MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Titluri de călătorie și sisteme de acces

1828 posts, 400860 views
 
Go to page:  1  ... 120 121 122 123 124 125 126  ... 131
 
 

📖 Pagination options
Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces subway guru

Abonamentul anual e cel mai avantajos pentru operator, practic calatorul finanteaza in avans operatorul pe un an inainte, e ca un credit bancar superavantajos, fara dobanzi inrobitoare si rate de rambursare distrugatoare. Din pacate calatorul nostru pe transport public nu e suficient de instarit pentru a-si permite o asemenea finantare in avans ce e clar avantajoasa pentru ambele parti…
O solutie partiala ar fi probabil un abonament semestrial.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces sab

Exista.
Screenshot 2021-08-10 184641.jpg (23.59 KB; downloaded 2587 times)

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces subway guru

Foarte bine, multumesc de informatie, n-am urmarit cu prea mare atentie subiectul pentru ca din pacate nu-mi foloseste. Am comentat doar din punct de vedere principial.
Ca pret cum stam comparativ cu abonamentul anual si cel lunar?
E cat de cat atractiv sau descurajant, care-i parerea ta ca utilizator frecvent de metrou?

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces sab

Abonament 6 luni = 5 abonamente lunare, dar, normal, mai scump decât 1/2 din cel anual. Nu pare foarte atractiv.

In schimb, cum spuneam, abonamentul anual s-a ieftinit. Costa 720 lei când abonamentul lunar era 70 lei, nu făceai mare afacere, per ansamblu 1 luna/an ești in concediu.
Acum este 700 lei, ceea ce îl face atractiv comparativ cu cel lunar de 80 lei. Asta daca ai chef sa bagi atâția bani si daca lucrezi de la birou.  ;)
Screenshot 2021-08-10 190339.jpg (117.47 KB; downloaded 2565 times)

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces subway guru

O luna de gratuitate ti-se pare prea putin?
Mie nu, ci mai degraba e o problema de lipsa de strategii de marketing care sa promoveze avantajele…
In realitate romanii sunt extrem de sensibili la promotii si gratuitati promovate agresiv, sunt in stare sa se calce in picioare si sa-si sfasie hainele chiar si pentru o amarata de tigaie gratis!
:rofl:
Sa bage si tigaia bonus si atunci sa vezi imbulzeala!  :rofl:  :rofl:  :rofl:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces sab

Da, este puțin, mai ales ca in acele șase luni ai putea sa mai ai si niste concediu (si chiar este indicat sa ai si ceva concediu in 6 luni...  ;) ) . Deci reducerea reala este mai mica de o luna.
Este cam ce se întâmpla înainte cu cel anual,  70lei X12 luni ajungeai la 840 lei. Scăzând o luna de concediu, ajungeai cu cheltuiala la 770 lei/an, iar abonamentul anual costa 720 lei, deci.....
Spre comparație, cat costa un abonament anual vs unul lunar  la Viena . Outre chose , reducere de 40% .
Deci daca vrei banii in avans, trebuie sa plusezi mai mult, nu o luna   :)
Screenshot 2021-08-10 195046.jpg (11.51 KB; downloaded 2518 times)

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces subway guru

La Viena abonamentul anual e practic regula generala…n-am auzit de localnic care sa nu aiba asa ceva, restul optiunilor sunt doar pentru turisti ocazionali, plus ca la Viena transportul public e complet integrat, sunt la ani lumina distanta fata de noi…un euro/zi (5lei) pentru orice, nu doar pentru metrou, fara limite de timp sau numar de calatorii…

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces punmeister

La noi cel anual integrat (metropolitan + metrou) este 1200 de lei, comparativ cu 1920 lei (80 cel metropolitan + 80 lei cel de metrou).

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces subway guru

E mai ieftin ca cel vienez, 5leix365zile=1825lei/an!!!…
Care ar fi totusi limitarile (daca sunt)?
Pe vremuri obisnuiam sa compar pretul unei calatorii in echivalent oua sau ziare tiparite (ce intre timp au practic disparut) dar putem echivala pretul anual bucurestean in 1000paini cu mezenteric, ca azi e la moda!
:rofl:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces sab

1. Trebuie sa luam in considerare si puterea de cumparare Viena vs Bucuresti.
2. Nu ma prind ce este 1 euro
Screenshot 2021-08-10 210711.jpg (64.88 KB; downloaded 2463 times)

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces subway guru

1euro e pretul abonamentului anual vienez pus de tine raportat la cele 365zile ale anului.
Daca nu-ti place raportarea la pretul painii (pretul painii in Romania e practic cel mai scazut din UE) trecem pe oua ca e mai semnificativ in raport cu puterea de cumparare…
In ce priveste politica tarifara e la fel in toata lumea, incurajarea fidelilor si suprataxarea ocazionalilor, nimic nou sub soare!
:lol:

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces orex

N-ar fi lipsit de interes ca sa fie upgradate toate automatele de eliberare a titlurilor de calatorie. Actualmente nu elibereaza abonamente semestriale si anuale!

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces subway guru

Ar fi chiar obligatoriu!

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces oc7avian

Înainte de pandemie mi-ar fi plăcut să am abonament anual, dar trei lucruri majore m-au oprit:

1) dacă se demagnetiza cartela, schimbarea o obțineam cu insistențe (cel puțin așa pățeam la abonamentul de o lună)

2) e o bucățică de carton în care nu aveam încredere că mă ține un an

3) dacă întâmplător pierdeam abonamentul, paguba era mare și n-aveam cum să o recuperez

Acum sunt carduri, deci mă aștept ca informația să fie asociată și unui cont pe server. Dacă pierd cardul, îmi emit altul că e nominal. Deci sunt șanse foarte mari să îmi fac în curând abonament anual STB + Metrorex, pentru că riscurile sunt mai mici.

Dacă mai aveam card de credit, aș fi luat în rate cu dobândă 0%. Mi se pare mai comodă distribuția costurilor.

 


Go to page:  1  ... 120 121 122 123 124 125 126  ... 131
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420769 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use