MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Discuții diverse despre Metrorex

5445 posts, 1077747 views
 
Go to page:  1  ... 361 362 363 364 365 366 367  ... 389
 
 

📖 Pagination options
Re: Discuții diverse despre Metrorex andrei11

Eu ce-am spus ?  Dacă s-ar fi cumpărat un calculator mai de doamnă ajută puteau să schimbe săgeata la jumătate din diplay-uri. Iar la cap de linie să le inverseze. Computerul metrourilor bucureștene se încurcă și la o banală piesă de cale așa cum am arătat în poză. Ce să-i ceri mai mult ?

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex AndreyCFR

@cris_m Din ce știu, la Viena în ramele Typ T, sunt ecrane separate de cele ce arată informații text, ce indică pe ce parte se deschid ușile.
@orex Dacă în alte capitale europene nu există, nu înseamnă că trebuie să le luăm exemplul prost. Chiar nu suntem în stare să facem lucrurile ca lumea de la început? Trebuie să mergem în continuare pe principiul "lasă că merge și așa"?
@andrei11 Părerea mea e că ne complicăm mult cu săgețile. Formatul actual "Urmează X, peron Y. Next X, Y side." e cel mai okay pentru memoria limitată a calculatoarelor. Ori asta, ori schimbăm din scrolling message în static changing message.

In orice caz, indiferent de metoda de a afișa informațiile cu cerculețe, bastonașe sau mai stiu eu ce mumbo-jumbisme, acestea trebuie să fie la curent și tourist friendly, atât vizual cât și audio, în așa fel încât și românul dar și străinul să știe rapid și clar ce are de făcut.

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex orex

Cand ne-om compara la numar de vizitatori cu Paris, Madrid, Barcelona, Viena mai vorbim ce si cum, de ”aia” sunt, inca, tot asa ”indaratnici”! Pana atunci, sa copiem ce-i bun de la EI, ca nu suntem in stare de vreo inovatie!  :yes:

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex punmeister

Au fost indepartate grilajele de la Romana.
20210903_172044.jpg (1.7 MB; downloaded 2605 times)

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex Stefan28

Iar la momentul incidentului cu trenul scoseseră 3 grijale de lângă vagonul MP1...

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Discuții diverse despre Metrorex sab

orex wrote here:
Cu Armata Poporului rebrendiuta-n Lujerului ai fost de acord, nu?! Nu era mai firesc sa-i spuna Iuliu Maniu:
1. ca denumirea veche era sinonima cu cea a bulevardului;
2. Lujerului e doar o strada si denumirea unei foste fabrici de paine, oricum, ambele situate la mai mult de 200 de m de proximitatea statiei!
Sa nu-mi spui ca trebuie imprumutate numele impamantenite ale pasajelor rutiere, adiacente statiilor de metrou, ca nu cred!  ;)

In niciun caz nu puteau sa-i spună Iuliu Maniu, ar fi fost o eroare imensa, deoarece nu mai puțin de 3 stații se afla sub acest bulevard/tangențial cu el. Nu identificai deloc unde te afli daca stația se numea Iuliu Maniu, acesta este un bulevard de vreo 7,5 km...
Lujerului este chiar denumirea zonei . Toata lumea o știe așa, încă dinainte de a se redenumi stația de metrou. Aici chiar nu exista o denumire mai potrivita. Este cred ca singura schimbare care a fost ok. In cel mai rău caz puteau sa-i spună Veteranilor, după piața omonima, dar mult mai ok este Lujerului.
Si, ce sa vezi, stația STB tot Lujerului se numește. Chiar si un hipermarket aflat in apropiere poarta tot "Lujerului" in denumire...Deci...

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex subway guru

Denumirile cele mai potrivite sunt cele legate de strazile perpendiculare…sau si mai bine de denumirea traditionala a zonei.

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex rosetti61

Si cu Pacii ce facem, o lasam asa? Inainte erau Armata Poporului, sub bulevardul cu acelasi nume si Pacii idem - aici nu ar putea fi redenumita in Valea Cascadelor?

 


Discuții diverse despre Metrorex orex

@sab
Ma lasi cu  belgienii tai locati pe fosta fabrica de lapte Miorita ale carei ”catacombe” pentru refrigerare s-au transformat in parcare? :yes:  Inca n-ai aflat ca nu exista strada Lujerului decat de la sensul giratoriu ”CORA”, pana unde  se intretaia linia 8 cu iesirea din pasaj spre bd. Timisoara? Am rezervele mele!
Ai Statia Stefan cel Mare? Da!   ;)
A, ca-i peste 1, 5 km intre ”Obeor” si cal. Floreasca, de peste 30 de ani, nu mai conteaza, e la si altele sa nu zic mai plastic!  A vrut cineva sa se numeasca Barbu Vacarescu statia si n-am auzitara eu?  :think:  
M5.1 abunda, in mai toate statiile, cu accesuri spre bd. Dr. Taberei! Asa si trebuie, totul e sa ai ”busola” la tine!  ;)

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex andrei11

Apă la moară
Încă 5 exemple de denumiri aiurea:
a) Stația Piața Muncii. Pe lângă faptul că denumirea e dispărută de mult împreună cu bulevardul aferent Piața se numește Hurmuzachi.
b) Stația Mihai Bravu ( M 1/3 )
Ca și Șoseaua Ștefan cel Mare,  Șoseaua Mihai Bravu e lungă,  de la Dâmbovița la Obor.
c) Stația Anghel Saligny. Cică pentru că acolo începe A 2 care duce la mare, dar ghinion, A 2 trece podurile dunărene pe ale  ăluia bătrân și nu podurile lui Saligny !
d) Și mai e o stație, unul  a care a inventat stiloul. Tot respectul, dar strada Petrache Poenaru e undeva prin Rahova foarte aproape de Calea Ferentari / Petre Ispirescu.
e )  Stația 1 Mai, strada cu numele acesta e în Dr. Taberei
_____________
Ne-am rupt în figuri cu  denumiri  care n-au legătură cu absolut nimic.
Mai nou cică și pe M 4 vor să denumească o stație, îmi scapă acum numele, tot un inginer de la Metroul / Metrorex.

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex orex

Totul e sa nu fie asta...
Instantaneu de astazi, 03.09.2021 in Eroilor 1, care nu mai e de actualitate de circa 1(unu) an!
PSI E1.jpg (641.68 KB; downloaded 2480 times)

Sunati la 021/3360090 si cereti cu dansul!
:rofl:  :rofl:  :rofl:

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex andrei11

Au ! Nu ! Coșmar !

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex subway guru

Andrei, eu am zis cum ar fi bine nu cum e!
Daca folosesti o denumire traditionala toata lumea stie unde e locul, indiferent cum se joaca cei de la primarie cu pixul…daca in loc de Muncii/Hurmuzachi i-ar fi zis (Bariera) Vergului te-ar fi deranjat?

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex orex

Ia zi @subway guru cum de a trecut denumirea statiei Tudor Vladimirescu, asta asa de amorul artei. Doar din doleanta ”mustaciosului” aratat mai sus?
Tre sa vina unul cu ”obiecte” ca s-o schimbe (4 tablite in statie si cateva zeci de harti adezive in rame)! :bere:
Si eu, care n-am prins capatul asta de oras, sunt familiarizat cu titulatura ”bariera Vergului” dar cei care frecventeaza zona, nu cu nasul in telefon, gata sa cada intr-o gura de canal, vad scris ”Atheneu Vergu”  pe un zid?

 


Go to page:  1  ... 361 362 363 364 365 366 367  ... 389
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421837 posts in 5255 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use