MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM2 Berceni - PiperaM2 • Extinderea spre sud

 

Topic: Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului

385 posts, 78874 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 7 8 9 10 11 12 13  ... 28
 
 

📖 Pagination options
M 2 în comuna Berceni andrei11

PS 4
Primăria Sectorului 4 și Consiliul Județean vor să extindă Magistrala M2 de metrou până în județul Ilfov. Proiectul prevede construcția a încă două sau trei stații de metrou în comuna Berceni.

Hopa ! Și cum vor să traverseze centura ? Subteran / suprateran sau  la  nivel ( cu barieră ) ?

 


Re: Știri și articole din presă BIGRED1984

Cat de parsiv si cinic sa fii sa arunci cu praf in ochi, cu
zona Inelului Median
, la statia Arghezi, care e mai aproape de centura decat e inelul de prima statie de metrou dupa Ap.Patriei.
Adica ai impresia ca nimeni nu intelege nimic, arunci cuvinte, metrou, pasaj, tramvai  , sa fie cat mai multe, mai inghit fraierii galusca.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: M 2 în comuna Berceni sab

Exact la asta mă gândeam si eu...
Prelungești acum la sol si blochezi un oraș in plina expansiune (Popești), pentru ca apoi sa te duci in subteran pentru o comuna. Ca doar nu faci stații la sol pe un drum judetean cu o banda/sens numit pompos "Bulevardul 1 Mai". Este musai sa il bage in subteran, nu au cum altfel. Doar daca nu îl fac pe estacade, mai știi ? Dar la Centura va fi sigur subteran.
Oricum, in câțiva ani idioțenia numita stația Arghezi va fi demolata si întregul traseu va fi introdus in subteran.
Screenshot 2021-08-18 183618.jpg (79.94 KB; downloaded 2832 times)

 


Re: M 2 în comuna Berceni andrei11

La centură subteran ? Și atunci ce caută Tudor Arghezi la sol ?

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: M 2 în comuna Berceni sab

Intreaba-l pe Baluta sau consultantul  ;) . Asta ma tot intreb de cand am vazut proiectul. Am obosit de cate ori am spus ca proiectul este de o imbecilitate crasa.
Stii vorba aia romaneasca, "lasa, ca merge si asa" ? Asta s-a aplicat la Arghezi. Ieftin sa fie....
Dar la Centura nu au cum decat subteran, mai ales ca este un giratoriu suspendat acolo. Intrebarea este...cat va fi traseu subteran.

 


Re: M 2 în comuna Berceni survola

Sau poate îngroapă centura in acea intersecție, după ce apare și A0 și giratoriul suspendat. :)
Ar apărea și un mic conflict cu CF atunci.

 


Re: M 2 în comuna Berceni subway guru

In niciun caz, metroul in subteran e singura varianta acceptabila.

 


Re: Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului Stefan28

Stefan28 wrote here:
La stația Berceni a fost închisă temporar și rebrusarea, pentru lucrări ce au legătură 100% cu viitoarea extindere...   :o








A fost între timp aproape refăcută, păstrând din păcate elementele de cale (traverse, șine) cu cele vechi... :popa:
Dar de folosit nu cred că va mai fi folosită până la PIF a prelungirii.





 


Re: Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului ByOnu

Referitor la discutia cu extinderea dupa DNCB. Cred ca tema este una falsa.

Rampa (din punctul iesirii din portal pana la cota zero) dintre Leonida-Berceni are fix 200m.  Din statia Arghezi pana in DNCB avem vreo 650m. Din statia Arghezi pana in aleea de intrare in cimitir avem vreo 400m. In concluzie, este o distanta suficienta pentru ca metroul sa reintre in subteran. Deci de ce ne-am pune macar problema necesitatii demolarii statiei Arghezi?

 


Re: Știri și articole din presă subway guru

Articolul la care se face referire.
In momentul de fata e singura lucrare activa de metrou.
Rusine maxima MT!!!
:popa:

 


Re: Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului subway guru

andrei11 wrote:
Tare sunt curios să vedem cât de folosită va fi noua stație !
Cu siguranta mai mult ca Antilopa.

 


Re: Știri și articole din presă orex

Daca tot se ”frig” unii pe altii in contestatii interminabile, asta e situatia actuala, ”din teren”!  :yes:
PS
Nu schimbam legislatia primara si secundara de achizitii publice din rarunchi, o s-o luam in bot si cu ”faimosul” PNRR, a carui clepsidra deja curge in defavoarea noastra! :headbash:  

 


Re: Știri și articole din presă subway guru

De bine ce au facut documentatiile de licitatie cu sprijinul nepretuit al expertilor alesi de ei…din oficiu.
Ce ai vrea de la niste habarnisti locali+niste habarnisti externi+niste politruci asisderea?…si toti pe bani grei nemeritati…
Ce ai vrea sa iasa din asemenea combinatie de nulitati?
:bleah:

 


Re: Știri și articole din presă orex

Simplu! Sa nu ne mai poarte altii sambetele, ca ne-am descurcat exemplar, cu materia noastra cenusie, in varii situatii mult mai ”cotoioase”! :bere:
PS
Pana si Ceausescu a inteles ca tehnologia CANDU e net superioara VVER!

 


Go to page:  1  ... 7 8 9 10 11 12 13  ... 28
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M2 • Extinderea spre sud  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420712 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use