MetrouReţeaua de metrou din Bucureşti

 

Topic: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București

330 posts, 138829 views
 
Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 24
 
 

📖 Pagination options
Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București Stefan28

Ajutorii pe magistrala 5 sunt temporari, cât timp se circulă pe 'cale liberă', cu instalația ATP izolată.
Să nu uităm că sistemul de protecție instalat pe M5 (Urbalis 400) nu e compatibil cu cel de pe trenuri (Cityflo 350).
Odată ce vin noile Alstom treptat, nu vom mai vedea ajutori pe magistrala 5.

 


Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București Hygham

Să demoleze și fostul MC de la Unirii 2, dacă tot s-au pus pe treabă.

 


Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București andrei11

Magazinele puteau să rămână iar chiria să fie încasată de alții. Dacă Metrorex nu avea voie legal, PMB sau Primăriile de Sector sau etc.

 


Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București orex

@Hygham
1. Ala nu mai e demult!
2. In etapa asta ar fi fost ”uschit” de mai bine de 2 luni!
Hello Houston...urmaresti si tu stirile, sunt pe net, la liber! ;)
@andrei11
Vrei si tu odata sa fim in ton cu ”moda”?!
Nu cred ca vezi nici in Istanbul asa ceva (n-am fost cu metroul), dar in vest...iti iei cele necesare (cam scumpicele) de la automate, aflate inclusiv pe peronul statiilor! ;)  
PS
O apica la 0,5l era 2 E inca de acum 9 (noua) ani! :lol:  :yes:

 


Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București Hygham

@orex  Știu că nu mai e demult..., era vorba să rămână spațiu gol-gol, dacă s-au pus pe demolări.

 


Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București ByOnu

andrei11 wrote here:
Erau mai frumoase stațiile cu magazinele acelea. Acum  spațiile par prea mari.


Nu erau < mai frumoase >, era doar mizeria ascunsa sub pres. Daca se vor mai instala, acestea trebuie proiectate in armonie cu statiile, nu fiecare dupa capul lui asa cum a fost pana acum, unul cu termopan alb, altul cu maro, altul cu metal, altul cu grilaj samd. Hai sa scapam de orientalismul asta care domina Bucurestiul.

Doi la mana, multe obturau circulatia sau mai grav, in cazul patiseriilor, degajau aer cald in incinta. Stiu la Victoriei cum era mirosul si caldura de la uleiul prajit intra in ventilatia fortata a trenului inca din tunel. Asta pe langa aglomeratia deja celebra de acolo.

Bani se pot face multi si frumosi din publicitate. Insa ati mai vazut publicitate in statii?

 


Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București andrei11

Eu n-am mai  trecut de un secol pe acolo. ( Unirii M2 )  Adică cum gol / gol ? Acum mai e ceva acolo ?
ByOnu, refolmulez ( ca în sălile de judecată ).  Vestibulele erau mai animate. Acum sunt pustii. Vorba aceea, poți să ai destule << capcane  >> de exemplu pe culoarele / pasajul pietonal de la Gara de Nord 1.
Și la Piața Iancului e pustiu.
Cu << Doi la mână >> sunt perfect de acord, dar să știi că nu știu magazin care să fi obturat trecerea.

 


Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București ByOnu

De asemenea, sa inteleg ca statiile originale pe care le-ai prins in tinerete erau urate? Si vai vezi doamne ce noroc cu sindicatu' ca le-a infrumusetat?

 


Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București Hygham

andrei11 wrote here:
Eu n-am mai  trecut de un secol pe acolo. ( Unirii M2 )  Adică cum gol / gol ? Acum mai e ceva acolo ?

Mă refer, să demoleze ce-a mai rămas, termopanele, mobila (dacă mai e), etc.

 


Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București orex

@ByOnu
Putina, dar sunt rame de metrou garnisite cu ”faguri” pe exterior, nu dau numele celor care sunt prezenti, dar, in ultima vreme, isi pun reclame afara si-n tren, casele de pariuri! :yes:
PS
Si pe Violeta mea mi-o ”pansase” acum cateva luni! :rofl:

 


Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București andrei11

ByOnu wrote here:
De asemenea, sa inteleg ca statiile originale pe care le-ai prins in tinerete erau urate?

Dacă n-ai termen de comparație nu poți știi ce e frumos și ce e urât. Respectiva perspectivă o iei ca atare și asta e.
Da, stațiile "originale" sunt  mai urâte decât varianta   cu magazine. Să ne amintim că a mai fost o etapă de << bazar >> de care ați uitat cu toții, atunci cînd cu  adevărat era obturată circulația călătorilor !

 


Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București BGP2597

La Unirii 2, deși Mc-ul nu mai există de 2 ani, construcția este încă în picioare. Mai mult ca sigur colegul @Hygham  se referea la demolarea fizică a spațiului.

Între timp, la Victoriei au mai început timid să-și strângă din catrafuse. Deocamdată doar Fornetti de la peronul spre Pipera, sper să urmeze și celelalte.

 


Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București punmeister

Si Fornettiul din zona scarilor rulante.

 


Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București orex

andrei11 wrote here:
ByOnu wrote here:
De asemenea, sa inteleg ca statiile originale pe care le-ai prins in tinerete erau urate?

Dacă n-ai termen de comparație nu poți știi ce e frumos și ce e urât. Respectiva perspectivă o iei ca atare și asta e.
Da, stațiile "originale" sunt  mai urâte decât varianta   cu magazine. Să ne amintim că a mai fost o etapă de << bazar >> de care ați uitat cu toții, atunci cînd cu  adevărat era obturată circulația călătorilor !

Te rog, nu fi putatorul de cuvant al sindicatului! Nu merita un asemenea ”onor”!
Era o vorba valabila de mult, nu-ti este adresata, ”taci si sapa, pana dai de apa”! ;)
”Iepoca” fuse si se duse! :rofl:

 


Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 24
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Reţeaua de metrou din Bucureşti  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420531 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use