Despre asociație și site-urile metrouusor.comSite-urile metrouusor.com: Regulament, informații, anunțuri

 

Topic: AVIZIER - noutăți, anunțuri de la echipa forumului etc

190 posts, 91888 views
 
Go to page:  1  ... 8 9 10 11 12 13 14
 
 

📖 Pagination options
Re: AVIZIER - noutati, anunturi de la echipa forumului etc Costin

Pe forum nu sunt admise nici un fel de poceli de nume proprii, dintotdeauna, nu in particular de acum. "Mucusor" intra in categoria "M e r ț a n", ambele fiind interzise!

 


Re: AVIZIER - noutati, anunturi de la echipa forumului etc Costin

Am efectuat promovarile traditionale de vara. Cei care aveti rangul schimbat, va rugam sa verificati ca aveti toate facilitatile rangului si ca nu e nimic in neregula.

Multumim!

 


Re: AVIZIER - noutati, anunturi de la echipa forumului etc Costin

Doua modificari notabile in structura forumului:

1. Lucrarile de infrastructura din Bucuresti care nu au fost finalizate in totalitate, fiind suspendate, abandonate sau cu statut incert au acum un nou subforum dedicat: https://forum.metrouusor.com/ViewForum?forumId=504 Evident, in momentul in care se reiau lucrarile la orice proiect din aceasta categorie, vom muta proiectul respectiv in sectiunea lucrarilor 'active'.

2. Subiectele dedicate drumurilor judetene si comunale au fost distribuite in sectiunile judetelor de care apartin, pe principiul ca sunt lucrari de interes regional si nu national. Veti regasi, spre exemplu, subiectul Podului CF de peste raul Buzau ce a fost transformat in pod rutier ca parte din DC 15 Buzau - Vadul Pasii, in subforumul dedicat judetului Buzau: https://forum.metrouusor.com/ViewForum?forumId=92

 


Re: AVIZIER - noutati, anunturi de la echipa forumului etc Costin

Asa cum am mentionat recent la 'Dialog cu administratia', am dorit sa restructuram sectiunea dedicata regiunilor Romaniei astfel incat licitatiile pentru vehicule, organizate centralizat pentru mai multi beneficiari, sa nu fie urmarite in mai multe subforumuri. Practic, pana acum, informatia despre o singura licitatie era dublata sau triplata in sectiunile fiecarui judet care beneficia de aceasta.

Drept urmare, toate aceste informatii au fost acum centralizate intr-o noua sectiune: https://forum.metrouusor.com/ViewForum?forumId=505

Consideram ca si pe viitor, daca mai multe judete participa la un proiect impreuna, aceasta sectiune ar fi locul potrivit pentru a urmari proiectul respectiv.

 


Re: AVIZIER - noutati, anunturi de la echipa forumului etc Costin

Suntem informati de catre serviciul de hosting ca azi, 09.11.2021, la ora 22.00, vor fi executate diverse activitati de mentenanta care vor afecta si serverul nostru. Ei se asteapta ca serviciile sa nu fie disponibile timp de 20 de minute.

 


Re: AVIZIER - noutati, anunturi de la echipa forumului etc Costin

Avand in vedere ultimele actualizari, prin care punem la dispozitie urmatoarele facilitati pentru imaginile gazduite intern, automat la incarcarea in mesaj (ca fisiere atasate):
- redimensiunearea automata a imaginilor
- ascunderea numerelor de inmatriculare din imagini (optionala, la alegerea autorului)

...regulamentul forumului cu privire la postarea imaginilor a fost modificat in consecinta (vedeti articolele II.1 si II.7).

Reamintim ca este tehnic imposibila incarcarea imaginilor mai mari de 2MB (cele gazduite intern sunt redimensionate automat, iar cele gazduite extern - imgur, flickr etc - genereaza o eroare care nu permite postarea mesajului).

De asemenea, este complet interzisa postarea imaginilor ce contin numere de inmatriculare ale vehiculelor particulare. Noi punem la dispozitia membrilor facilitatea de ascundere automata la incarcarea fisierelor atasate (pentru fisiere gazduite intern) sau site-ul https://procesorimagini.metrouusor.com/ pentru ascunderea numerelor din imagini ce urmeaza a fi gazduite extern. Insa ramane in continuarea responsabilitatea fiecarui autor sa NU includa numere de inmatriculare in imaginile sale, indiferent daca aceste unelte sunt folosite sau nu, sau daca functioneaza corect sau nu.

 


Re: AVIZIER - noutati, anunturi de la echipa forumului etc Costin

Am efectuat promovarile traditionale de iarna. Cei care aveti rangul schimbat, va rugam sa verificati ca aveti toate facilitatile rangului si ca nu e nimic in neregula.

Multumim!

 


Re: AVIZIER - noutati, anunturi de la echipa forumului etc Costin

Am implementat o noua facilitate - "scurtaturi" (sau "shortcuts"). Aceasta este menita sa functioneze precum conceptul de "shortcut" de pe un PC, si intentioneaza sa rezolve problema acelor subiecte care, din punct de vedere birocratic sau financiar, sunt de interes national, insa impactul constructiei este strict local. Cum ar fi, de exemplu, constructia de centuri ocolitoare, organizata si finantata de (sau prin) MT, dar cu impact major asupra comunitatii locale.

Drept urmare, am si creat cateva scurtaturi din aceasta categorie.

Va asteptam cu orice sugestii sau reclamatii aveti despre noua facilitate :)

 


Re: AVIZIER - noutati, anunturi de la echipa forumului etc Costin

Am efectuat promovarile traditionale de vara. Cei care aveti rangul schimbat, va rugam sa verificati ca aveti toate facilitatile rangului si ca nu e nimic in neregula.

Multumim!

 


Re: AVIZIER - noutati, anunturi de la echipa forumului etc Costin

In atentia colegilor care au salvat paginile de 'Mesaje noi' si / sau 'Mesaje proprii'

Adresa acestor pagini a fost modificata. In prezent, functioneaza in paralel ambele adrese, insa pe viitor, adresa veche va fi retrasa. In acel moment, accesarea vechii adrese va genera o eroare, iar un mesaj relevat va fi afisat.

Asadar va rog sa va actualizati adresele celor doua pagini. Cele doua linkuri de sub banner din pagina principala folosesc acum adresele corect si pot fi folosite cu incredere pentru salvarea ca bookmarks sau similar.
links.PNG (20.39 KB; downloaded 3433 times)

 


Re: AVIZIER - noutati, anunturi de la echipa forumului etc Costin

Incepand de azi este mult mai usor sa incarcati un avatar, fara sa fie nevoie sa il mai redimensionati in prealabil. Puteti alege orice imagine oricat de mare, si va fi redimensionata automata.

Pe aceeasi tema, procesorul de imagini a fost si el actualizat cu o interfata putin mai prietenoasa. Acesta este, de asemenea, un reminder ca toate imaginile publicate pe forum trebuie sa fie mai mici de 2MB si trebuie sa aiba numerele de inmatriculare ascunse. Cele gazduite intern sunt procesate automat, insa pe cele gazduite extern trebuie sa le procesati voi manual,  folosind https://procesorimagini.metrouusor.com/ (sau orice alta unealta pe care o preferati).

 


Re: AVIZIER - noutati, anunturi de la echipa forumului etc Costin

Incepand de azi este disponibila o noua tema -  "Teal"
temanoua.JPG (61.92 KB; downloaded 2961 times)
Setarea se afla in pagina "Contul meu" / "My account".

 


Re: AVIZIER - noutati, anunturi de la echipa forumului etc Costin

In cadrul subforumului Istoria transportului în comun din București am creat doua noi subforumuri, astfel:
- Unitati de intretinere si exploatare din trecut (depouri, garaje etc desfiintate / dezafectate)
- Istoria retelei de tramvai din Bucuresti

Ambele subforumuri au primit subiectele „istorice” care se aflau inca in subforumurile care abordeaza situatia din prezent din Bucuresti - de notat ca in ambele subforumuri au fost utate niste subiecte reactivate relativ recent de @ClaudiuBadita Deci am rugamintea catre toti interesati de acele discutii sa se mute in noua locatie - nici un mesaj nu a fost sters.

Multumim.

 


Re: AVIZIER - noutati, anunturi de la echipa forumului etc Costin

Am fost anunțați de catre serviciul de gazduire ca maine, 7.10.2022, intre orele 15.00 - 16.00, se vor efectua servicii de mentenanta pe serverul nostru, drept urmare vor fi intreruperi de 15 - 30 de minute pentru forum si site-ul asociatiei. Multumim pentru intelegere.

 


Go to page:  1  ... 8 9 10 11 12 13 14
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Site-urile metrouusor.com: Regulament, informații, anunțuri  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420666 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use