Infrastructura rutieră din RomâniaLucrări la autostrăzi și drumuri expresA10 (Sebeș - Turda)

 

Topic: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului

51 posts, 7231 views
 
Go to page:  1 2 3 4
 
 

📖 Pagination options
Re: Stiri, noutati, perspective aztec

De aceea mă întrebam, că vedeam că sunt unele linii ce se prelungesc normal și nu avea cam cum să iasă atât de strâmb,... totuși se face cu topografi nu cu "las că merge"..
Iluzia optica exista, data de forma culeei și de umplutura cu pământ pt circulație.
Că nu cred in toate petardele de presă , asta cred că este evident de-a lungul postărilor, dar asta nu înseamnă că nu am câteodată întrebări..
Și mai bine sa ne întrebăm ...și să nu rămânem cu neclarități.

 


Re: Stiri, noutati, perspective cris_m

orex wrote:
Pana la Aiud, incluzand si Teius e prapad, se circula bara la bara! Probat, astazi, 10.08.2021 de subsemnatul!

De vreo 2 ani e asa, eu am prins atunci coada de la Sebes pana mai sus de Teius... :popa:

 


Re: Stiri, noutati, perspective orex

Un alt mare minus! Nu exista presemnalizare pentru intrarea-n A10 din A1! Noroc ca am mai avut o sansa, altfel...Orastie scria pe mine! :rofl:

 


Re: Stiri, noutati, perspective cris_m

Deci tot n-au rezolvat problema... Acum 3 saptamani, fix inainte de inaugurare, am ratat intrarea in A10, asa ca am mers pe DN pana la urmatoarea iesire care e destul de departe...

 



Re: Stiri, noutati, perspective orex

Aceeasi poveste si dinspre DEVA, venind pe A1. Ai ocazia sa ratezi, cu brio, interceptia cu A10!  :oops:
Presemnalizarea nodului rutier lipseste cu desavarsire, in pofida faptului ca exista BTR (Buletin Tehnic Rutier) emis de defuncta C.N.A.D.N.R. inca din 2012! :headbash:
Norma de presemnalizare nod rutier autostradapng.png (165.46 KB; downloaded 1647 times)

Pe A1 ai doar atat...ceea ce e mult prea traziu pentru incadrare pe A10!
Semnalizare A10.png (1.51 MB; downloaded 1642 times)

PS
Pe A10 esti informat cum trebuie, fix cum era stabilit inca de acum 9 ani!
Presemnalizare 3000 m A10.png (1.46 MB; downloaded 1647 times)

Presemnalizare 2000 m A 10 M1.png (1.5 MB; downloaded 1647 times)

Presemnalizare 1000 m A 10.png (1.63 MB; downloaded 1647 times)

 


Re: Stiri, noutati, perspective orex

andrei11 wrote here:
O familie din Alba cere în justiție oprirea lucrărilor pe lotul 2 la autostrada A10

O familie din localitatea Sâncrai, muncipiul Aiud, a dat în judecată Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) și societatea Aktor, constructorul lotului 2 al autostrăzii Sebeș – Turda, solicitând oprirea lucrărilor în zona locuinței sale.
Reclamanții își justifică demersul prin disconfortul provocat de praf și zgomot, în condițiile în care lucrările de construcție se derulează la câțiva metri de proprietatea lor.
Judecătoria Aiud a programat pronunțarea pentru data de 16 septembrie, când lucările contestate ar putea fi finalizate

Ziarul Unirea


Titlul articolului e o manipulare, urmarind doar senzationalul! Lecturand articolul cu pricina, se vede, clar, ca demersul initiat in justitie vizeaza modalitatea de edificare a uneia dintre cele doua culeele la pasajul de legatura a DJ 142L, nimic mai mult! :bleah:

 


Re: Stiri, noutati, perspective Robert

orex wrote:
Asa coada pe A10, de 1,5 km, nu mi-a fost dat sa vad de cand se tot filmeaza portiunea asta!

Lasa ca am vazut eu aceiasi coada pana in Aiud.

 


Re: Stiri, noutati, perspective orex

Eu m-am referit strict la A10,  nu la DN1 care stim cu totii ca provoaca cosmaruri, aproape zilnic, intre Alba Iulia si Aiud! ;)

 


Go to page:  1 2 3 4
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: A10 (Sebeș - Turda)  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421898 posts in 5256 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use