Regiunile RomânieiInițiative și proiecte inter-regionale sau inter-județene

 

Topic: Ministerul Dezvoltării - achiziție 56 autobuze electrice de 18m operabile în condiții de șes

91 posts, 32392 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 
 

📖 Pagination options
Re: Licitatie 44 autobuze electrice articulate (18m) Timisoara PTMZ

Licitația pentru studiul de fezabilitate a fost atribuită astăzi. Contractul a fost semnat luni, pe 8 februarie, cu Energy Branching Solutions și Mara Design, valoarea contractului fiind de 400.000 RON.

 


Re: Licitatie 44 autobuze electrice articulate (18m) Timisoara PTMZ

La Timișoara au fost emise certificate de urbanism pentru stațiile de încărcare rapidă:
Screenshot_20210317-130659.jpg (126.93 KB; downloaded 3468 times)
Screenshot_20210317-130640.jpg (373.97 KB; downloaded 3468 times)
Screenshot_20210317-130623.jpg (344.96 KB; downloaded 3467 times)
Screenshot_20210317-130605.jpg (357.73 KB; downloaded 3468 times)
Screenshot_20210317-130527.jpg (243.9 KB; downloaded 3467 times)

Sursa: Primăria Timișoara

 


Re: Licitatie 44 autobuze electrice articulate (18m) Timisoara Alex Mariciuc

Ce se mai știe de autobuzele electrice?

 


Re: Licitatie 44 autobuze electrice articulate (18m) Timisoara PTMZ

Nimic nou momentan, încă e în evaluare tehnică.

 


Re: Licitatie 44 autobuze electrice articulate (18m) Timisoara PTMZ

A fost depășit termenul limită pentru evaluări.

 


Licitație achiziție 12 autobuze electrice 18 metri (02.2019) Andrei Andraș

Am și uitat de existența acestei licitații la cât o tărăgănează. La ora 18 ce secretare bugetare să mai lucreze prin ministere? Mâine la 08 află că au de „muncă” (probabil să prelungească termenul cum ne-am obișnuit).

Mai bine ar anula licitația definitiv, iar cu banii ăștia s-ar cumpăra 12 troleibuze articulate, repusă rețeaua aeriană pe traseul lui 5 și toată lumea va avea de câștigat.

 


Re: Licitatie achizitie 12 autobuze electrice 18 metri (02.2019) PTMZ

Mâine la 08 află că au de „muncă” (probabil să prelungească termenul cum ne-am obișnuit).

Cred că or mai trece câteva săptămâni pe puțin până o să modifice termenul. La autobuzele de 10m șes, de exemplu, încă nu s-a efectuat prelungirea termenului, vineri se face o lună de când a fost depășit.

Mai bine ar anula licitația definitiv, iar cu banii ăștia s-ar cumpăra 12 troleibuze articulate, repusă rețeaua aeriană pe traseul lui 5 și toată lumea va avea de câștigat.

Realist vorbind, e cam imposibilă această operațiune fără niște riscuri majore. Ar putea însemna ca ministerul și/sau primăria să primească niște corecții financiare de la UE de toată frumusețea.

La Brașov nu știu exact care e situația, dar pentru Timișoara anularea definitivă a licitației în format complet ar fi un dezastru. Unele dintre liniile listate (nu toate, ce-i drept) au mare nevoie de articulate, Conecto-urile scurte deja au o vârstă, iar alte achiziții de vehicule noi acolo nu prea se întrevăd în orizontul apropiat. Ce achiziții s-au anunțat intră, ipotetic, în PNRR (spun "ipotetic" deoarece nu s-a aplicat încă pentru fonduri, iar fondurile pentru dezvoltare locală din plan - unde intră și vehiculele noi - sunt cam limitate), deci pe termen scurt tramvaiele Bozankaya și aceste autobuze sunt singurele vehicule noi ce vor fi achiziționate.

 


Licitație achiziție 12 autobuze electrice 18 metri (02.2019) Andrei Andraș

Aici, aceste electrice ar înlocui autobuze Menarini cu an de fabricație 2019. Achiziția asta poate și-ar fi găsit rostul peste 5-6 ani când Menarini ar mai fi acumulat ani de vechime.

Oricum, și după sosirea acestor 12 electrice vor circula în continuare Menarini pe 5 pentru că atunci când electricele sunt la încărcat, n-au ce alte electrice să le înlocuiască. Măcar aici s-au luat în calcul autobuze de rezervă, dar la licitațiile prin Fondul de Mediu e jale cu "j" mare.

 


Re: Licitatie 44 autobuze electrice articulate (18m) Timisoara Linia 43

Daca ar fi ramas Robu as fi pariat pe  Bonzanskaya.

 


Re: Licitatie 44 autobuze electrice articulate (18m) Timisoara PTMZ

Tot ce e posibil, însă comparând specificațiile din CS cu specificațiile Sileo S18, probabil ai fi pierdut. Am mai tot menționat că Bozankaya are doar încărcare lentă, nu și rapidă, deci oferta lor pică din acest punct de vedere (posibil și clona e-Karat a Karsan la fel).

Iar implicarea administrației lui Robu în organizarea licitației a fost semnificativ mai mică decât la tramvaie, deoarece aici ministerul este la butoane. STPT și primăria doar au făcut studiul de oportunitate și au arătat ce categorie de vehicule le trebuie, precum și traseele pe care vor fi introduse. Caietul de sarcini, cu toate detaliile tehnice amănunțite, a fost făcut de minister și trimis ulterior spre consultare la primărie. În plus, spre deosebire de tramvaie, aici ai altă comisie de evaluare, deci o eventuală interpretare a ofertelor poate fi foarte diferită de cea a comisiei primăriei.

 


Re: Licitatie achizitie 12 autobuze electrice 18 metri (02.2019) PTMZ

PTMZ wrote:
Cred că or mai trece câteva săptămâni pe puțin până o să modifice termenul.

Se pare că m-am înșelat. Termenul limită pentru evaluări a fost prelungit până pe 15 decembrie.

 


Licitație achiziție 12 autobuze electrice 18 metri (02.2019) Andrei Andraș

Termin cei 3 ani rămași de facultate și tot prelungite vor fi termenele. Până acum oare de ce au mers ceas licitațiile MDRAP și la asta pauză? Nu că mi-aș dori neapărat autobuzele ăstea în Brașov, dar este o mare bătaie de joc ce se întâmplă. Doar în România îți iau, imediat, 3 ani (și nu e cert că o termină în 2022) să achiziționezi 50 de nenorocite de autobuze. Și vrem autostrăzi, trenuri cu hidrogen și ce știu eu ce alte avioane când toate se împotmolesc la niște amărâte de autobuze. Probabil nu s-au înțeles cu turcii la șpăgi.

 


Re: Licitatie 44 autobuze electrice articulate (18m) Timisoara PTMZ

Evaluarea tehnică s-a încheiat. Licitația a trecut azi în evaluare financiară.

 


Re: Licitatie 44 autobuze electrice articulate (18m) Timisoara Alex Mariciuc

Asta înseamnă că avem   un câștigător ?

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Inițiative și proiecte inter-regionale sau inter-județene  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420981 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use