Clubul modeliștilorSimulatoareOMSI (2) The Omnibus Simulator

 

Topic: OMSI "Project Blue Tram" - Rathgeber M5.65

14 posts, 3922 views
OMSI "Project Blue Tram" - Rathgeber M5.65 PaulIP

Suntem foarte entuziasmați să anunțăm noul nostru mega-proiect: BLUE TRAM PROJECT. Este vorba despre reconstituirea unui tramvai foarte drag nouă, care a circulat în München (DE), iar apoi în București, Brașov și Craiova (RO) - Rathgeber M5.65.

CONTEXT: Tramvaiul din imaginea de mai jos din OMSI 2 a fost inițial conceput de un modder polonez, care între timp a abandonat proiectul, nefăcându-l public. În iarna anului 2020, echipa RomanianWorks l-a contactat pe modder cu propunerea de a prelua și finaliza acest proiect. Răspunsul a fost unul favorabil, iar lucrul la Rathgeber M5.65 a început timid (printre picături, în timp ce lucram la Rocar De Simon), cu extragerea sunetelor. Luna trecută, modelul a fost importat în Blender, iar lucrul continuă. Pe lângă sunete noi, tramvaiul are nevoie de îmbunătățiri masive de geometrie, texturi și scripting. Lucruri pe care le vom face.

DESPRE PROIECT: modul cum vom aborda BLUE TRAM PROJECT diferă foarte mult de precedentul proiect Rocar De Simon. Ca și conținut, produsul final ne propunem să conțină trei configurații ale tramvaiului: motor solo M5.65, motor M5.65 + motor M5.65 și motor M5.65 + remorcă m5.65. Toate aceste configurații au existat în viața reală la München. Momentan nu știm dacă Großzug (M5.65 + M5.65 + m5.65) va fi inclus, însă știm că aceste tramvaie vor fi reproduse așa cum au circulat ele la începutul anilor '90.

Plănuim să realizăm și o versiune BETA, înainte de lansarea V1, însă aceasta NU va fi publică. Va fi disponibilă exclusiv patronilor GOLD ai paginii de Patreon RomanianWorks. Tot pe Patreon vom posta majoritatea update-urilor, materialelor speciale și imaginilor din culisele proiectului. Dacă doriți să ne susțineți activ și să beneficiați de avantajele venite la pachet, vă invităm pe pagina noastră de Patreon (link mai jos), unde am început de astăzi să postăm.

Un lucru va rămâne neschimbat, însă: BLUE TRAM PROJECT va fi 100% gratuit. O spunem din start.

Așadar, bine ați venit la BLUE TRAM PROJECT by RomanianWorks. Sperăm să fiți la fel de entuziasmați precum suntem noi.

PATREON LINK: https://www.patreon.com/roworksomsi

Facebook link:
https://www.facebook.com/roworksomsi

20210916002610_1.png (1.96 MB; downloaded 4012 times)
20210916003738_1.png (1.24 MB; downloaded 4012 times)

 


Re: OMSI "Project Blue Tram" - Rathgeber M5.65 Adrian.B

Super. Te susțin și abia aștept să îl testez prin Ploiești! ;)

 


Re: OMSI "Project Blue Tram" - Rathgeber M5.65 WT_fan06

UPDATE OCTOMBRIE 2021

În prima lună de muncă susținută la Blue Tram Project am făcut îmbunătățiri majore sunetelor și scripturilor tramvaiului Rathgeber M5.65. În principal, am lucrat la:
- rescrierea sistemului pneumatic
- rescrierea sistemului ușilor
- adăugarea de funcționalități: microfon, "weiche" și altele
- importarea și implementarea sunetelor autentice pe care le-am extras în ultimele luni

Următorul update va fi publicat în jurul datei de 1 decembrie. Până atunci, ne puteți găsi pe
Patreon: https://www.patreon.com/roworksomsi
Facebook: https://www.facebook.com/roworksomsi
rath.png (356.84 KB; downloaded 3842 times)

 


Re: OMSI "Project Blue Tram" - Rathgeber M5.65 PaulIP

UPDATE NOIEMBRIE 2021

A doua lună de lucrat la tramvaiul Rathgeber M5.65 a adus un moment important în evoluția proiectului Blue Tram.

- tramvaiul a întâmpinat la bord primii pasageri, mulțumită implementării plăcilor de traseu, a IBISului și a anunțurilor de stații prin intermediul interfonului.

- progres semnificativ se înregistrează și la sistemul pneumatic, care este aproape gata. Am implementat scurgeri, acumulări de apă, defecțiuni și un compresor realistic.

- în cabina vatmanului am rescriptat de la zero sistemul de iluminat, care este acum realistic mulțumită și noului script pentru baterie.

- aproape toate butoanele din cabină sunt scriptate și funcționale (până acum)

+ multe alte îmbunătățiri

Ne puteți susține să finalizăm acest proiect și puteți obține versiunea BETA a tramvaiului (când va fi gata), alăturându-vă pe pagina noastră de Patreon. Tot acolo publicăm update-uri săptămânale detaliate, galerii foto și videoclipuri. Ne găsiți și pe Facebook
Patreon: https://www.patreon.com/roworksomsi
Facebook: https://www.facebook.com/roworksomsi

Ne vedem la finalul lui decembrie cu următorul update al proiectului Blue Tram!
Omsi 2021-11-27 17-52-42-025.png (1.27 MB; downloaded 3763 times)

Omsi 2021-11-27 17-54-26-423.png (1.98 MB; downloaded 3763 times)

Omsi 2021-11-27 17-56-51-356.png (1.65 MB; downloaded 3763 times)

Omsi 2021-11-27 17-58-31-096.png (1.74 MB; downloaded 3763 times)

 


Re: OMSI "Project Blue Tram" - Rathgeber M5.65 WT_fan06

Ați pregătit cadourile? 🎁🎁🎁 Noi da! Mâine vă invităm la o mică paradă, ca să vă arătăm toată munca pe care am investit-o în bătrânul tramvai Rathgeber M5.65 în decursul anului 2021. Desigur, un fotograf RomanianWorks băgăcios a surprins aranjamentele și repetițiile pentru paradă, în curtea depoului, în primele ore ale dimineții.

Ne vedem mâine, 25 decembrie 2021, pentru a despacheta videoclipul - cadou. Până atunci, Crăciun Fericit!

RomanianWorks
Rathgeber M5.65. Christmas 2021.png (1.11 MB; downloaded 3601 times)

 


Re: OMSI "Project Blue Tram" - Rathgeber M5.65 WT_fan06

RomanianWorks
Ce mod mai plăcut de a ne bucura de Crăciun decât cu o paradă tematică a tramvaielor? Acum este și ocazia perfectă de a vă arăta munca depusă în bătrânul Rathgeber M5.65. în decursul anului 2021. Pentru această paradă am „scos” 3 tramvaie, cu 3 configurații diferite de sărbători.

Ne-am inspirat din adevăratul tramvai al lui Moș Crăciun de la München (DE) ce a circulat de-a lungul anilor. Prietenii noștri din Bavaria s-ar putea să recunoască unele tăblițe, pe care am încercat să le recreăm în OMSI 2 cât mai bine, în acest stadiu de dezvoltare al proiectului. Două tramvaie vor fi expuse static în depou, iar un al treilea va fi folosit pentru o cursa tur-retur pe harta Nowe Piekary Bus & Tram, demonstrând o parte din funcționalitățile și sunetele pe care le-am implementat până acum.

Aceste filmări arată stadiul ALPHA al proiectului. Orice element poate fi schimbat în viitor, pentru lansarea „early-access” BETA (ce va fi publicată pe Patreon) sau pentru lansarea FULL (ce va fi publicată gratuit online). Momentan nu avem vreo dată de lansare pentru BETA sau pentru versiunea FULL. Ne puteți susține în acest proiect în continuare pe Patreon!

RomanianWorks vă urează Crăciun Fericit!


 


Re: OMSI "Project Blue Tram" - Rathgeber M5.65 WT_fan06

RomanianWorks
UPATE IANUARIE 2022

Iarna este o perioadă haotică, însă chiar și așa am reușit să avansăm destul de mult cu bătrânul tramvai Rathgeber M5.65. Cele mai notabile îmbunătățiri ale lunilor decembrie 2021 și ianuarie 2022 sunt:

- noi geometrii la exterior: faruri, reflectoare, butoane de uși, cauciucul pentru placa frontală și suporturi pentru plăcuța cu numărul turului. Așteptați-vă la același nivel de calitate pe viitor.

- toate butoanele din cabină au fost scriptate realistic

-comportament realistic al ștergătorului, ce depinde de viteza tramvaiului

- scriptul de uși a fost îmbunătățit, incluzând (dar nu numai) un efect realistic de inerție, atunci când ușile sunt deschise sau închise în timp ce tramvaiul frânează sau accelerează

- noi sunete autentice pentru ștergător, perforator și pentru rulatul în curbe

- nu în ultimul rând, am organizat o paradă a tramvaielor de Crăciun, demonstrând o mică parte din ce poate face tramvaiul până acum, plus o serie de plăcuțe și materiale istorice ChristkindlTram. Vizionați aici: https://www.youtube.com/watch?v=gPfifmR6SU0

Ne revedem la finalul lui februarie pentru următorul update al proiectului.
january 2022 update_promo_1.png (1.69 MB; downloaded 3323 times)
january 2022 update_promo_2jpg.jpg (380.17 KB; downloaded 3323 times)
january 2022 update_promo_3.png (1.19 MB; downloaded 3323 times)
january 2022 update_promo_4jpg.jpg (331.28 KB; downloaded 3323 times)

 



Re: OMSI "Project Blue Tram" - Rathgeber M5.65 WT_fan06

RomanianWorks
UPDATE APRILIE 2022

În martie nu s-au înregistrat avansuri semnificative, însă ne-am luat revanșa în aprilie. Iată ultimele actualizări făcute bătrânului tramvai Rathgeber M-wagen din OMSI 2:

- scriptarea cheii reversorului: acum poți insera / extrage reversorul, numai în anumite circumstanțe. În plus, în acest moment lucrăm la adăugarea a 5 poziții noi ale reversorului (pe lângă înainte / neutru / înapoi pe care le are în prezent). Astfel, tramvaiul va avea un reversor complet funcțional.
- scriptarea cheii controller-ului: acum controller-ul poate fi încuiat / descuiat prin intermediul unei chei suplimentare.

Nu în ultimul rând (pentru că păstrăm ce-i mai bun pentru la final), un nou sistem va „urca la bord”: automatul pentru tarifarea zonală. Multe mulțumiri merg către prietenul nostru din Bavaria, care ne oferă un ajutor inestimabil în acest proiect.

Să vedem ce ne va aduce update-ul lunii viitoare. 🤓
PBT_april_update_1.jpeg (290.01 KB; downloaded 2894 times)
PBT_april_update_2.jpeg (312.8 KB; downloaded 2894 times)
PBT_april_update_3.jpeg (579.66 KB; downloaded 2894 times)

 


Re: OMSI "Project Blue Tram" - Rathgeber M5.65 WT_fan06

RomanianWorks
UPDATE IUNIE 2022

Ultimele 2 luni au fost un haos total pentru noi, din cauza sesiunii de vară. De aceea n-am putut să oferim update-ul lunii mai. Din fericire, examenele au trecut, iar noi ne putem îndrepta atenția mai mult spre proiectele noastre din OMSI 2.

Vechiul Rathgeber M5.65 a făcut încă un pas mare înainte, în luna iunie. Funcționalitatea de bază a controller-ului a fost implementată, iar tramvaiul este capabil să frâneze dinamic, independent de frâna pneumatică. Lucrăm la adăugarea fizicii fundamentale a tramvaiului, ce include o formulă îmbunătățită pentru frânatul dinamic, comportament în pante și patinajul roților. În plus, controller-ul va primi scripturi mai complexe, acum că fundația a fost așezată. Vom implementa trigger-uri ce vor bloca controller-ul, în funcție de configurația frânelor, a butoanelor din cabină și a cheilor. NU, acest tramvai nu va fi ușor de condus fără un manual de utilizare! 🤪

În paralel, lucrăm la Fahrscheinautomat, pe care l-am introdus la finalul lunii aprilie. Am extras toate măsurătorile, texturile și sunetele necesare pentru a modela acest aparat deosebit, ce va conferi și mai multă profunzime experienței M-wagen.

Din moment ce acest update s-a axat în principal pe scripturi, nu prea avem noutăți de arătat. Ne vedem peste o lună cu următorul update!
291993368_561195872171523_5031557632619929846_n.jpg (297.65 KB; downloaded 2673 times)

 


Re: OMSI "Project Blue Tram" - Rathgeber M5.65 PTMZ

Iulie 2022. Sursa: Facebook - RomanianWorks
UPDATE IULIE 2022

E mijlocul lui August dar asta nu ne va opri din a vă arăta la ce am lucrat în iulie, pe bătrânul #tramvai #Rathgeber M5.65. 🤪

Steuergerät a fost complet modelat cu precizie nemțească din punct de vedere al dimensiunilor și texturilor. Îi mulțumim pentru ajutor prietenului nostru din Bavaria, față de care suntem extrem de recunoscători. Din moment ce acest obiect a fost făcut de la 0, tot ce vedeți aici sunt geometrii și texturi finale, ce vor fi preluate mai departe și pe versiunea 1.0 a tramvaiului. Este un bun indicator pentru nivelul de calitate la care vom dori să lucrăm pentru V1.0, după ce vom lansa versiunea BETA.

Am implementat de asemenea sunetele și o parte din scripturile de bază. Această mașinuță nu va avea un scop real în #OMSI 2, însă există căi prin care să reconstituim toate caracteristicile acestui sistem deosebit de taxare.

Și, desigur, pentru că ne place să muncim o dată și bine, acest sistem este 100% ajustabil prin setvar, astfel încât poți avea tot sistemul, poți avea doar suportul, sau nu îl poți avea deloc. Vă vom lăsa pe voi să ghiciți de ce ne-am gândit și la asta! Până atunci, ne vedem la începutul lui septembrie cu următorul update, care promitem să fie unul major! 💙

FB_IMG_1665603244136.jpg (37.03 KB; downloaded 2071 times)
FB_IMG_1665603247060.jpg (18.47 KB; downloaded 2071 times)
FB_IMG_1665603249784.jpg (10.07 KB; downloaded 2071 times)
FB_IMG_1665603252343.jpg (10.15 KB; downloaded 2071 times)

August 2022. Sursa: RomanianWorks
UPDATE AUGUST 2022

Salutare dragi prieteni și scuze pentru update-ul întârziat. Am muncit atât de mult încât pur și simplu n-am avut timp să vă arătăm la ce am lucrat. Până acum!

Acesta este, de departe, cel mai voluminos și mai important update pe care l-am adus bătrânului Rathgeber M5.65. Iată un scurt rezumat:
- scripturile de controller au fost complet rescrise. În sfârșit, controller-ul este complet legat de frâna pneumatică și putem spune că am simulat comportamentul autentic #Mwagen.
- scripturi complet rescrise pentru accelerație și frânare reostatică, incluzând și răspunsul întârziat al frânei reostatice în anumite condiții.
- am implementat patinajul roților, ce depinde și de încărcarea tramvaiului (mai mulți oameni = mai multă încărcare pe osie = mai multă aderență = mai puțin patinaj). Bucurați-vă, cu această ocazie, de sardinele împachetate în #tramvai, din timpul testelor de patinaj.
- frâna de mână, frâna de urgență și nisiparele sunt în diferite stadii de implementare.

După cum am spus, acest update este uriaș, iar tramvaiul e din ce în ce mai aproape de lansarea BETA. Din păcate, timpul nostru e din ce în ce mai limitat, întrucât am început job-uri / studii. Așadar, încă nu avem o dată estimativă pentru lansarea BETA, însă avem un plan bine stabilit cu ce vrem să mai lucrăm la acest vagon și nu ne vom grăbi.

Ne vedem la începutul lui octombrie cu următorul update.

FB_IMG_1665603313168.jpg (113.58 KB; downloaded 2071 times)
FB_IMG_1665603315481.jpg (60.86 KB; downloaded 2071 times)
FB_IMG_1665603317674.jpg (94.08 KB; downloaded 2071 times)

Final de septembrie. Sursa: RomanianWorks
Probele tomnatice sunt în plină desfășurare! 🍁🍂🍁

Tramvaiul nostru a parcurs deja sute de kilometri și va continua să parcurgă, dinamica sa fiind permanent îmbunătățită. 🚋

O pauză la capăt de linie este o șansă irezistibilă pentru o ședință foto rapidă. 📸

FB_IMG_1665603434551.jpg (104.75 KB; downloaded 2071 times)

 


Re: OMSI "Project Blue Tram" - Rathgeber M5.65 PTMZ

Update Septembrie 2022. Sursa: RomanianWorks
UPDATE SEPTEMBRIE 2022

Bun venit la încă un update concentrat pe scripturi! În luna septembrie am lucrat în principal la ajustări fine și remedieri de buguri. Acestea sunt mari consumatoare de timp și necesită multe probe "de traseu". Cu toate acestea, bătrânul Rathgeber M5.65 e din ce în ce mai plăcut de condus!

Pe scurt, iată care sunt noutățile:
- eficiența frânei pneumatice depinde de viteza tramvaiului: operarea frânei este complexă, iar o parte din aer trebuie eliberat pentru a opri lin;
- comenzi îmbunătățite de accelerare și frânare, așa încât corespund vitezelor maxime din realitate pentru contactele în serie, paralel și șunt;
- compresorul este acum sensibil la fluctuațiile de tensiune datorate separatorilor din rețea sau a firului slab conductiv. Puterea compresorului este afectată dinamic, în orice moment.

Fiți pregătiți pentru următorul update, care va sosi în jurul datei de 1 noiembrie. Până atunci, vă propunem două cadre melancolice de seară

FB_IMG_1665603441516.jpg (42.68 KB; downloaded 2063 times)
FB_IMG_1665603443713.jpg (42.71 KB; downloaded 2063 times)

 


Re: OMSI "Project Blue Tram" - Rathgeber M5.65 PaulIP

FLASH NEWS

În această dimineață am fost înștiințați că tramvaiul nostru utilitar va rămâne în incinta depoului pentru a fi pregătit pentru un eveniment. Nu cunoaștem alte informații în acest moment. Vă sfătuim să reveniți aici în această seară, la ora 21:00 fix, pentru a afla mai multe amănunte.

Omsi 2022-10-30 22-25-32-244.png (1.94 MB; downloaded 1932 times)

Omsi 2022-10-30 22-17-43-423.png (1.68 MB; downloaded 1932 times)

Omsi 2022-10-30 22-18-06-421.png (1.69 MB; downloaded 1932 times)

 


Re: OMSI "Project Blue Tram" - Rathgeber M5.65 WT_fan06

RomanianWorks
RomanianWorks wrote:
HALLOWEEN SPECIAL - 31 Octombrie 2022

Alăturați-vă pentru o cursă macabră la bordul bătrânului tramvai Rathgeber M5.65, înțesat de istorie, cultură și simbolism din Bavaria. Reconectați trecutul cu prezentul într-un mod cu totul unic, amintindu-ne de închiderea liniei 26 din #München din 22 mai 1993, fredonând versurile melodiei legendare "Ein Wagen von der Linie 8", sau inspirându-ne din tramvaiul-școală de muzeu 2924

Toate acestea, în timp ce vă arătăm cele mai recente scripturi, texturi, sunete și geometrii ce au fost implementate de ultima dată de când v-am arătat tramvaiul pe film. Astăzi luăm tramvaiul predat de colegul nostru (fantomatic) și continuăm traseul până la capătul de linie - destinația finală.

Halloween design elements by Ana Baldovin
Repaint composition by RomanianWorks



 


Home page  • 
Parent forum: OMSI (2) The Omnibus Simulator  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420530 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use