Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Site-ul web & serviciile de informare / ticketing online STB

71 posts, 34294 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6
 
 

📖 Pagination options
Re: Site-ul web & serviciile de informare / ticketing online rosetti61

Baietii de la grafica inca dorm, nu este actualizata harta retelei de autobuze si cea generala, si se face o saptamana de la ultimele modificari de linii. Trebuie sa schimbe designul, ca e din 2004-2005 implementat. O sa iasa varza pe harta generala cand vor pune noile modificari :mrgreen:  Poate ca cine stie, se coace in laboratoarele STB un face lift al hartilor...

 


Re: Site-ul web & serviciile de informare / ticketing online ByOnu

oc7avian wrote:
Nu văzusem nimic aici, dar am descoperit că biletele cumpărate cu Info TB expiră dupa 60 minute chiar dacă nu le activezi. Tocmai ce am avut o surpriză că am ales alt autobuz...


Am descoperit si eu cretinitatea asta recent... Uneori tot procesul de a cumpara o calatorie in B pay poate dura, cu tot cu confirmare in aplicatia bancara, pana la 2 min. Iar daca nu vrei sa pierzi vehiculul, urci si faci plata pe drum, daca ai noroc sa nu fie controlori. In fine, am avut doar experiente stresante cu B pay.

Faptul ca nu poti avea cumparate in avans bilete multiple (un portofel electronic virtual, sa zicem), si trebuie sa le cumperi cu max 1h in avans este o foaaaaarte mare prostie si ar trebui reparata asap.

Bine ca nu-ti cere si dosar cu sina la fiecare procesare a platii...

 


Re: Site-ul web & serviciile de informare / ticketing online STB mirceade

Am văzut ceva știri că B-pay va fi înlocuit cu o aplicație folosită și prin alte orașe din România.

 


Re: Site-ul web & serviciile de informare / ticketing online STB BGP2597

Prin țară se folosesc 24pay și mobilPay de la Netopia cu care STB a mai lucrat în trecut.  De altfel, în mobilPay văd că încă listat și Bucureștiul (la un moment dat parcă dispăruse), unde este posibil să plătești o călătorie pe o linie urbană, regională, express sau abonament de o zi (celebrul UREZI de pe posterele din vehicule).

 


Re: Site-ul web & serviciile de informare / ticketing online STB oc7avian

Nu cred că va fi înlocuit, ci va apărea o alternativă

https://clubferoviar.ro/aplicatie-pentru ... -cu-stb/
Data publicării: 19 mai 2021 (relevant pentru termenul de 2 săptămâni)
O nouă aplicație pentru plata călătoriilor cu STB: 24Pay
Azi, Adrian Criț a anunțat și prima aplicație care va fi disponibilă pentru plata călătoriei cu transportul urban de suprafață din București.

Este vorba de 24Pay, aplicație care va fi disponibilă pentru plata călătoriilor peste două săptămâni. Directorul general al STB nu a dat mai multe detalii.

 


Re: Site-ul web & serviciile de informare / ticketing online STB dekolor

La finele săptămânii trecute, noul șef al STB s-a arătat nemulțumit de proporția în care bucureștenii și cei aflați în tranzit prin oraș folosesc aplicațiile informatice pentru a achita contravaloarea călătoriei.

Normal ca nu prea foloseste nimeni aplicatia, cand nici controlorii nu prea stiu de ea. Tin minte ca urcasem intr-un autobuz de la Obor acum ceva timp, si cand i-am aratat controlorului biletul de pe aplicatie nu stia la ce sa se uite, nu credea ca am bilet. De atunci am renuntat sa mai platesc prin aplicatie, de cele mai multe ori dau sms.

Astfel, la doi ani de zile de la lansare, aplicația BPay are doar 200.000 de utilizatori. Pe de altă parte, aplicația InfoTB a realizat doar 1% din totalul veniturilor STB la nivelul anului 2020.

Din cate stiu eu, nu se pot cumpara bilete din InfoTB, poti doar sa vezi traseele si vehiculele in timp real. Deci ce venit ar trebui sa realizeze aplicatia asta?

 


Re: Site-ul web & serviciile de informare / ticketing online STB oc7avian

La început erau mai confuzi/doar se holbau în ecran. Acum scanează cu telefonul codul QR al biletului activ în BPay (adică cum e normal).

Sunt aplicații separate pentru că BPay e aplicație third party (deci mentenanța o fac alții), pe când InfoTB e făcută local. Evident, a doua aplicație nu gestionează date sensibile. InfoTB te trimite în BPay sau precompletează SMS-ul de taxare

 


Re: Site-ul web & serviciile de informare / ticketing online STB reiny2000

La mine doar s-au uitat sa fie activat biletul inainte sa fi urcat ei, si sa fie inca valid.

 


Re: Site-ul web & serviciile de informare / ticketing online STB alexandru_gr

Site-ul și aplicația infoTB sunt indisponibile.

 


Re: Site-ul web & serviciile de informare / ticketing online STB AlexTennis2005

Update: Aplicația și site-ul funcționează!

 


Re: Site-ul web & serviciile de informare / ticketing online STB ANTENA

Aplicatia InfoTB, cel putin pe iOS, așa funcționează in general in ultima vreme. Adică nada. Azi a mers Ok doar 1..2 ore. Evident reinstalată, location On …
Și încă o chestie, atunci când merge, cand vrei sa click pe o stație, aceasta apare și dispare continuu, abia la a 3-a, a 4-a încercare se pop up.
Sunt niște lucruri pe acolo care necesita o verificare
116EFD1D-12B4-400D-ABA8-DA08BE76147D.png (1.44 MB; downloaded 4150 times)
9E2489FF-CBCF-464B-9738-2478A83BCF22.png (164.69 KB; downloaded 4151 times)
7A6AC431-A038-4248-8ACF-B526BC002F36.png (168.97 KB; downloaded 4151 times)
074D9E13-6142-4255-BC0A-62849D3F6BBA.png (169.24 KB; downloaded 4151 times)
0961AFC5-8D49-42F7-9674-22B5DD3DB258.png (1.04 MB; downloaded 4151 times)

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Site-ul web & serviciile de informare / ticketing online STB V2A

Nu știu dacă s-a mai postat aici, dar site-ul STB poate fi accesat și la adresa www.stb.ro, nu doar la www.stbsa.ro.

 


Re: Site-ul web & serviciile de informare / ticketing online STB Andrei98

Am observat ca Info TB nu mai apare în Google Play. Are cineva idee ce s-a întâmplat?

 


Re: Site-ul web & serviciile de informare / ticketing online STB sorin.niculescu_

Are cineva idee de ce pe site-ul TPBI nu merge să mai trimiți petiții sau mesaje? Mie nu îmi funcționează butoanele respective.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420538 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use