Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 2

464 posts, 162182 views
 
Go to page:  1  ... 16 17 18 19 20 21 22  ... 34
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 2 CA 205

Cristi N wrote here:
Daca stiti vreo problema punctuala scrieti aici si in functie de posibilitati se va rezolva sau macar se va primi o explicatie de ce nu.

O mare problema în Vatra Luminoasa o reprezinta copacii (majoritatea dintre ei sunt tei) foarte bătrâni și mulți dintre ei adevărate pericole. De exemplu, pe str. Arhitect Harjeu in dreptul numărului 5 este un tei foarte putred si scorburos care sta sa cada, dezintegrandu-se pe zi ce trece. Bucățile cad în fiecare zi pe mașini. S-au făcut nenumărate cereri privind pomul, dar nu s-a intervenit absolut deloc. Culmea este ca pe strada au mai fost copaci care erau tot în același stadiu și din fericire au fost tăiați, dar în loc a fost pus beton ...
Trimit acest mesaj în speranța că poate se va reuși sa se miște ceva. Mulțumesc anticipat!

 


Re: Sectorul 2 Cristi N

A fost pus pe lista sa vedem daca s-a cerut aviz de defrisare pt el. Trebuie stiut ca PMB da avizele si dupa ultimul incident cu toaletari exagerate (parca la inceputul anului) nu a mai dat niciunul.

Legat de alveole, in primavara s-au inventariat cateva sute si cei din ADP au reusit sa acopere sub 50% din ele asa ca au de munca deja si pentru toamna asta. Pomii plantati au garantie si daca se usuca vor fi inlocuiti fara alti bani dar trebuie tinut cont ca primul an e foarte posibil sa le mearga prost, practic la anul o sa fim siguri de ce s-a prins si ce nu.
Din pacate sunt si cazuri ca cel de mai jos in care ramai putin blocat.




 


Re: Sectorul 2 CA 205

Multumesc frumos! Dar daca se taie, sa se si puna ceva in loc, pentru ca strica foarte mult imaginea acestui superb cartier.

 


Re: Sectorul 2 mirceade

Cristi N wrote here:
Si eu consider ca transformarea aleilor din spatele blocurilor in zone rezidentiale conform definitiei din codul rutier e cea mai potrivita varianta.

Daca implementezi destept zona rezidentiala, cu sicane astfel incat sa fie imposibil de circulat cu viteza ai rezolvat siguranta pietonilor. In felul asta nu mai ai nevoie nici de trotuare pe care acum nu pot circula pietonii si nici de piste de bicicleta.

Partea proasta e ca semnalizarea rutiera poate fi montata doar de ASB, iar ei se plang ca nu au bani. De aproape un an li se cere sa semneze un protocol prin care sa delege treaba asta catre ADP S2 dar nu vor.

De acord cu transformarea în zone rezidențiale cf. codului rutier dar până la semnele de pe stâlpi asta înseamnă și niște măsuri în teren pe care PS le poate lua. Și n-am văzut nicio inițiativă în sensul acesta în afară de niște promisiuni destul de vagi de regenerare urbană pentru câteva zone din S2. Cât despre ASB, am observat din felul în care răspund reclamațiilor cam cât de competenți sunt (nu pare mereu o problemă doar de bani acolo).

 


Re: Sectorul 2 Serban

Cu acest scuar "verde" de pe Stefan cel Mare (la Dinamo) se poate face ceva? E asa de ani de zile.

Ca sa nu se mai parcheze pe el, ar trebui plantat gard viu la marginea lui, altfel vom avea mereu masini pe el.
20210603_180749.jpg (1.01 MB; downloaded 2448 times)

 


Re: Sectorul 2 Cristi N

Legat de pomi, imi asum ca nici eu nu am fost foarte explicit.
Nu o sa se taie "ciobaneste". Daca sunt doar niste crengi care trebuie scurtate atat se va face si doar daca respectivul copac e imposibil de salvat si e risc iminent sa cada se va taia. Mai sunt 2 idei, deocamdata ADP nu are un utilaj  capabil sa scoata buturugile mari. La cele mici au ceva care se descurca acceptabil. Dupa ce se scoate o buturuga, alveola respectiva trebuie lasata o perioada ca sa se refaca solul din ea.

La semnalizare rutiera se incadreaza si stalpisorii sau limitatoarele din viteza. Singura "portita" e ca PS2 sa reabiliteze o strada cu totul si atunci poate monta tot ce e nevoie.

Pentru scuarul de la Dinamo, o sa se amenajeze si se va planta ceva care sa descurajeze parcatul pe el. Cel mai probabil nu o sa vedem gard viu pentru ca e genul de amenajare care atrage mizeria si e greu de curatat.

 


Re: Sectorul 2 Serban

Pe Gioacchino Rossini se poate face ceva astfel incat trotuarul sa fie pentru pietoni, nu parcare la botul calului pentru locatari? Multumesc.
2021-10-29 13_49_35-4 Strada Gioacchino Rossini - Google Maps.png (1.58 MB; downloaded 2285 times)

 


Re: Sectorul 2 Cristi N

Solutia pe termen lung o sa fie stalpisori sau daca strada va intra in reabilitare sa fie reconfigurat trotuarul complet astfel incat sa nu se mai poata parca pe el.
Acum daca PL e sesizata va lasa fluturasi la toate masinile dar maine situatia va fi identica. Deocamdata prioritatile lor sunt: treceri de pietoni, statii de autobuz, zonele din imediata vencinatate a scolilor, gradinitelor si spatiile verzi.

 


Re: Sectorul 2 Gabi23

E așa mare fluxde pietoni pe această stradă? Nu știu cât trafic pietonal generează această stradă, fiind mai mult o fundătură pentru acces/retragere la Autobaza STB Floreasca. Acolo soluția decentă pentru moment ar fi ca autoturismele sa fie parcate jumate pe stradă, jumate pe acel trotuar. Chiar nu e nevoie de tot trotuarul ala de aproape 3 metri lățime.
Pe partea opusă a străzii sunt parcate perpendicular pe axul străzii, dar au lăsat trotuarul pentru a se putea circula și e decent spațiul. Mai de grabă acolo ar fi o problemă că ocupă o bună parte din banda de circulație.

 


Re: Sectorul 2 andrei11

Dacă e trotuar trebuie să rămână trotuar, autoturismele să se limiteze la stradă. Evendual să îngusteze trotuarul ( 1,3 m ) și mașinile să se descurce.
Cristi N / Gabi 23   ce facem cu   strada Matei Voievod care este intens circulată ?
Mai jos, porțiune din str Matei Voievod.
2021-11-01_21-30-25.jpg (247.25 KB; downloaded 2160 times)

 


Re: Sectorul 2 Cristi N

Asta ma gandesc si eu ca ar fi un compromis acceptabil, sa ramana pentru pietoni o latime decenta dar delimitata clar. Cred ca si marcajele ar fi suficiente, de exemplu desenate locuri de parcare jumate pe strada - jumate pe trotuar fara sa mai faci vreo alta reconfigurare. Problema e ca ajungem iar la ASB.

La Matei Voievod nu cred ca se poate amenaja nici macar un loc de parcare. Nu vad unde se pot inghesui 2 trotuare, un loc de parcare si 2 benzi rutiere pe care sa poata trece 2 troleibuze din sensuri opuse pe latimea strazii. Pe de alta parte, majoritatea imobilelor au, cel putin teoretic, locuri de parcare in incinta fiind vorba de case cu curti.

 


Re: Sectorul 2 Serban

Nu, Rossini nu e o fundatura absolut deloc, face legatura pietonala intre Calea Floreasca si Barbu Vacarescu, de exemplu.  Trotuarele sunt pentru pietoni, nu pentru masini, mi se pare wow ca trebuie sa mai discutam despre asta in 2021.

Daca va uitati atent la imagine, se si vede ca sunt trasate parcari la bordura, dar nu au fost niciodata folosite (intre timp s-a cam si sters marcajul) pentru ca na, soferii draguti s-au gandit ca nu e loc destul pentru masini pe strada, asa ca mai bine blocheaza trotuarul saracilor si lasa mai mult spatiu pentru circulatia auto.

In plus, trotuarul nu e chiar asa lat cum pare si, chiar daca ar fi, acesta trebuie sa ramana asa cum e, ca nu e o solutie in nicio tara cu apa calda sa tot tai din trotuare ca sa faci loc pentru masini, din motive, as fi zis eu, evidente.

 


Re: Sectorul 2 mirceade

Cristi N wrote here:
Asta ma gandesc si eu ca ar fi un compromis acceptabil, sa ramana pentru pietoni o latime decenta dar delimitata clar. Cred ca si marcajele ar fi suficiente, de exemplu desenate locuri de parcare jumate pe strada - jumate pe trotuar fara sa mai faci vreo alta reconfigurare. Problema e ca ajungem iar la ASB.

La Matei Voievod nu cred ca se poate amenaja nici macar un loc de parcare. Nu vad unde se pot inghesui 2 trotuare, un loc de parcare si 2 benzi rutiere pe care sa poata trece 2 troleibuze din sensuri opuse pe latimea strazii. Pe de alta parte, majoritatea imobilelor au, cel putin teoretic, locuri de parcare in incinta fiind vorba de case cu curti.


Cel mai anacronic aspect al administrației curente a PS2 este faptul că nici nu-și pune problema eliminării mașinilor din spațiul public ci caută parcări pe unde să le înghesuie. Dacă un trotuar e "prea lat", sigur, băgăm și acolo niște mașini. Practic ce făcea Amsterdamul în anii '60. Vax strategii de transport alternativ.

 


Re: Sectorul 2 andrei11

Mai punem și noi  gardurile la loc ? Unul nu mai e de vreo 6 - 7 ani, altul de vreo 3.
"Locația" Piața Iancului. În apropierea locului unde e reclama cu UNIBET e Intermacedonia.
1.jpg (338.93 KB; downloaded 1943 times)
2.jpg (385.27 KB; downloaded 1943 times)

 


Go to page:  1  ... 16 17 18 19 20 21 22  ... 34
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420985 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use