Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Eliberarea titlurilor de călătorie (sisteme de ticketing)

982 posts, 297393 views
 
Go to page:  1  ... 54 55 56 57 58 59 60  ... 71
 
 

📖 Pagination options
Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing) AndreyCFR

Probabil puțin off-topic, însă sunt curios dacă au de gând la un moment dat să implementeze cardurile în Apple Pay sau Google Pay, similar spre exemplu SmarTrip pentru WMATA. Cel puțin la metrou, sistemul este mai mult decât capabil de așa ceva, fiind mici excepții desigur. Pe partea STB ar mai fi de lucrat  :lol:

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing) 1689

Mie, unul, mi se pare ca - inca o data - s-a ales varianta de a face lucrurile complicat in loc de a le face simplu.

Da, daca ar fi existat benzi dedicate pentru transportul in comun si daca orarul de circulatie ar fi respectat (scuze, Costin, dar autobuzul/tramvaiul/metroul/troleibuzul (cit o mai supravietui) care vine la minut conform tabelului in Bucuresti e de gasit exact linga Holy Grail) si daca ... si daca si lista poate continua, poate, da, taxarea la x minute ar fi o varianta buna.

Dar in Bucurestiul anno Domini 2021 e doar inca o cireasa pe tortul deja foarte impopotonat al ideilor fara cap care guverneaza transportul in comun.

Vorbim de Apple Pay si InfoSTx si alte SF-uri, uitind ca, de fapt, transportul in comun incepe cu ... oamenii comuni. Cu cit e mai complicat si mai neprietenos, cu atit va creste (si mai mult) rata de calatorii frauduloase. Si daca se va merge pe varianta coercitiva in locul celei de a simplifica sistemul, de a-l aduce la nivelul utilizatorului de rind, vom sfirsi prin a avea vehicule care se vor tiri prin trafic goale, pazite strasnic de controlori si politie.

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing) AndreyCFR

Eu unul nu o văd ca o problemă majoră faptul că sunt disponibile mai multe metode de plată. Ba din contră, le văd drept metode de backup în caz că ți-ai uitat acasă cardul STB/ cardul de debit, etc.

Problema actuală este faptul că sunt servicii diferite, fiecare administrate de terți în loc să fie administrate direct de STB, fapt ce nu a făcut altceva decât să complice lucrurile.

Într-un univers paralel, ar fi o singură aplicație de unde ai putea:

1. Să îți cumperi călătorii sau abonamente, respectiv să încarci credit pe carduri virtuale Multiplu
2. Să validezi cu telefonul/ ceasul folosind carduri virtuale ACTIV, MULTIPLU sau INTEGRAT
3. Să vezi traseele mijloacelor de transport în comun cât și locația lor pe traseu;

SAU

Ai putea reîncărca călătorii sau reînnoi abonamentele STB prin Apple Pay. Un mic exemplu în atașamente.
Interfață adăugare card ACTIV
activ_2.png (652.88 KB; downloaded 2947 times)
Interfață reîncarcare credit pentru card ACTIV
activ_3.png (510.08 KB; downloaded 2947 times)
Interfață adăugare card INTEGRAT
integrat_2.png (544.51 KB; downloaded 2947 times)
Interfață validare card INTEGRAT
integrat_3.png (1.03 MB; downloaded 2947 times)
Interfață adăugare card MULTIPLU
multiplu_2.png (696.27 KB; downloaded 2948 times)
Interfață selectare carduri de transport în Apple Wallet
IMG_5540.PNG (781.48 KB; downloaded 2943 times)
Interfață Apple Watch pentru plata călătoriei STB/ Metrorex
download.png (190.48 KB; downloaded 2931 times)

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing) cris_m

Si eu vad un lucru bun in multitudinea de metode de plata a calatoriei. Ieri chiar ma uitam in 102-ul cu care am mers (la un moment dat au aparut controlorii), destul de multi aveau calatorii, abonamente sau chiar platisera cu 24pay/SMS. Chiar acum cand scriu mesajul aud la metrou piuitul turnichetilor, semn ca lumea s-a orientat spre carduri, la fel de apreciat. Orice schimbare are nevoie de timp de adaptare din partea utilizatorilor, deci rabdare. :)

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing) AndreyCFR

Este un lucru foarte bun, nu bun.  :D

Nu este un impediment faptul ca ai mai multe posibilități să îți plătești călătoria, ba din contră, acum chiar nu ai scuză să nu plătești. Din punctul meu de vedere dacă și acum cu atâtea posibilități de a plăti călătoria STB tot nu o faci ca cetățean, atunci nu mai ține de STB sau Metrorex, ci de bunul simț.

Așa cum e STB-ul nostru, încă având autobuze, tramvaie și trolee fără aer condiționat si jegoase, tot te duce unde ai nevoie în condiții destul de grele luând în considerare traficul infernal din București. Să nu uităm de faptul că există orașe unde sunt autobuze, tramvaie și/ sau trolee vechi, fără aer condiționat și la prima groapă sau joantă se dezintegrează, deci noi la capitolul ăsta stăm binișor, nu excelent, pentru că încă este loc de mai bine.

Primul pas din punctul meu de vedere a fost făcut de STB/ Metrorex, și anume multitudinea de opțiuni de plată a călătoriei. Mai rămâne modernizarea restului de infrastructura pentru tramvai, aducerea tramvaielor noi, cumpărarea troleelor si autobuzelor noi, și that's it! Dar asta este o utopie momentan.

P.S. Nu știu dacă s-a mai discutat, însă se are in vedere înlocuirea vechilor validatoare UTi cu cele Kapsch? Sau nu a fost amortizată încă investiția pentru cele vechi?

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing) oc7avian

Din păcate Google Pay nu e disponibil 100% în România. Nu mă refer la acoperirea băncilor. Aplicația Google Pay nu e oficial disponibilă spre descărcare. Pe scurt, de fapt aplicația ta bancară poate accesa serviciul de (Google) payment ce rulează la nivelul sistemului de operare.

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing) cris_m

P.S. Nu știu dacă s-a mai discutat, însă se are in vedere înlocuirea vechilor validatoare UTi cu cele Kapsch? Sau nu a fost amortizată încă investiția pentru cele vechi?

Nu prea are sens sa le mai schimbi, pentru ca inseamna multi bani, iar intr-un orizont scurt spre mediu unele vehicule vor disparea din peisaj. Cel mult vor pune POS-uri in restul vehiculelor, daca se considera necesar.

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing) cris_m

Am impresia ca am mai gasit un bug la abonamentele metropolitane. Zilele trecute am vrut sa verific cat am facut din Berceni pana in Titan cu 102, validand din nou inainte sa cobor. Cum era de asteptat, am primit mesajul corect "Card deja validat pentru 1 persoana la data si ora". De precizat ca validatorul era model nou, Kapsch, fiind vorba de un autobuz Otokar. Astazi, repetand drumul, dar cu tramvaiul 19, am vrut sa verific acelasi lucru. Spre surprinderea mea, mi-a validat din nou cardul, ca si cum nu fusesem in acel tramvai. Dupa aceasta a 2-a validare, am zis sa mai testez din nou, validarea a 3-a afisand corect "Card deja validat....". Culmea este ca intre primele 2 validari a venit controlul si totul era ok. Cei care aveti abonamente, ati patit chestia asta sau e doar la mine?

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing) dekolor

Probabil cand au setat controlorii validatoarele pe “Control” s-au resetat validarile.

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing) alexandru_gr

Eu am pățit o altă anomalie dacă se poate spune așa.
Soția mea a validat abonamentul metropolitan iar ptr mine a validat apăsând tasta + de la validatoarele noi deoarece avea și portofel electronic.Suma a fost scăzută din sold însă la verificarea pe validor  apărea mesajul " card deja validat ptr o persoană..."
Pe dispozitivul celui de la control apărea "card validat ptr 2 persoane".

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing) cris_m

dekolor wrote here:
Probabil cand au setat controlorii validatoarele pe “Control” s-au resetat validarile.

Nu cred ca e de la asta, am mai incercat si la pranz in Citaro vechi unde n-a fost control si aceeasi problema. O sa mai verific zilele viitoare sa vad daca se repeta problema.

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing) cosminduru

1689 wrote here:
Vorbim de Apple Pay si InfoSTx si alte SF-uri, uitind ca, de fapt, transportul in comun incepe cu ... oamenii comuni. Cu cit e mai complicat si mai neprietenos, cu atit va creste (si mai mult) rata de calatorii frauduloase. Si daca se va merge pe varianta coercitiva in locul celei de a simplifica sistemul, de a-l aduce la nivelul utilizatorului de rind, vom sfirsi prin a avea vehicule care se vor tiri prin trafic goale, pazite strasnic de controlori si politie.


De acord, însă cred că procentul fraudei cauzate de complexitatea sistemului este infim față de motivația strict economică a fiecărui călător fraudulent.  Deocamdată văd că se merge, din contră, pe varianta relaxată, chiar zilele trecute o echipă de controlori nu a aplicat nici o amendă, deși a prins o grămadă fără bilet. Discuții scurte de genul "de ce nu aveți" "nu am bani" "unde lucrați" "pe șantier aicea", lăsat în pace contravenientul, nici amendă, nici cerut datele, nici măcar dat jos din vehicul. În atare condiții, STB practic încurajeză blatul, controlorii nu dau amenzi, deci ce motivație mai are un călător corect să fie corect dacă cei incorecți sunt lăsați în pace? Nu mai spun de condiții și grupurile minoritare etnice sau oamenii străzii care fac călătoria mult mai "plăcută"?

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing) andrei11

Eu de ce tot repet ca o bandă defectă ?
Privatizați integral transportul în comun.
Sau îl faceți moka.

 



Go to page:  1  ... 54 55 56 57 58 59 60  ... 71
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2282 forum members have written 421054 posts in 5245 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use