Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Aspecte negative în circulația bucureșteană

1395 posts, 297711 views
 
Go to page:  1  ... 80 81 82 83 84 85 86  ... 100
 
 

📖 Pagination options
Re: Aspecte negative în circulația bucureșteană andrei11

Continăm cu semne de circulație demne de << Noaptea Muzeelor >>, pardon, Noaptea Minții !
Ce spuneți, în  ce articol de lege se încadrează acest semn ?
( Str Gheorghe Tăttărescu / Balta Albă )
De precizat  că la dreapta circulația este permisă în ambele sensuri.
Semn de circulație.jpg (281.35 KB; downloaded 2195 times)

 


Re: Aspecte negative în circulația bucureșteană cris_m

Cred ca semnul a disparut intre timp, o sa verific cand am  drum incolo.

 


Re: Aspecte negative în circulația bucureșteană andrei11

Am fost eu ieri pe acolo  - chiar de două ori - e fix la locul lui.
________________________
O să închei aici cu aberațiile montării unor semne de circulație contrar oricărei logici. Mai am ( din păcate ) multe alte exemple dar sunt suficiente cele semnalate de mine în acest topic.
Bragadiru.jpg (272.95 KB; downloaded 2118 times)

 


Re: Aspecte negative în circulația bucureșteană andrei11

Pe strada Laboratorului / Sector 3  este sens unic. Mașini pe interzis într-o veselie. Pe când se vor da amenzi / suspendări de permise pe baza probei video ?

 


Re: Aspecte negative în circulația bucureșteană andreiiul

Din pacate asta nu se va intampla prea curand. Spun asta din 3 motive:
1. se va ajunge la a sanctiona si diversi smecheri cu pile pe sus (teoretic daca le trimiti o sesizare insotita de proba video, trebuie sa si raspunda; nu ca i-ar deranja sa ascunda adevarul dar nu stii de unde iese iepurele)
2. lipsa de personal care sa verifice toate sesizarile (la un trafic ca cel din Bucuresti, s-ar aduna zilnic zeci, daca nu sute de sesizari)
3. lipsa unei certitudini ca videoclipul sau poza trimisa nu au fost modificate (sanctiunile aplicate in astfel de cazuri vor ajunge in instanta mai mereu)

Legat de str Laborator, am vazut cu ochii mei cum un sofer priceput a luat-o pe interzis cu 2 echipaje de Politie langa el (unul stationat si unul chiar in spatele lui). In cazul respectiv a fost tras imediat pe dreapta, dar denota cat de mult respect mai exista pt Politie si Codul rutier.

 


Re: Aspecte negative în circulația bucureșteană aztec

Pai...10 min prin fața primăriei capitalei...sau mai sus pe lângă fosta primărie sect 5...
Bulevardul Elisabeta.
Numărați cat trec la deal
Acolo este sens unic de....20 ani...și banda bus(taxi).
Credeți că este pt toți?
Doar fraierii respecta legea...restul o ignoră.

 


Re: Aspecte negative în circulația bucureșteană andrei11

Întreb și eu ca un cetățean oarecare.  De două zile este o schimbare de priorități  pe două străduțe de cartier ( intens circulate ), din spatele blocurilor din Sectorul 2.  Oare asemenea  schimbări nu trebuie semnalizate mult mai bine ? ( Semne de circulație mai mari, presenalizări cu 50 metri înainte de intersecție, etc. ). Astăzi am fost pieton. Am stat fix 15 minute și am admirat peisajul. Nu, n-au fost tamponări, dar au fost evitări / frânări violente / etc.
Am încercat, dar efectiv  - cel puțin eu - nu pot fi în fiecare zi atent la orice colț de stradă să identific asemenea schimbări. Să nu-mi spuneți că voi reușiți să procesați în fiecare zi toate intersecțiile din punct de vedere al priorităților pe drumurile pe care le parcurgeți zilnic.
1.jpg (480.55 KB; downloaded 1897 times)
2.jpg (480.66 KB; downloaded 1897 times)

 


Re: Aspecte negative în circulația bucureșteană andrei11

ATENȚIE ! Cred că știți ( bucureșteni ), dacă întâmplător vă aflați pe Bulevardul Decebal și la intersecția cu strada Delea Nouă NU funcționează semaforul o să aveți o surpriză ! Deși acolo prioritățile sunt așa de când s-a născut B-dul Decebal !

 



Re: Aspecte negative în circulația bucureșteană cris_m

Eu procesez de 10 ori prioritatile in intersectiile nesemaforizate, chiar daca trec zilnic prin acea zona. Sunt foarte multi soferi pericol public care nu tin cont nici macar de aceasta regula vitala, cea a prioritatii. Am ajuns sa ma asigur din ambele parti chiar si pe sens unic, in intersectii fie ca sunt semaforizate sau ma aflu pe drumul cu prioritate, arunc mereu o privire stanga-dreapta...

 


Re: Aspecte negative în circulația bucureșteană orex

Asa-i bine, ca poate vor sa treaca masinile IGSU, fara elicoptere! :rofl:

 


Re: Aspecte negative în circulația bucureșteană Saint666

Posibil ca schimbarea de prioritate la Cernauti x Pescarusului sa aiba de-a face cu vreun sens unic ce urmeaza sa fie implementat. Deja pe partea cealalta a bulevardului Chisinau a fost pus sens unic (pe o portiune) a strazii Cernauti.
Oricum, in intersectia aia si inainte cam trebuia sa incetinesti, indiferent daca veneai pe prioritate sau nu, deoarece vizibilitatea era aproape 0 din cauza masinilor parcate in ea.

 


Re: Aspecte negative în circulația bucureșteană subway guru

Si eu am patit o faza din asta cand mi-a aparut in fata un politai pe motocicleta strecurat dintre masinile oprite regulamentar la stop de a trebuit sa pun o frana cat sa ma arunce prin parbriz…
De atunci nu ma mai avant in nicio intersectie inainte de a ma asigura de doua ori!

 


Re: Aspecte negative în circulația bucureșteană Cristi N

Proiectul de HCL pentru ridicarea si amendarea proprietarilor masinilor parcate neregulamentar in Sectorul 2 a fost votat aseara in sedinta de CL. Continutul e cel de mai jos.



 


Go to page:  1  ... 80 81 82 83 84 85 86  ... 100
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420552 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use