Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura pentru sport și agrement din București

 

Topic: Parcul Liniei

142 posts, 13737 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 11
 
 

📖 Pagination options
Re: Liniile industriale din cartierul Militari AdrianC

Alimentare cu pacura a termocentralei Grozavesti (sper sa nu fie nevoie iarna asta), transport tehnica de lupta pentru UM02296, evacuarea presedintelui pe cale feroviara :D .

Mai era si accesul la metrou dar de cativa ani se opune un bloc.

 


Re: Liniile industriale din cartierul Militari aztec

Înainte se punea și evacuarea oamenilor/ranitilor că în caz de ceva, rutier nu se poate că va fi blocaj general.
Da s-a rezolvat...nu prea mai avem cu ce...
Până și trenurile sanitare au făcut cunoștință cu flexul...

 


Re: Sectorul 6 PTMZ

Administrația Domeniului Public și Dezvoltare Urbană Sector 6 a lansat o licitație simplificată pentru amenajarea Parcului Liniei. Bugetul alocat este în valoare de 15.503.017,28 RON, din fonduri bugetare.

Ponderea punctajului:
- 90% preț
- 10% perioada de garanție

Termene limită:
- depuneri oferte: 27 decembrie 2021
- evaluări: 27 aprilie 2022
Link E-licitație: https://e-licitatie.ro/pub/notices/simplified-notice/v2/view/100146419

 


Re: Sectorul 6 PTMZ

Termenul limită pentru depunerea ofertelor a fost prelungit până pe 14 ianuarie 2022.

 


Re: Sectorul 6 orex

Mai bine sa bage banii in refacerea retelelor de termoficare (impreuna cu PMB), ca, de cand m-am inrolat in aplicatia ”TermoAlert”, cu mici exceptii, zilnic imi sunt semnalate, in zona, deficiente in furnizarea agentului termic, cu referire la ”lipsa parametrii pentru livrare incalzire”!
PS
Pe strada Liniei, la intersectie cu strada Lujerului, am revazut astazi, mesajul ”parcare privata”, fix deasupra uneia dintre cele doua linii CFR (cea care a fost acoperita cu agregate minerale)!
Onor CFR-ul stie ca se fac bani pe spezele ei? Politia locala S6 a informat la randul ei despre acestea la forurile tutelare?! :headbash:

 


Re: Sectorul 6 subway guru

Eu am inteles ca primaria de sector ar vrea desfiintarea desi primaria generala viseaza trenulet.
Astia isi dau la gioale unii altora!  :bleah:

 


Re: Sectorul 6 DocOctavius

orex wrote here:
Pe strada Liniei, la intersectie cu strada Lujerului, am revazut astazi, mesajul ”parcare privata”, fix deasupra uneia dintre cele doua linii CFR (cea care a fost acoperita cu agregate minerale)!
Onor CFR-ul stie ca se fac bani pe spezele ei? Politia locala S6 a informat la randul ei despre acestea la forurile tutelare?! :headbash:

Întâmplator m-am întâlnit și eu cu domnul bronzat care oferea acele locuri de parcare și am întrebat de “proveniența terenului”. Zice ca îl are in concesiune de la CFR pe zeci de ani. Strada liniei plină de gropi însă e a primăriei si a fost atenționat de poliția locală “să nu carecumva să o strice cu agregate”. Și el era dispus sa umple gropile alea de 30cm ca sa ii vină clienții la parcare.
Pe partea cealaltă a liniei vizibile este încă o linie (nr 3) acoperită de pământ/timp. Pe aia a pus primăria semne de P dar încă nu a început sa vândă locurile de parcare rezidenților.

 


Re: Sectorul 6 orex

Si tu musti la chiftelele lui?! :yes:  :bere:
PS
Chiar daca nu sunt afectat direct de aceasta situatie, zilele urmatoare voi face niste instantanee, respectiv o interpelare la CFR si MT, sa vedem ce si cum!

 


Re: Sectorul 6 cris_m

Si mai mult ca sigur situatia de pe Dristorului cu parcarea de resedinta trasata peste bucla de intoarcere se va repeta si in acest caz. Vor constata CFR/MT cu surprindere acest lucru, se vor agita putin niste trepăduși, vor disparea semnele cu P si cam atat... :)

 


Re: Sectorul 6 orex

Cris...acolo, pe tablițele infipte-n parii aia de-a lungul caii ferate, ”sicrie” negru pe galben...parcare privata, pe semne ca cineva ia si ceva lovele...ilegal, ca nu cred ca-i vorba de barter acolo! :yes:

 


Re: Sectorul 6 Gabi23

Una din liniile din acea zona, are un propietar privat (cea dinspre Bd. Timisoara). Aproximativ 5 metri, chiar primarul Sectorului 6 a precizat anul trecut ca a fost oferită spre achiziție acea "fâșie". Problema ar fi că fără bucata de la CFR SA nu faci treabă să achiziționezi cei 5 metri lățime...

 


Re: Sectorul 6 subway guru

Vrei totusi sa ne lamuresti de ce nu ar fi interesanta o fasie de 5m latime? Asa la prima vedere ar insemna o banda de circulatie de 3,5m plus 1,5m pentru trotuar sau pista de biciclisti.

 


Re: Sectorul 6 Aron

Mai exista o bucata de linie CF disparuta pe Progresului, fix in dreptul intersectiei de la Razoare(P-ta Danny Huwe :twisted: ) unde s-a ridicat un bloc/ansamblu rezidential. Sunt curios daca liniile au fost scoase de cei de la CFR sau nu, stiu ca mereu trageau cu dintii de fiecare metru de sina pe care il au teoretic in grija.

 


Re: Sectorul 6 subway guru

Zona aceea e in sectorul cinci.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 11
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura pentru sport și agrement din București  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420554 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use