MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Discuții diverse despre Metrorex

5424 posts, 1052315 views
 
Go to page:  1  ... 360 361 362 363 364 365 366  ... 388
 
 

📖 Pagination options
Re: Discuții diverse despre Metrorex orex

O sa aiba timp destul, in curand, sa se uite la ”filme” cu joystick-ul in mana!  :yes: :)
PS
O sa ia numai spor de ecran nu si de tunel! :rofl: Din pacate numai pe nici 10% din retea! :x

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex Gabi23

Are idee cineva de ce Metrorex nu actualizează afișajele interioare din trenurile Bombardier (capitale)? :think:
Sunt o grămadă de erori, linii STB care nu mai există sau au trasee modificate. Spre exemplu la stația Obor nu sunt anunțate legăturile cu liniile STV din zonă. ADITPBI, în virtutea atribuțiilor de reglementare a transportului public, ar trebui să solicite acest lucru celor de la Metrorex, pentru o informare adecvată a călătorilor care utilizează transportul subteran.

Mai jos imagini de azi, din trenul ”București”, anunțul de la Eroilor, unde călătorii sunt informați că au legături cu defunctele 91, 124, 126, 236, 268, 668 sau 601 devenită între timp 201.  
25.08.2021 (1).jpg (174.59 KB; downloaded 3027 times)
25.08.2021 (2).jpg (176.95 KB; downloaded 3027 times)
25.08.2021 (3).jpg (219 KB; downloaded 3027 times)
25.08.2021 (4).jpg (184.37 KB; downloaded 3027 times)

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex andrei11

Nepăsare /  delăsare. Oricum nu se uită nimeni pe afișajele alea ! Cel puțin eu când circul cu metroul nu am observat pe nimeni care să le consulte.

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex Gabi23

Sunt utile, mai ales pentru un strain sau un călător care nu circulă frecvent cu metroul.
O mare greseală că nu s-au montat ulterior și în cele 18 ”flori”. La câți bani s-au tocat pe diverse la metroul bucureștean, aia era o investiție necesară.

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex ByOnu

andrei11 wrote here:
Oricum nu se uită nimeni pe afișajele alea ! Cel puțin eu când circul cu metroul nu am observat pe nimeni care să le consulte.


Si daca < nu se uita nimeni > ca asa < ai vazut tu > inseamna ca e normal ca informatia aia sa nu fie actualizata? < Las-o ca merge asa >.

Sunt foarte utile si perfect normale in orice sistem de transport civilizat.

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex andrei11

A treia  gafă   pentru Metrorex este că pe M 1 / 3 NU se anunță legătura cu M 5 de la Eroilor !
Am impresia că nu sesizezi poblemele mari și te iei de mărunțișuri.
Îți spun eu primele două gafe monumentale din rețeaua M.
1)  Deși se știa de cel puțin un deceniu că s-a început construcția lui M 5.1 la inaugurare ne-am trezit fără metrouri care să circule. Nu mă interesează cauzele,  eu nu circul cu justificări, eu circul cu trenuri  reale de metrou.
2) Deși M 5.1 e în funcțiune de un an de zile nu s-a început ( și nici nu va începe ) vreun alt șantier de construție al   vreunei linii de metrou.
_____________________
Și da,  NU se uită absolut nimeni pe anunțurile acelea din vagoanele de metrou.  Am văzut persoane care încearcă să se orienteze pe hărțile lipite pe pereții metroului, dar pe ce apare acolo NU se uită nimeni.  Cum nimeni NU se uita pe orarele din stațiile STB. Bine că și-au dat seama și ei și le-au scos.

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex cris_m

Cum nimeni NU se uita pe orarele din stațiile STB. Bine că și-au dat seama și ei și le-au scos.

Ai sa fii surprins, dar lumea chiar incepuse sa se uite. Si apropo, nu le-au scos pe toate.  :mrgreen:

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex orex

Se uita, se uita, dar nu stii ce-i in mintea fiecaruia cand o face, pentru ce! :yes:
Acum, in zilele noastre, cu ”tegnologia” asta, lumea e absorbita mai mult de stirile, postarile, trasnaile de pe site-urile de socializare! Daca dai o raita cu privirea, atat cat poti, stanga dreapta, 90% au ”infipta” privirea in terminalul pe care-l tin sub nas! Sunt inerti si captivi dispozitivelor utilizate, rar vezi pe cineva citind o carte sau uitandu-se agale, liber, in zare! Unii, atat de absorbiti de mrejele virtualului, uita sa si coboare unde trebuie!  :yes:  
PS
Si mai zic ca unii baga CIP in vaccinuri, il au deja ”inoculat”!
:rofl:

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex AndreyCFR

Toate motivele menționate până acum nu sunt scuze reale pentru faptul că nu au fost actualizate informații vitale la anunțurile vizuale. De cele audio nu mai zic.

Dacă tot nu se uită nimeni la ele, hai să scoatem toate panourile de anunțuri vizuale din toate trenurile și să dezactivăm anunțurile audio, să vezi atunci lume dezorientată. Personal am observat lume care se uita la acele panouri, în special la stații de corespondență.

Acele panouri trebuie să fie constant actualizate cu informații curente din teren, fără nici o scuză. În 2021, în curând 2022 acest aspect nici măcar nu ar trebui să mai fie subiect de discuție; Ori ai informații curente, ori le scoți de tot dacă tot nu te interesează și le actualizezi la 3 ani distanță din momentul în care apar schimbările.

Ca să nu mai zic de lipsa anunțurilor AUDIO în limba engleză, cel puțin la stații importante precum Unirii, Victoriei  sau Gara de Nord, stații ce sunt des traversate de turiști străini, dar asta e o utopie pentru Metrorex.

Cât despre voci sintetizate; sunt prea robotice și directe, nu au nici un farmec din păcate și nu cred că Metrorex ar vrea să apeleze la voci sintetizate prea curând, având în vedere faptul că nu avem până acum o voce sintetizată în limba română care să sune natural și nu forțat.

Luați exemplu de dezinteres pe ramele CAF, unde au folosit același anunț când metroul intră în stație, în loc să fie ceva de genul "Stația X. Ușile se vor deschide pe partea X.; This is X. Doors will open on the X side." Și cel puțin pe aceste rame nu îmi puteți spune că nu se poate mări spațiul de stocare pentru anunțuri audio, ca să acomodeze mai multe variante, având în vedere tehnologia mult mai nouă față de cea aflată pe Bombardier; și dacă stau să mă gândesc puțin, cu o mică investiție și o resoftare s-ar putea și pe ramele Bombardier această schimbare; din nou, o utopie pentru Metrorex.

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex orex

Nu sunt nici in alte capitale europene, mai cu staif, anunturi vocale in engleza! ;)

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex Costin

Parerea mea e ca sunt necesare, ca lipsesc la altii 'mai cu staif' nu inseamna ca e neaparat bine. Mai gresesc si astia prin vest ;)

La Oslo, statia de la gara centrala se numeste 'Piata caii ferate', anunt exclusiv in norvegiana si nici o mentiune ca acolo e gara. E marcata pe harta, dar anunturile audio-vizuale nu zic nimic. Poti sa deduci ca acolo e gara, dupa nume, dar cam atat, si doar daca stii ce inseamna... Evident ca nu e bine, nu inseamna sa facem la fel si in Bucuresti.

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex cris_m

Cel mai simplu este cu simboluri. Amintiti-va in primii ani de Citaro cum aveau 104, 123, 131 si alte linii diverse simboluri pentru gara, aeroport, stadion... Alta chestie pe care nu o inteleg, de ce trebuie atatea cuvinte pentru "peron stanga/dreapta" cand ai putea foarte bine la numele statiei sa afisezi o simpla sageata, asa cum bine imi amintesc ca era in Viena. Exemple:
<-- N. Grigorescu
<-- C. Brancoveanu
P.Poenaru -->

Special am ales aceste statii, avand nume foarte lungi si pentru a scoate in evidenta ca nu e musai sa scrii numele complet... Chestia asta ar trebui analizata si in cazul hartilor, e foarte multa informatie de procesat, mai ales pentru un strain nefamiliarizat cu numele romanesti.

Pentru corespondente se poate merge pe varianta:
M1 <--> M3
M2 <--> M1&M3
etc.

Pentru capetele de linii:
Pipera --|
Dristor 2 --|

Sau Terminus: Pipera/Dristor 2....

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex andrei11

Cu peron "stânga / dreapta " nu merge cu săgeată, când se schimbă sensul ar trebui să se schimbe și sensul săgeții.  Pentru calculatoarele importate de noi cred că e prea complicat. Mai mult, pentru un peron dreapta de exemplu ecranele care sunt orientate spre capul trenului trebuie să afișeze --> iar cele spre spatele trenului <--.  Când schimbă sensul viceversa.  E complicat, nu cred că se poate programa așa ceva. Da, se poate, dar nu pentru calculatorul de pe CAF, Bombardier.  Calculatorul de bord se încurcă la o piesă de cale simplă, asta:
2021-08-28_14-21-30.jpg (12.65 KB; downloaded 2591 times)
Ce să-i ceri să știe care e stânga și care e dreapta.  :headbash:

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex ByOnu

Nu merge cu sageata la noi pentru simplul fapt ca fiecare vagon are cate doua diplay-uri puse față-n față. 50% din ele vor arata astfel mereu directia gresita.

 


Go to page:  1  ... 360 361 362 363 364 365 366  ... 388
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use