MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Titluri de călătorie și sisteme de acces

1828 posts, 399861 views
 
Go to page:  1  ... 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131
 
 

📖 Pagination options
  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces sab

Deci acesta este motivul pentru care nu se emit abonamente pe termen mai mare de 1 luna .
Faptul ca in tara asta nu se întâmplă lucruri care ar trebui sa se întâmple, nu înseamnă ca "tanti" de la ghișeul Metrorex greșește atunci când iți cere luna de luna sa dovedești calitatea de student/elev. ;) .
Bine, odată cu cardurile electronice, se pot simplifica lucrurile, in sensul ca daca nu mai ești student/elev, ar trebui sa apară o alerta la casierie, cu condiția ca unitățile de învățământ sa înregistreze cazurile de acest fel si in Romania sa existe o interconectare intre diverse baze de date. Dar mai este pana acolo, insa "tanti" isi face datoria, cu mijloacele pe care le are la dispoziție ...

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces subway guru

Cauza reala e contabila, biletul are de fapt pret intreg dar ministerul educatiei deconteaza 50% catre Mrex doar pentru studentii/elevii reali, nu pentru cei fictivi.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces Cristi N

Daca nu faci treburi foarte nasoale (de exemplu sa il bati pe vreun prof in amfiteatru in fata colegilor) nu te exmatriculeaza nimeni la jumatatea semestrului. Motivul e simplu, facultatea incaseaza niste bani per cap de student de la minister. Drept urmare va incerca sa aiba numarul maxim de studenti aprobat prin planul de invatamant pentru o perioada cat mai mare din anul scolar respectiv.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces orex

subway guru wrote here:
Cauza reala e contabila, biletul are de fapt pret intreg dar ministerul educatiei deconteaza 50% catre Mrex doar pentru studentii/elevii reali, nu pentru cei fictivi.

He, heee! Am cunoscut persoane mature care se prevaleaza de 50% reducere la abonament MeX (”cardolino” d-ala autentificabil la sistemul VISA/MAESTRO al portilor de acces), tocmai pe spezele astea! Merge banda? Cam da! :yes:

 



Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces orex

Appo de asta, nu stiu daca vreunui automat de tichete ii functioneaza facilitatea contactless!
PS
Pe M5.1 n-a functionat niciodata!  :yes:  :rofl:

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces andrei11

Automatele astea sunt perfecte, acceptă toate bacnotele lipite, rupte, cu tot felul de alte "dizabilități".  Susțin !

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces BGP2597

Nu pot decât să bănui că Metrorex vrea să facă colecție de bancnote de 1 leu, de vreme ce automatele acceptă bancnote de 1 leu, dar nu le oferă ca rest.  

@orex  Funcția aparent contactless e de fapt cititor pentru cardul de călătorie, nu POS bancar, pentru când or binevoi să reprogrameze softul TVM-urilor să poți face și încărcarea noilor carduri.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces orex

La alea tip STB cand erau in concubinaj?
Oricum e un alt minus lipsa acestei facilitati, pe langa cea de imposibilitate a eliberarii de titluri de calatorie pe o perioada mai mare de o luna!

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces BGP2597

La alea STB și la cele proprii. TVM-urile Metrorex au apărut după finalul vechiului concubinaj, dar au fost gândite în avans și au fizic posibilitatea să încarce și carduri, fiind practic identice cu cele câteva pe care STB le are prin oraș (unul e fix la coloane la Gara de Nord, restul nu știu exact). Sunt într-adevăr câteva minusuri la aceste automate, iar cu excepția plății contactless, toate sunt rezolvabile exclusiv din soft.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces orex

Daca in 4 (patru) ani n-au reusit sa upgradeze un amarat de soft la ”automate” sa poti selecta si abonamentul de un an, imi inchipui ca, si-n urmatorul cincinal va fi extrem de dificila operatiunea, mai cu seama ca s-au adaugat optiuni suplimentare (abonament pe 6 luni)! :rofl:

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces AdrianD

Nu stiu daca a mai fost pusa intrebarea. Daca incepi o noua calatorie si stii ca depasesti cele 90 de minute, poti sa validezi cardul inainte de expirarea perioadei de valabilitate? Ca apare transfer daca nu ai depasit inca cele 90 de minute si pe urma trebuie fii atent sa vezi cand trec cele 90 de minute si sa validezi din nou.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces dekolor

Cred ca poti apasa pe + la validatoarele noi pentru a valida o a doua calatorie. Astfel daca mai ai 5 minute dintr-o calatorie meteropolitana dar tu stii ca dureaza mai mult calatoria, validezi a doua calatorie apasand pe + la validator (sau pe tasta 2 la cele vechi din tramvaie de ex.) si astfel esti sigur ca ai o calatorie valabila in continuare. (Nu am incercat chestia asta, dar nu vad de ce nu ar functiona)

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces andrei11

Corect raționamentul, ar trebui să funcționeze.

 


Go to page:  1  ... 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420531 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use