Despre asociație și site-urile metrouusor.comAsociația "Metrou Ușor": Obiective, activități, proiecte, informațiiPetiții, luări de poziție, proiecte și solicitări realizate de Asociația „Metrou Ușor”

 

Topic: INVITAȚIE: Reorganizarea transportului public din Drumul Taberei

52 posts, 13151 views
 
Go to page:  1 2 3 4
 
 

📖 Pagination options
Re: INVITAȚIE: Reorganizarea transportului public din Drumul Taberei orex

Cu rezultatele chestionarului n-ai cum /unde sa mergi, ca n-a fost facut concret, ci, cel mai probabil, poti reveni cu intrebari tinta! ;)
Dar, incerc sa ma fac inteles pe deplin...
1. Lina 168 ar trebui sa circule prin V. Ialomitei? Raspuns inchis DA/NU!
1.1 De ce? Raspuns deschis!
etc...

 


Re: INVITAȚIE: Reorganizarea transportului public din Drumul Taberei cris_m

Cum vine asta cu n-a fost facut concret? Mai concret decat sa iei la pas cartierul si sa intrebi oamenii din statii nu vad ce altceva se putea face. :)

 


Re: INVITAȚIE: Reorganizarea transportului public din Drumul Taberei orex

Sa speram ca esantionul intervievat va fi considerat reprezentativ de TPBI si ca va actiona in consecinta, adica la cererea cetatenilor din aceasta parte a urbei, nu la vrerea arbitrara a unor afiliati ai asociatiei metropolitane care n-au nici in clin, nici in maneca cu mobilitatea urbana din Drumul Taberei! :bere:
PS
Ne poti da si noua, aici, continutul chestionarului si sa-ti raspundem la el? Sigur ne-am aduce aportul la cresterea esantionului intervievat! :D

 


Re: INVITAȚIE: Reorganizarea transportului public din Drumul Taberei subway guru

Astfel de sondaje ar fi trebuit sa le faca TPBI cu firme profesioniste in asa ceva nu sa apeleze la voluntari pe gratis…unii pe moka sa le faca treaba, alti pe salarii grase la taiat frunza la caini…
:oops:

 


Re: INVITAȚIE: Reorganizarea transportului public din Drumul Taberei orex

N-ar recunoaste, nici in ruptul capului, ca-s o adunatura de ”impricinati” care, totusi, trebuie sa participe la bunul mers al metropolei, ca afilierea, zic, ca a fost una voluntara! Fac un veritabil ”joc de glezne” de la infiintare, pana-n prezent, cu rezultate impardonabile!
PS
Peste 13 zile, M5.1 face 10 (zece) luni de la PIF! Au ”hibernat” in acest rastimp! :yes:

 


Re: INVITAȚIE: Reorganizarea transportului public din Drumul Taberei andrei11

Un sondaj de opinie ( întebări / numărul de persoane cărora li se pun întrebările / cum sunt alese persoanele  respective / pe ce cale sunt puse întrebările ) se face de către profesioniști.  Amatorii nu au ce căuta !

 


Re: INVITAȚIE: Reorganizarea transportului public din Drumul Taberei orex

”Bre”, matale tii cu ursul? :think:  :rofl:
Conteaza ca raspunsul transmis catre TPBI, din partea ”Asociatiei”, sa fie cat mai argumentat, cu tinta/penetrare, altfel e ”can-can”, adica nu vor tine seama de EL, nicidecum, arondatii ”TPBI”! :yes:

 


Re: INVITAȚIE: Reorganizarea transportului public din Drumul Taberei subway guru

Ursul zice astfel: ia faceti voi un studiuletz si venim noi sa-l demolam si sa va demonstram ca sunteti pe dinafara de subiect, nu invers!
:)
Are ADTPBI ceva? Sau ne abureste cu sondaje de opinie complet neprofesionale?
Eu zic sa fiti prudenti si sa nu va aruncati dupa fenta, se poate intoarce impotriva noastra!
E laudabila treaba cu interogarea celor in asteptare din statii dar e complet neconcludenta, ce facem cu cei ce nu asteptau in statie?…ca aia sunt majoritari!
Asta e doar asa ca exemplu ca sa nu ne-o luam in cap aiurea…
Evident ca am putea face ceva recomandari de bun simt elementar, e dreptul nostru…dar nu trebuie absolutizat atata vreme cat am intrebat o infima parte a cetatenilor din zona!
Va rog mult, nu uitati asta!
Oamenii au interese diverse, adesea antagoniste, importanta e parerea majoritatii si nici aceea intotdeauna!

 


Re: INVITAȚIE: Reorganizarea transportului public din Drumul Taberei cris_m

Scopul chestionarului a fost si este de a ne face o idee la nivel de asociatie referitor la nevoile reale ale oamenilor din zona. Din spatele ecranelor sau din birou este foarte usor sa vii cu idei care sa nu bata deloc cu realitatea, lucru pe care evident nu ni-l dorim. Totodata, ideea chestionarului a fost si de a vedea ce cred si cei care nu se pricep deloc la transport in comun, voi care sunteti inscrisi aici avand o serie de cunostinte in acest sens si sansa sa va exprimati direct opiniile, detaliat, argumentat.

Invitatia de colaborare cu TPBI se rezuma la ajutor reciproc, nu la a ne da peste nas reciproc. Cu atat mai mult nu vom face asta cu un amarat de chestionar care, din punctul meu de vedere, si-a atins scopul propus. Referitor la esantion, nu alergam dupa numere care sa dea bine, pana la urma nu conteaza ca 40 sau 200 iti spun ca nu au climatizare in autobuze (asta am constatat si noi mergand pe teren prin zona) sau ca mai este nevoie de o linie pe ramura de nord samd. Important este rezultatul final care coincide si cu ideile noastre. Daca vreti musai sa raspundeti si voi la chestionar, nu e o problema, il putem pune si aici, dar din punctul meu de vedere nu stiu ce relevanta mai are. :)

 


Re: INVITAȚIE: Reorganizarea transportului public din Drumul Taberei andrei11

Repet, statistica / probabilitățile ( se confundă una cu alta ) sunt ramuri ale matematicii. Dacă un chestionar vrei să-ți iasă corect trebuie făcut de cineva care se pricepe.
Guru a făcut un rezumat corect:
Oamenii au interese diverse, adesea antagoniste, importanta e parerea majoritatii si nici aceea intotdeauna!

 


Re: INVITAȚIE: Reorganizarea transportului public din Drumul Taberei subway guru

@cris_m
Eu n-am criticat initiativa voastra, din contra e laudabila, am criticat impotenta si inactivitatea autoritatii responsabile in problema.

 


Re: INVITAȚIE: Reorganizarea transportului public din Drumul Taberei orex

cris_m wrote:
Daca vreti musai sa raspundeti si voi la chestionar, nu e o problema, il putem pune si aici, dar din punctul meu de vedere nu stiu ce relevanta mai are. :)

Daca, deja, discuti la timpul trecut, inseamna ca lasam ATPBI sa-si faca mendrele in continuare, fara a tine cont de nevoile reale de transport in Bucuresti, cel putin in Drumul Taberei! :yes:

 


Re: INVITAȚIE: Reorganizarea transportului public din Drumul Taberei cris_m

Deciza finala oricum e la ei, noi venind cu propuneri...

 


Re: INVITAȚIE: Reorganizarea transportului public din Drumul Taberei orex

Nu vreau sa cred ca ti-ai/v-ati pierdut timpul! :think:
Cu toate astea...care sunt propunerile? :yes:

 


Go to page:  1 2 3 4
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Petiții, luări de poziție, proiecte și solicitări realizate de Asociația „Metrou Ușor”  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420712 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use