Transportul feroviar în RomâniaPrezentări și discuții - material rulantRame electrice și automotoare

 

Topic: Automotoare clasa 643 (Bombardier Talent 1 ex-Regiobahn)

58 posts, 24369 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5
 
 

📖 Pagination options
Re: Automotoare clasa 643 (Bombardier Talent 1 ex-Regiobahn) PTMZ

Mi se pare o prostie monumentală să comanzi rame fără toaletă, în condițiile în care vor fi introduse și pe rute de distanțe medii (în jur de 100-150 km, ba chiar ruta Baia Mare - Cluj Napoca a TFC-ului fiind clasificată IR în tabelele din stațiile de pe parcurs), nu doar pe rute S-Bahn precum București - Otopeni T1. Dacă un călător are nevoie la toaletă pe parcurs ce face? Sunt curios dacă AFER va aproba așa ceva la avizare.

Ce-i drept, ar putea să se facă la Remar o cârpeală, ceva, dar mi s-ar părea o bătaie de joc la adresa acestor rame.

 


Re: Automotoare clasa 643 (Bombardier Talent 1 ex-Regiobahn) Andrei98

Am impresia ca chiar asta vor sa faca, le vor pune toalete acolo.

 


Re: Automotoare clasa 643 (Bombardier Talent 1 ex-Regiobahn) shoppy

Pai daca acolo sunt depasite si sunt vandute(drept dovada ca in lumea civilizata nu se mai doreste diesel pe distante mici prin si pe langa orase), mai buna rusinea asta decat la taiat.

 


Re: Automotoare clasa 643 (Bombardier Talent 1 ex-Regiobahn) BodoMinea

Andrei98 wrote here:
Am impresia ca chiar asta vor sa faca, le vor pune toalete acolo.

Da. Automotoarele vor intra în circulație după ce li se vor monta toalete în zona low-floor cu scaune rabatabile. O să ocupe cam jumătate din spațiu, doar pe una din laturi. Ceva foarte asemănător cu ce este în Siemens Desiro „Săgeata Albastră” ale CFR Călători.

 


Re: Automotoare clasa 643 (Bombardier Talent 1 ex-Regiobahn) PTMZ

Un alt transport, de 5 rame, a fost observat ieri, pe 26 iulie, la Ciumeghiu:


 


Re: Automotoare clasa 643 (Bombardier Talent 1 ex-Regiobahn) SirVlady

A ieșit primul automotor de acest tip în probe de casă. Din păcate poze nu dețin.

 


Re: Automotoare clasa 643 (Bombardier Talent 1 ex-Regiobahn) CA 205

Le-au revopsit sau au rămas în vechea schema?

 


Re: Automotoare clasa 643 (Bombardier Talent 1 ex-Regiobahn) Robert

Ce am vazut eu prin curte saptamana aceasta erau in aceleasi culori.

 






Re: Automotoare clasa 643 (Bombardier Talent 1 ex-Regiobahn) bogdan88

Ce se mai aude de ele? Au terminat probele? Sau asteapta noul mers al trenurilor ca sa le introduca pe anumite rute?

 


Re: Automotoare clasa 643 (Bombardier Talent 1 ex-Regiobahn) PTMZ

Azi a fost pusă în circulație prima garnitură, pe ruta Cluj - Aghireș. Interesant că articolul de mai jos menționează 15 rame, nu 12:
Societățile Remarul 16 Februarie și Transferoviar Călători inaugurează nou automotor TFC care va circula de la ora 8,50 și pe ruta din zona metropolitană, Cluj-Napoca – Aghireș.

”Automotoarele Bombardier Talent sunt destinate, în principal, traficului regional metropolitan. Trenurile asigura un grad ridicat de confort, sunt prevazute cu aer condiționat, wi-fi, toalete ecologice și au un nivel sporit de siguranță, fiind echipate cu camere de supraveghere”, arată reprezentanții celor două societăți.

Momentan s-au achiziționat 15 automotoare, iar o singură bucată costă 1 milion de euro, a declarat Călin Mitică, reprezentantul Grupului Transferoviar.

Piesele rulează doar în țări precum Austria și Canada.

Potrivit primarului Emil Boc, acesta este un prim pas pentru implementarea viitorului proiect al trenului metropolitan, iar astfel va rezulta o nouă dezvoltare urbană. Clujenii vor putea munci pe o rază de 50 de km în jurul municipiului Cluj-Napoca și seara să revină acasă în timp decent.

”E bine că privatul vine și deschide această linie primul. Va fi și un test”, a declarat Emil Boc.

Edilul a anunțat și că va fi realizată o facilitate park&ride în zona Nădășel, astfel încât oamenii care vin în Cluj-Napoca să își lase mașina acolo, iar de la Nădășel să vină cu trenul metropolitan în municipiu.

Sursa: Cluj 24

 


Go to page:  1 2 3 4 5
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Rame electrice și automotoare  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420712 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use