MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM4 Străulești - Gara de Nord - Gara ProgresulM4 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului

3279 posts, 439791 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 196 197 198 199 200 201 202  ... 235
 
 

📖 Pagination options
Re: M4 Gara de Nord - Progresul subway guru

Asta ziceam si eu, ia puneti mana pe compas si abia apoi mai vorbim (chiar daca arcul de cerc e mai permisiv pentru ca nu tine cont de racordarile cu clotoide)
Ia baga si o raza de 250m ca ar fi mai realist…si nu incerca sa ciupesti doar pe interior, ai trei laturi la dispozitie!
:bere:
P.S.
In intersectia aia nu s-a pus niciodata problema unui pasaj rutier subteran pe directia 13Septembrie, e latime mai mare intre fronturile construite pe directia perpendiculara…

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul andrei11

1) Eu am făcut desenul grosier.
2) Dacă au aprobat traseul pe acolo sigur au ceva în cap. Aveau variante la îndemână, Uranus / Piața de Flori mai apoi TV la intersecția cu George Coșbuc. Acolo pentru curbe sunt niște cocioabe care pot fi demolate.
...Ia baga si o raza de 250m ca ar fi mai realist

Nu-mi bat prea mult capul, vezi ce am scris la pct 2 cu bold...

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul subway guru

Da, dar asa cum ai cariocit bagi lumea in ceatza…
Ce te costa sa incerci ceva mai realist?

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul andrei11

Că trec pe sub blocuri ?  :rofl:
Bine, o să refac desenul cu 250, fără clotoide !

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul subway guru

Multumesc mult, stiam eu ca esti totdeauna baiat de treaba!
:bere:
Hai sa vedem ce naiba iese!!!
Tu proiectant, eu consultant sef de proiect si verificator…echipa magnifica!…inginerie la superlativ!
:bere:  :bere:  :bere:

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul punmeister

Amberg Engineering 2.0!

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul subway guru

Acum sper ca nu-mi reprosezi ca i-am adus la Bucuresti pe baza relatiilor mele personale cu ei!
Eu speram sa-i bage in seama si MT pentru traversarile Carpatilor pe cei ce au contribuit la cel mai faimos tunel transalpin din Europa, San Gottardo…vise neica!…Dar ti-ai gasit!…noi facem studii si proiecte cu toti handicapatii…

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul punmeister

E bine ca i-ai adus la M4! Ar fi fost si mai super cu ei la M5.2 avand in vedere gradul de complexitate, Amberg avand deja experienta cu L9 din Barcelona.

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul subway guru

La ora aia nu se punea problema, din pacate…doar atat a fost posibil la momentul respectiv…dorinta e una, posibilitatea e alta…L9 Barcelona e un proiect superb si superinovativ, am vrea noi…
Crezi ca ar accepta asa ceva Metrorecsii nostri?…ca n-au vrut sa accepte nici macar linii decalate pe verticala pentru M5.2…desi ar fi rezolvat o groaza de probleme constructive de ampriza limitata…

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul punmeister

Un M5.2 in stilul L9 din Barcelona ar fi fost genial, folosind aftfel doar un TBM care sa sape sub Regina Elisabeta - Carol I - Pache Protopopescu.

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul subway guru

Nu trebuie copiat orbeste un proiect, trebuie interpretat in mod creativ si adaptat la conditiile concrete de teren si amplasament in stransa legatura cu vecinatatile…
Strict personal nu cred ca solutia cu tunel cale dubla e cea mai buna varianta pentru M5.2 si am destule argumente contra…dar am intrat pe contrasens discutand off-topic despre alta magistrala decat M4
P.S.
Riscurile structurale la un tunel sunt proportionale cu patratul razei si chiar mai mult…e bine de luat in consideratie!…ca sa nu ne imbatam cu apa chioara.

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul Robert24

De ce nu s-a luat in calcul si propus varianta mai simpla pe sub Uranus si curtea PP? Deranjau tunelele stim noi care? Sau a vrut cineva sa treaca musai pe la Mariott?

 


Re: M4 Gara de Nord - Progresul subway guru

In final parlamentarii nu s-au opus desi initial au facut nazuri, chiar cred ca le-ar fi convenit sa ajunga cu metroul direct de la aeroport…nici macar nu ar fi fost foarte departe de catedrala ca sa traga si niste acatiste in direct pe tv ! Scuze ca am insistat dar e bine sa lamurim anumite lucruri…

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: M4 Gara de Nord - Progresul sab

Si de ce nu s-a făcut pe acolo ? Secrete de stat ?
Nu cred ca parlamentarii sunt, totuși, un factor care ar trebui sa decidă pe unde sa treacă metroul....
subway guru wrote here:
Crezi ca ar accepta asa ceva Metrorecsii nostri?…ca n-au vrut sa accepte nici macar linii decalate pe verticala pentru M5.2…desi ar fi rezolvat o groaza de probleme

Asta este o informație prețioasa. Explica intr-un fel si de ce nu s-a acceptat traseul pe la Izvor, care se preta la așa ceva. :popa:

P.S. Din cauza muscatelor de la balcon vreti sa numiti acea statie George Rozorea ? :roll:  :roll:  :roll:

 


Go to page:  1  ... 196 197 198 199 200 201 202  ... 235
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M4 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420552 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use