MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții după inaugurarea tronsonului

1653 posts, 274124 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 81 82 83 84 85 86 87  ... 119
 
 

📖 Pagination options
Re: Discuții generale după inaugurarea magistralei. andrei11

Colega ( orex ), nu știi să citești !
Uite ce am scris eu la pct 2 !
2) M 4 are intervale decente, mult mai bune decât M 5 pe ramuri !

PE  RAMURI, adică la VI / RD / Brâncuși !!!!!

 


Re: Discuții generale după inaugurarea magistralei. orex

Nu mi-am propus sa merg la piata, la V. Ialomitei si sa iau metroul de la Raul Doamnei! Stiu traseul printre blocuri! :rofl:

 


Re: Discuții generale după inaugurarea magistralei. subway guru

Mersul pe jos face piciorul frumos!
:lol:  :lol:  :lol:

 


Re: Discuții generale după inaugurarea magistralei. orex

In data de 17.06.2021 am facut inc-o interpelare la METROREX
Cat mai trebuie sa treaca pana schimbati un geam la acces C Romancierilor? O saptamana deja a trecut, aveti dovezile in atasament! Monitorizeaza cineva si semnaleaza antreprenorului aceste aspecte (...)?
In alta ordine de idei, accesurile de pe M5 de ce nu sunt luminate corespunzator? PDT, Romancierilor statii pe care le folosesc cel mai des au probleme la iluminatul lor!
Mai mult, la Eroilor 2, cupola 1, exista si-n prezent infiltratii care se observa la nivelul vestibului (atasamente). Cand se depisteaza cauza si care-i rezolvarea problemei?


In fine astazi, 16.07.2021 am primit raspunsul din partea adresantului
Urmare a adresei dumneavoastră, înregistrată la Metrorex cu numărul M.01/8676/22.06.2021, vă mulțumim atât pentru că monitorizați activitatea societății noastre,cât și pentru interesul manifestat în problemele transportului cu metroul.

Din verificările efectuate pe teren de către personalul specializat, vă aducem la cunoștință că, în ultima perioadă, în unele staţii de metrou de pe Magistrala a 5-a (Eroilor 2 – Râul Doamnei/Valea Ialomiței), cum ar fi Orizont, Favorit, Parc Drumul Taberei, Romancierilor, ne confruntăm cu o serie de acte de vandalism cu autori necunoscuţi, printre care și speța prezentată de dumneavoastră și anume geamuri sparte la accesuri.
În cazul menționat în adresă, la accesul stației de metrou Romancierilor, doar o foaie de geam este spartă, ceea ce nu reprezintă un pericol pentru publicul călător, geamurile de la accesurile (copertinele) stațiilor de metrou fiind geamuri securit, alcătuite din două foi de sticlă ce au între ele o folie antiefracție. Geamul în cauză va fi înlocuit în cel mai scurt timp posibil, imediat ce acesta va fi achiziționat.
In plus, față de cele prezentate mai sus, Metrorex S.A. a înaintat o solicitare către Serviciul Poliție Metrou și Secția 22 Poliție pentru a ne sprijini prin întreprinderea unor măsuri specifice în scopul sancționării eventualilor autori, descurajării actelor de vandalism și evitarea altor incidente similare, ce aduc prejudicii financiare majore societății noastre.

Cu privire la celelalte probleme amintite de dumneavoastră, vă informăm că am notificat Antreprenorul în vederea efectuării verificărilor pe teren și a remedierii aspectelor semnalate.

Vă prezentăm scuze pentru disconfortul creat și cu precizarea că nu vom ezita în a le pretinde partenerilor societăţii asigurarea unor servicii de calitate, vă asigurăm de toată considerația noastră.

Cu stimă,
DIRECTOR GENERAL,                                            
Ștefan PARASCHIV


PS
Ce asteptari sa mai ai de la ei cand le-a luat 5 zile doar sa inregistreze un mail! :rofl:

 


Re: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții după inaugurarea tronsonului orex

La ora asta se implinesc, fix, 365 de zile, de cand omida ”slefuieste” sinele si pe sub Drumul Taberei, in mod oficial! :mrgreen:

 


Re: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții după inaugurarea tronsonului orex

Magistrala de metrou din Drumul Taberei, la un an de la inaugurare: sub 10.000 de călători pe zi şi de zece ori mai puţini faţă de M2 Berceni – Pipera
Magistrala de metrou din cartierul Drumul Taberei nu reuşeşte să depăşească borna simbolică de 10.000 de călători pe zi nici măcar la un an de la inaugurare, datele oficiale transmise de Metrorex la solicitarea Economedia arătând o medie de 8.593 de validări/zi în iulie şi 7.399/zi în august.

Chiar dacă ultimele două luni au fost de vară fiind şi perioadă de concedii, singura magistrală de metrou construită după Revoluţie transportă surprizător de puţini călători faţă de capacitatea proiectată şi, evident faţă de aşteptări, mai ales după cei cinci ani de întârziere de la termenul iniţial de finalizare. (O medie de 8.000 de validări pe zi se înregistra pe M5 şi în lunile de primăvară, deci vara nu schimbă semnificativ valorile medii de trafic).

Până la pandemia COVID-19, metroul transporta zilnic peste 600.000 de călători, dar acum, traficul s-a redus la jumătate. Din cele cinci magistrale, cea mai circulată este M1 – M3 cu 114.967 călători luna trecută, respectiv M2 Berceni – Pipera cu 71.083, cifre în uşoară scădere faţă de iulie, fiind perioadă de vârf a sezonului estival.

Practic, la un an de la inaugurarea oficială (15 septembrie 2020), M5 Drumul Taberei rămâne cea mai puţin circulată linie din cele cinci ale reţelei de metrou, chiar de zece ori mai puţin faţă de M2 Berceni – Pipera, magistrala care taie Capitala de la Nord Est la Sud. „În luna iulie, numărul mediu de validări pe Magistrala 5 a fost de 8.593, iar în august de 7.399. În luna iulie, numărul total al validărilor pe Magistrala 5 a fost de 7.132.858, iar în luna august a fost de 6.216.408. În luna iulie, numărul mediu de validări pe Magistralele 1+3 a fost de 131.327, iar pe Magistrala 2 de 82.154. În luna august, numărul mediu al validărilor pe Magistralele 1+3 a fost de 114.967, iar pe Magistrala 2 a fost de 71,083”, a transmis Metrorex. (n.r. Cel mai probabil în răspunsul Metrorex s-a strecurat o eroare, cele şapte respectiv şase milioane de validări din iulie şi august fiind înregistrate pe toate cele cinci magistrale)
Numărul redus al călătorilor este cauzat, în principal de pandemia Covid: oamenii se tem de infectarea cu coronavirus şi folosesc mai des automobilul personal în sau transportul cu taxi şi ride sharing detrimentul transportului în comun, iar unele firme permit angajaţilor să lucreze şi de acasă. Dincolo de problema coronavirusului, M5 are un „concurent” redutabil în linia tramvaiului 41 (care circulă bine pentru că are linie delimitată) şi o problemă care nu poate fi rezolvată decât de-abia peste doi ani: numărul insuficient de rame. Pe Magistrala M5 circulă doar şase rame, iar un tren este de rezervă, din acest motiv la capetele de la Râul Doamnei şi Valea Ialomiţei călătorii aşteaptă 12 minute până vine următorul tren. Cele 13 trenuri noi Alstom vor fi livrate începând cu decembrie 2022.


Restricţiile de la Academia Militară – Răzoare se ridică în noiembrie
La un an de la punerea în funcţiune a liniei de metrou, restricţiile de circulaţie de la staţia Academia Militară (Răzoare) încă nu au fost ridicate. Metrorex estimează readucerea intersecţiei la starea iniţială de-abia în noiembrie (au fost mai multe termene depăşite pentru eliminarea restricţiilor). „Finalizarea lucrărilor la suprafață, implicit și ridicarea restricțiilor de trafic în zona Răzoare – Academia Militară, este estimată pentru luna noiembrie a acestui an”, a transmis Metrorex.

 


Re: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții după inaugurarea tronsonului andrei11

Cum au fost numărați călătorii ? La intrare și s-a înmulțit cu doi, presupunând că cine iese în oraș cu metroul tot cu el se și întoarce ?
Dacă s-a aplicat altă variantă de calcul s-a ținut seama de transferul  de la Eroilor ?
Dacă vreau să beau un suc cu amicul @orex  în Drumul Taberei se pune că folosesc numai M 1  la Iancului ? M 5 nu ?

 


Re: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții după inaugurarea tronsonului dekolor

Mi s-ar parea logic sa se numere direct la porti intrarile si iesirile din fiecare statie, dar e posibil sa tina cont doar de numarul de cartele vandute in fiecare statie...

 


Re: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții după inaugurarea tronsonului subway guru

Nu se numara decat numarul de validari in acea statie…

 


Re: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții după inaugurarea tronsonului andrei11

Și dacă iau eu metroul de la mine ( Piața Iancului ) și beau un suc la @orex în cartier și apoi mă înorc acasă cu troleul ( 69 sau 90 ) ?  Cum se pune ? M 1 ? Iar M 5 este scoasă din ecuație pentru că la Eroilor nu mai validez  :bere:

 


Re: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții după inaugurarea tronsonului orex

Hai sa bem o socată, nu o șocată, la Romancierilor, avem unde la ”Indiana”...las-o-n colo de comicarie! Nu c-ar fi pentru prima oara! ;)  :rofl:
PS
Acum, din cate imi e harazit (destinat) sa vad ochilor...cele mai frecventabile 3(trei) statii sunt Constantin Brancusi, Romancierilor si Favorit!  :yes:
Dupa ce o sa vina ”Astra” pe 41, ma mai gandesc si eu daca o sa ma mai abat pana la Eroilor sau nu! :yes:

 


Re: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții după inaugurarea tronsonului andrei11

orex wrote:
Dupa ce o sa vina ”Astra” pe 41

:?:
O  să "studiezi " atunci amorsele spre Dr. Taberei de la Crângași ????
Până la 41 îți mai trebuie "un mijloc de transport în comun"  :headbash:

 


Re: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții după inaugurarea tronsonului orex

Nop! Nu merita deranjul! N-a impresionat ”auditoriul”, recte cele 32 de mandate la MT, ale unora, in cei 45 de ani, nici c-o sa se intample de acum incolo! :rofl:
Am avut abonament combinat, pana cand defuncta RATB nu si-a mai onorat datoriile fata de MeX si s-au retras ambasadorii!  Per pedes nu merita, decat daca-i vreme buna! :yes:
PS
”Astra” alias Imperio!  :mrgreen:

 


Re: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții după inaugurarea tronsonului subway guru

Imperiul contra-ataca!
:rofl:  :rofl:  :rofl:
Orex, desi nu se contorizeaza iesirile si nici corespondentele poti identifica cu mijloace mai elaborate pe unde intra dimineata si apoi seara aceeasi cartela. Am facut treaba asta inainte de PIF M5.1 si poti identifica traseele origine/destinatie sau anumite obiceiuri de calatorie si pot sa-ti spun ca daca dai la o parte ocazionalii se pot trage concluzii suficient de pertinente.
P.S.
Acelasi lucru se poate face si la STB, doar ca nu intereseaza pe nimeni…

 


Go to page:  1  ... 81 82 83 84 85 86 87  ... 119
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420794 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use