Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovTramvaie STB

 

Topic: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri

658 posts, 184850 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 37 38 39 40 41 42 43  ... 47
 
 

📖 Pagination options
Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri shoppy

Pai remorcile de EP nu erau motorizate?
Este implementata in vreun oras capitalist solutia cu remorci nemotorizate folosite doar la anumite ore?

 


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri alexxd_31

Nici nu cred ca se pune problema de asa ceva. (remorci motorizate sau nu).
Singurul avantaj e ca daca utilizezi doua tramvaie cuplate este necesar doar un vatman, nu cred ca sunt si alte castiguri.
Personal prefer tramvaie solo cu o frecventa dubla in detrimentul unora cuplate care vin mai rar.

 



Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri Costin

shoppy wrote here:
Pai remorcile de EP nu erau motorizate?

Nu, nu erau.

 


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri 1689

alexxd_31 wrote here:
[...]
Personal prefer tramvaie solo cu o frecventa dubla in detrimentul unora cuplate care vin mai rar.



Aici nu era vorba de frecventa, ci de capacitate. Cit despre costul unei remorci vs. cel al unui tramvai, cred ca nu sint comparabile.

Si da, cred ca URAC ar fi capabil, totusi, sa produca niste remorci...

... normal, PPC, ca trebuie recuperata si investitia in dezvoltarea boghiului de V3A :D

 


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri shoppy

Cum nu prea se face pe nicaieri in lumea civilizata inseamna ca ideea nu este nici atat de simpla nici atat de buna.

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri V2A

V2A wrote here:
Pe rol mai este un dosar (5734/2/2021), înregistrat pe 1.09.2021, cu termen pe 30.09.2021: http://portal.just.ro/2/SitePages/Dosar. ... d_inst=2.

Amânat pentru 28.10.2021.

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri V2A

Pronunțarea a fost amânată pentru 9.11.2021.
Ora estimata: 09:00
Complet: 8-Completul 3 recurs achiziţii publice
Tip solutie: Amână pronunţarea
Solutia pe scurt: Amână pronunţarea la data de 09.11.2021. Pronunţată azi, 28.10.2021, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
Document: Încheiere - Amânare iniţială a pronunţării              28.10.2021

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri V2A

Revizuirea a fost respinsă.
Ora estimata: 09:00
Complet: 8-Completul 3 recurs achiziţii publice
Tip solutie: Respinge revizuirea
Solutia pe scurt: Respinge excepţiile nulităţii cererii şi excepţia tardivităţii cererii ca neîntemeiate. Admite excepţia inadmisibilităţii. Respinge cererea de revizuire ca inadmisibilă. Definitivă. Pronunţată azi 09.11.2021 prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
Document: Hotarâre    09.11.2021

 


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri cris_m

Cred ca am mai zis de zeci de ori, puneti va rog si o explicatie pentru cei care nu urmaresc subiectul/nu inteleg limba de lemn a justitiei...

 


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri PTMZ

Traducere: au fost invocate cazuri speciale de nulitate (practic, lipsa de valoare, irelevanța), respectiv depunere întârziată a cererii de revizuire. Aceste cazuri au fost respinse. Alt caz special invocat a fost de inadmisibilitate (ceea ce s-a cerut era inadmisibil și imposibil de îndeplinit în condițiile date). Cazul a fost admis, iar pentru acest motiv cererea a fost respinsă.

 


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri Linia 43

Nu stiu daca stirea are vreo legatura cu realitatea .  Tramvaie "premium" !  :roll:

Surse din cadrul Primăriei Capitalei au declarat pentru Mainnews.ro, că în cursul anului 2022 va fi lansată o nouă licitație, care va fi sub forma unui acord cadru, pentru achiziția de tramvaie „premium”. Comanda fermă va depinde de finanțarea pe care PMB va reuși să obțină din fonduri europene, probabil în jur de 10 tramvaie, iar limita maximă va fi stabilită în jur de necesarul din București, undeva la 200 de tramvaie.


https://mainnews.ro/surse-primaria-capit ... premium/

 


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri reiny2000

Mai bine am deschide alt topic, nu cred ca un tramvai de 18 metri ar putea fi "premium" avand in vedere nevoile orasului.

 


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri punmeister

Nu vor fi de 18 metri. Vor fi de 32-37 metri conform strategiei STB pe 2020-2030.

 


Go to page:  1  ... 37 38 39 40 41 42 43  ... 47
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Tramvaie STB  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421926 posts in 5257 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use