Transportul feroviar în RomâniaPrezentări și discuții - material rulantUtilaje feroviare

 

Topic: Utilaje pentru lucrul la rețeaua de contact

19 posts, 9614 views
 
Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Re: Utilaje pentru lucrul la rețeaua de contact Gabi23

232 014 a remediat ieri unele probleme apărute la rețeaua de contact din Revizia Grivița:
232-014 - Revizia București Grivița - 22.07.2021 (1).JPG (535.12 KB; downloaded 1331 times)
232-014 - Revizia București Grivița - 22.07.2021 (2).JPG (573.42 KB; downloaded 1331 times)

 


Re: Utilaje pentru lucrul la reteaua de contact BMihai

Chev Celios wrote here:
048,049,055,056 in gara Busteni.






Utilajele acestea nu sunt cumva drezine cu origine din fosta URSS ? Am căutat pe net și cea cu cabină pătrățoasă se numea DM/DMS la sovietici și s-a fabricat prin anii 50, iar cea cu macara deasupra cabinei AGMu. Cea cu macara deasupra cabinei ar fi fost fabricată începând cu anul 1945.

 


Re: Utilaje pentru lucrul la rețeaua de contact BMihai

Revin cu câteva date despre drezinele pentru firul de contact.

Cele vechi de la CFR ar putea fi import de origine sovietică, cele albastre cu platformă galbenă ?

Modelul DM/DMS:
https://techstory.ru/zd/zd_dm.htm

Mai jos este o drezină cu macara, întâlnită și pe la noi. Modelul pare că ar fi din 1945 din ce scrie acolo.

Modelul AGMU:
https://techstory.ru/zd/zd_agmu.htm

Dacă se folosește Google Translate sunt multe informații.

 


Re: Utilaje pentru lucrul la rețeaua de contact BMihai

Am o întrebare. La noi în țară când s-au electrificat căile ferate stâlpii se și betonau la bază ? De mult pe alt forum am văzut că în 2007 pe M 800 s-a utilizat și un utilaj special. Bănuiesc că erau puși cu macaraua și apoi firul era întins de pe niște vagoane cu niște roți cu cablu.

 


Re: Utilaje pentru lucrul la rețeaua de contact shoppy

Drezinele noastre sunt diferite, au si pantograf si nacela de observare a pozitiei firului de contact pe pantograf.
Stalpii vechi de beton centrifugat nu se betonau la baza iar cei noi din profil metalic se betoneaza.

 


Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Utilaje feroviare  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420787 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use