Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 3

1242 posts, 333049 views
 
Go to page:  1  ... 76 77 78 79 80 81 82  ... 89
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 3 subway guru

Ce treaba are PS3 cu drumurile PMB?

 


Re: Sectorul 3 cris_m

Cred ca nu mai sunt demult ale PMB la cum si-a facut de cap cu ele....

 


Re: Sectorul 3 subway guru

Ilegalitati repetate si perpetuate…in jargonul penal se numeste recidivist si se sanctioneaza agravant dar nu-i face nimeni plangere…

 


Re: Sectorul 3 andreiiul

Cautand sa vad cam cand se va deschide parcarea de pe Decebal, am gasit acest articol de azi legat de terasele de pe Decebal si modul in care a fost ocupat domeniul public (proaspta reabilitat) de catre administratorii teraselor. Unele amenajari numai sezoniere nu sunt (inchideri cu termopan)
https://www.hotnews.ro/stiri-administratie_locala-25096323-fotogalerie-trotuarele-bulevarul-decebal-proaspat-reabilitate-primaria-sector-3-umplut-terase-mai-mult-jumatate-amplasate-ilegal.htm
Trotuarele de pe bulevarul Decebal, proaspăt reabilitate de Primăria Sector 3, s-au umplut de terase / Mai mult de jumătate, amplasate ilegal
de Catiusa Ivanov      HotNews.ro
Luni, 11 octombrie 2021, 8:33 Actualitate | Administratie Locala
Trotuarele de pe bulevarul Decebal, reabilitate de Primăria Sector 3 anul trecut, s-au umplut de terase. Acestea ocupă circa 80% din lățimea spațiului pietonal, astfel că pietonii mai au un mic tunel, între cele două părți ale terasei, pe unde să treacă. Doi oameni abia au loc să treacă în același timp, fiind imposibil să respecte normele de distanțare socială. Potrivit unui răspuns transmis de Primăria Capitalei la solicitarea HotNews.ro, mai mult de jumătate dintre terase sunt amplasate ilegal, fără documentele necesare. Contactat de HotNews.ro, Primarul Sectorului 3, Robert Negoiță, a susținut că a autorizat terasele ca să creeze locuri de muncă. Despre cele fără acte, spune că nu are cunoștință.
”Pe raza municipiului Bucureşti eliberarea autorizaţiilor / avizelor de funcţionare a teraselor este atributul exclusiv al primăriilor de sector.
Pe Bulevardul Decebal, ocuparea domeniului public se face în baza avizelor de urbanism emise de către Direcţia Generală de Urbanism şi Amenajarea Teritoriului din cadrul Primăriei Sector 3.
Verificările inspectorilor Direcției Generale de Poliție Locală efectuate în zona Bulevardului Decebal au vizat un număr de 23 agenţi comerciali care desfăşoară activităţi de prestări servicii în domeniul alimentaţie publice.
În urma controalelor, s-a constatat faptul că zece agenţi economici deţin atât autorizaţii de funcţionare pentru activităţi comerciale, cât şi avize pentru terase sezoniere eliberate de către Primăria Sector 3.
În cazul altor 13 societăţi comerciale, inspectorii au constatat că acestea deţineau autorizaţii de funcţionare pentru activităţi comerciale dar nu aveau aviz de funcţionare pentru terasele sezoniere”, se arată în răspunsul transmis de Primăria Capitalei la solicitarea HotNews.ro.
Pentru lipsa avizelor de funcţionare cei 13 agenţi economici au fost sancţionaţi cu amenzi în valoare de 13.000 de lei.

De asemenea, în cazul tuturor celor 13 operatori economici, inspectorii au dispus suspendarea activităţii desfăşurate pe domeniul public până la intrarea în legalitate. Procesele-verbale încheiate sunt în termenul legal de contestare, precizează Primăria Capitalei.

Contactat de HotNews.ro și întrebat de ce terasele ocupă aproape tot trotuarul, primarul Sectorului 3, Robert Negoiță, a declarat că probabil este un "incident" și că a autorizat terasele pentru a crea locuri de muncă.
Primăria Sectorului 3 a început în 2019 lucrările de amenajare a parcării subterane, în paralel cu amenajarea trotuarelor de pe bulevard. Acestea s-au finalizat anul trecut și au costat, cu totul, peste 100 milioane lei. Și lucrările la parcarea subterană de 750 locuri au fost finalizate, dar aceasta încă nu este deschisă pentru că nu are autorizație de securitate la incendiu, fiind în curs de obținere a documentului.
”Este o zonă în care cetățenii sunt obișnuiți să meargă la terasă. Noi oricum avem mari probleme cu zona economică, cu locurile de muncă din Sectorul 3.
Știți bine că oamenii se cam duc și muncesc în Sectorul 1, în Sectorul 2. Noi încercăm să atragem mediul de afaceri și în Sectorul 3. Știu că mai și deranjează puțin.
Nu există nicio zonă de trecere cu 1,5 metri. Dacă cineva și-a permis să facă treaba asta, mergem și reglementăm, dar nu au aviz din partea noastră să facă așa ceva. Probabil este un incident pe care o să-l rezolvăm”, a susținut Negoiță.
În ceea ce privește funcționarea ilegală a teraselor, el spune că nu știe exact despre ce este vorba, dar probabil că încă nu au eliberat avizul.
”Nu știu să vă răspund, chiar nu știu. În principiu, noi le-am autorizat, le-am verificat ca să fie în regulă, și e posibil ca unele să fi depus și nu am eliberat noi până acum avizul”, a mai spus Negoiță.

Cateva poze din articol
image-2021-10-8-25091380-0-bulevardul-decebal-3.jpg (274.55 KB; downloaded 2876 times)
image-2021-10-8-25091381-0-bulevardul-decebal-4.jpg (297.09 KB; downloaded 2876 times)
image-2021-10-8-25091383-0-bulevardul-decebal-6.jpg (287.89 KB; downloaded 2876 times)
image-2021-10-8-25091386-0-bulevardul-decebal-9.jpg (271.54 KB; downloaded 2876 times)

 


Re: Sectorul 3 ByOnu

Niste masute pe un rand cu umbrele detasabile n-ar supara pe nimeni, dar astia deja si-au luat 50% din trotuar si au trantit constructii. Doar boldozerul mai repara ce e acolo...

 


Re: Sectorul 3 andreiiul

Civilizat si sezonier cam asta inseamna. Dar atitudinea lui Negoita din articol spune multe despre ce s-a intamplat acolo. Chipurile a creat locuri de munca in sector.  Situatia reala cred ca o stim toti, dar fara dovezi nu putem decat sa presupunem.
Oare ISU ce parere o avea despre acele amenajari care sigur ingreuneaza o interventie la inaltime la blocurile respective.
Plus ca amenajea trotuarelor are si ea o perioada de amortizare si garantie. O firma seriosa (nu cea de casa a PS3) ar fi zis stop joc la orice chestie legata de garantie la trotuarele respective, care sigur nu sunt proiectate sa sustina aceste structuri.

 


Re: Sectorul 3 ByOnu

Ce se mai face prin sector... Pe acelasi trotuar lipsesc vreo 3 copaci (alveole goale) pe care ii solicit constant de vreo 5 ani.

But hey, si chestiile astea fac umbra, nu? Cui ii mai trebuie copaci. Prost eu.
20211029_114354.jpg (1.31 MB; downloaded 2640 times)
20211029_114340.jpg (1.46 MB; downloaded 2640 times)
20211029_114337.jpg (1.66 MB; downloaded 2640 times)
20211029_114332.jpg (1.28 MB; downloaded 2640 times)

 



Re: Sectorul 3 drbm

Groaznică prestația lui Roberthinio. Și plină de fracturi logice.  

 


Re: Sectorul 3 PTMZ

Curtea de Apel București a decis anularea Planului Urbanistic Zonal al Primăriei Sectorului 3. Decizia instanței este definitivă și blochează astfel betonarea mai multor spații verzi și construirea unor imobile cu apartamente.

Procesul a fost inițiat de mai mulți cetățeni.

Planul era aprobat de Consiliul General al Primăriei București în ianuarie 2019. Acesta ar fi permis construirea unor blocuri de 10 etaje în parcul Constantin Brâncuși și a altora, cu înălțime de până la 45 de metri înălțime, pe suprafața care a fost retrocedată din Parcul IOR.

Alte blocuri urmau să fie ridicate în zone cu case din Sectorul 3.

În 26 februarie 2021, majoritatea PNL-USR din Consiliul General, la propunerea primarului Nicușor Dan, a aprobat suspendarea cu un an a Planurilor Urbanistice Zonale pentru Sectoarele 2, 3, 4, 5 și 6.

"Este un punct de cotitură în dezvoltarea urbană a Bucureştiului. Ani de zile au prevalat interesul privat şi diferite reţele de interese în faţa interesului public. Am spus şi o repet: urbanismul ultimilor ani a fost o golănie. Prin aceste PUZ-uri de sector, într-o capitală sufocată de poluare, în care copiii au boli respiratorii şi vârstnicii au boli cardio-vasculare generate de această poluare a aerului, urmau să dispară sute de hectare de spaţiu verde, care aveau acest statut de spaţiu verde în Planul Urbanistic General.

Bucureştiul pierdea oportunităţi de dezvoltare, cum sunt metroul de suprafaţă, salba de lacuri din nordul Bucureştiului. Este un semnal pentru toţi investitorii de bună credinţă, pentru arhitecţi, pentru constructori că oraşul acesta are nevoie de dezvoltare, iar această dezvoltare trebuie să fie sustenabilă şi mai ales trebuie să fie făcută pentru cetăţean şi nu pentru nişte interese speculative. Este, deci, o victorie a societăţii civile, care reclamă de ani de zile aceste abuzuri urbanistice împotriva unor reţele de interese", a declarat Nicușor Dan după suspendarea PUZ-urilor.

Sursa: Digi24

 



Re: Sectorul 3 ByOnu

Despre terasele (ilegale) de pe Decebal.

Sursa: Facebook, pagina Intrați în legalitate cu terasele construite pe B-dul Decebal
272912048_114026091189857_2308365526009566035_n.jpg (275.66 KB; downloaded 2812 times)
273029764_114026007856532_340763836125147265_n.jpg (218.04 KB; downloaded 2812 times)

 


Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze si troleibuze bgd70

orex wrote here:
Fiind artera de circulatie a transportului in comun PMB e responsabila de delimitare. PS3 tre doar sa stea cu Zoe-n priza, ca are cum sa bage spaima locala lor in indisciplinatii aia din trafic, nu sa se fofileze, in spatele blocurilor, dupa cate un ratacit care a parcat temporar pe un loc de parcare rezidential! :yes:  


PS3 e o gluma, am sunat sa fac o sesizare cu blocarea benzii de autobuz. Cand am sunat eram cam 10 masini, dupa vreo 2 ore eram peste 20, parcate si pe 2 randuri.

 


Re: Sectorul 3 Andrei Tudor

De cel puțin două zile se lucrează de zor la înlocuirea bordurilor pe Strada Nerva Traian, între Bd. Unirii și Bd. Octavian Goga.

 


Go to page:  1  ... 76 77 78 79 80 81 82  ... 89
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421844 posts in 5255 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use