Zona metropolitană BucureștiIstoria transportului în comun din București şi IlfovIstoria metroului bucureștean - IEMB/Metrorex

 

Topic: Metrou File de Poveste

757 posts, 258407 views
 
Go to page:  1  ... 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55
 
 

📖 Pagination options
Re: Metrou File de Poveste aztec

Aceleași bucăți de tunel sunt și în capăt de bul Timișoara, langa CET.

https://www.google.com/maps/place/Bd.+Ti ... e6a1bfa8

 


Re: Metrou File de Poveste ByOnu

Pai muntii aia inseamna ca sunt de la M3. Si pentru a nu se revarsa pe strada, i-au brazdat cu inele nefolosite.

Asta plus inaltarea de vreo 8m-ish pe care v-am aratat-o mai sus si care a crescut constant incepand cu 2015, conform imaginilor istorice din Earth.

 



Re: Metrou File de Poveste andreiiul

Aceste segmente sunt ramase gestiunea constructurului si reprezentau marja de eroare? Daca da, e treaba lui ce face cu ele.
Daca sunt platite de Metrorex si nu le mai folosesc, oare nu le pot preda/vinde catre o alta entitate a statului pt a le utiliza in alte scopuri (ma gandesc la amenajari peisagistice sau macar consolidare de maluri de pamant pe unde e nevoie)?

 


Re: Metrou File de Poveste ByOnu

Segmentele alea de inel au peste 3 decenii. Constructorul era tot statul. Sa nu uitam ca dupa 89 s-au abandonat M4 si M3-2008, deci posibil sa fi fost destinate partial si pentru acele magistrale.


EDIT: Scuze, cele din linkul imediat de mai sus sunt de pe M4(Straulesti) sau M5. No doubts. Eu comentasem despre cele vechi din Preciziei.

 


Re: Metrou File de Poveste aztec

La M5 pot fi cele "folosite" și demontate de la Moghioroș...

 


Re: Metrou File de Poveste shoppy

Are CFR Infra zeci de munti de traverse de beton imprastiati prin toata tara, daca are nevoie sa isi consolideze maluri atunci ia de acolo, mai ales ca toti sunt langa sine CF iar o traversa se manevreaza mai usor decat un segment de inel.
Cel mai probabil segmentele de inel vor fi concasate cand se va construi ceva pe acel teren.

 


Re: Metrou File de Poveste andrei11

aztec wrote here:
La M5 pot fi cele "folosite" și demontate de la Moghioroș...

Bolțarii de la Moghioroș au fost distruși la demontare.

 


Re: Metrou File de Poveste Gabi23

Vă rog, stimați colegi aztec și andrei11, se poate să nu mai utilizăm/promovăm numele acelui odios personaj? Mi se pare corect să spunem că vă referiți la bolțarii de la Parcul/Piața Drumul Taberei (în aceste intersecția Str. Brașov x Str. Drumul Taberei se numește Piața Sergiu Celibidache).    

 


Re: Metrou File de Poveste aztec

Corect ce spui.
Din păcate pt zona e un simplu nume ce nu trezește vreo amintire sau nostalgie. E pur și simplu un nume, putea fi o culoare sau animal..
A rămas întipărită în mentalul colectiv, și nu se prinde neam numele de Celibidache...
Dar ai dreptate, o sa incerc sa evit numele.

 


Re: Metrou File de Poveste ByOnu

O rama epocala in haine galbene (seria REM 003-014) in filmul "Fata morgana" (1981). Fotografii 1980.

Sursa: Studiourile Buftea, Facebook.
Studiourile Buftea 1980 film Fata morgana 1.jpg (303.81 KB; downloaded 3235 times)
Studiourile Buftea 1980 film Fata morgana 2.jpg (298.12 KB; downloaded 3235 times)

 


Re: Metrou File de Poveste andrei11

Presupun că s-a filmat noaptea !

 


Re: Metrou File de Poveste 1689

Nu cred... Statia Izvor n-a avut niciodata trafic prea intens. De altfel, e o statie cu un design unic - cred - cu acces la cel de-al doilea peron cu subtraversare.
Sincer, n-am inteles niciodata de ce a trebuit sa fie lipita de albia Dimbovitei (poate, la momentul cind a fost proiectata nimeni nu gindea ca Dealul Arsenalului va fi ras ?).

 


Re: Metrou File de Poveste andrei11

Păi acolo sunt secvențe dintr-un film, acolo sunt - poate - figuranți ( că nu cred că sunt toți actori ) cărora li se spune ce să facă. Se trag duble, etc ( Or fi mai multe cadre trase ).  Nu se poate filma în timpul programului de circulație.  Părerea mea.
Treaba cu << lipită de albia Dâmboviței >> cred că ai dreptate.

 


Go to page:  1  ... 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Istoria metroului bucureștean - IEMB/Metrorex  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419451 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use