au fost fabricate pe comanda speciala si din cauza asta au fost livrate cu intarziere. La vremea aceea colegii arhitecti l-au cam luat peste picior spunand ca a pus spoi-tingiri pe pereti desi in zilele noastre e finisajul standard.
Modelul de referinta priomordial e cel de la Praga cu placi din aluminiu ambutisat in relief.

 


Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București ByOnu

sab wrote here:
Poate acum fac ceva care sa se potrivească la dimensiunile spațiului delimitat de travertin.


Ce iti imaginezi ca ar putea sa faca? Doar sa dea cu o tencuiala galbuie in fostele goluri, dar ceva serios si cu respect pentru arhitectura statiei, putin probabil dupa cum o dovedesc mult prea recentele exemple.

Eu nu sunt de acord cu distrugerile acestea architectonice ale statiilor de metrou, mai ales acolo unde nu au fundamentare. Mozaicul de la Timpuri Noi, acum Tineretului. Daca motivul nu este unul justificat, tehnic (spre exemplu stoparea infiltratiilor sau ceva), nu pot decat sa ma intreb daca oamenii astia pur si simplu n-au ce face.

Un exemplu mai vechi dar cu distrugeri la scara mai mica este Gorjului, de unde au scos literele volumetrice, au acoperit golurile inestetic, si au pus placutele astea triste cu numele statiei.

before.jpg (14.01 KB; downloaded 3664 times)


after.jpg (12.74 KB; downloaded 3664 times)


Nu mai vorbim de tavane...

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București sab

Nu cred ca fac tencuiala, pentru ca sunt ceva infiltrații acolo. Vom vedea ce vor sa facă, poate doar au scos plăcile galbene pentru niște injecții.
La Gorjului par a fi aceleași placi ca la Tineretului. Daca au fost făcute tot pe comanda, normal ca nu au avut cu ce sa le înlocuiască.
Deși, daca mă întrebi pe mine, soluția inițială la Gorjului a fost una proastă, adică sa nu pui placi metalice in locul unde aveai denumirea stației. Puteau sa aplice denumirea peste plăcile galbene. Fix cum au făcut cu plăcile noi de denumire.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București sab

La Tineretului au făcut niste semne albe , vom vedea ce înseamnă..
20211115_183739[1].jpg (783.1 KB; downloaded 3448 times)
20211115_183814[1].jpg (822.42 KB; downloaded 3441 times)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București sab

Nu cred ca mai avem șanse sa vedem placarea metalica galbena la Tineretului. Din loc in loc au fost tăiate barele de susținere. Tare îmi este teama ca vom retrăi experienta plafoanelor demontate și rămase asa.
Adevărat este ca sistemul de susținere a placajului metalic pare puternic afectat de coroziune.
20211213_184744.jpg (768.14 KB; downloaded 2737 times)

 


Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București survola

Așa am înțeles și eu de la un mecanic de tren, că plăcile galbene au fost demontate preventiv, având în vedere coroziunea „sistamului” de fixare din spatele lor.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București sab

Da, tot preventiv au fost demontate și plafoanele. Și n-au făcut nimic in locul lor  de foarte mulți ani în unele stații. Păcat ca totul se degradează și nu se face nimic.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București sab

Lucrare noua, probleme vechi. Tineretului, accesul nou.
20211222_183254.jpg (508.6 KB; downloaded 3808 times)

 


Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București survola

La Tineretului așa au transformat inceputul de subtraversare a bulevardului, de unde au evacuat o patiserie destul de mare.
Aceasta ocupa acel triunghi plus vreo 5 metri in adâncime.
DSC_0592.JPG (1.43 MB; downloaded 2943 times)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Proiecte de Regenerare Urbana in jurul statiilor de metrou Piata Unirii M2 (zona de pe raza PS4) - Berceni sab

survola wrote here:
Pasaje subterane ar fi bine de făcut la C. Brâncoveanu (pe sub bulevard, spre blocuri)și la Tineretului (spre liceu).

Nu prea ai unde sa scoti iesire pe partea cealalta decat in curtea liceului, probabil de aceea nici nu a fost executata. Ei au enumerat toate statiile, insa nu stiu daca nu este mai mult decat o fumigena. Sa asteptam....

 


 
Go to page:  1 2
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Reţeaua de metrou din Bucureşti  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420540 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use