Regiunile RomânieiTransilvaniaJudețul Cluj

 

Topic: Achiziție de autobuze autonome

29 posts, 7591 views
 
Go to page:  1 2 3
 
 

📖 Pagination options
Achiziție de autobuze autonome PTMZ

Primarul Emil Boc a anunțat că Primăria Cluj-Napoca este gata să lanseze licitația pentru primele autobuze autonome din România.

Potrivit edilului, anul acesta ar putea intra în circulație în Cluj-Napoca primele autobuze fără șofer, licitația fiind gata de lansare.

„Licitația pentru cumpărarea unor autobuze electrice autonome este gata de lansare şi vom cumpăra câteva. Ne rezervăm dreptul de a cumpăra mai multe, dar ideea e de a achiziționa două ca să vedem cum se vor integra în ecosistemul clujean”, a declarat Emil Boc, la un post local de radio.

La începutul anului 2020, primăria a semnat un contract cu Universitatea Tehnică Cluj-Napoca (UTCN) pentru servicii de consultanță. Valoarea totală a contractului a fost de 135.000 de lei, iar UTCN va furniza consultanță pentru achiziționarea unor autobuze autonome electrice. Toate detaliile acestui proiect vor fi puse la punct împreună cu Universitatea Tehnică, instituție care va asigura inclusiv specialiști pentru stabilirea tipului de autobuz care va fi achiziționat.

Reprezentanții Primăriei au anunțat atunci că autobuzele fără șoferi ar urma să fie pe străzile Clujului în cel mult doi ani. Autobuzele au o capacitate destul de mica, de aproximativ 12 locuri, iar acestea vor circula în zonele centrale, unde nu ajung alte mijloace de transport.

Potrivit municipalității, numărul mare de senzori ai acestui autovehicul și complexitatea acestora garantează siguranța în trafic.

Autobuzele ar urma să fie testate timp de un an, iar apoi proiectul ar putea fi extins cu fonduri europene. Costul unui autobuz de acest fel este de aproximativ 350.000 de euro. Dacă acest proiect se va implementa, Cluj-Napoca va fi primul oraș din România care va avea astfel de autobuze, care sunt deja existente în Paris, Lyon sau Viena.

Sursa: Monitorul de Cluj

 


Re: Achiziție de autobuze cu autonomie Puss in Boots

N-ar trebui topicul sa fie numit "autobuze autonome" asa cum se face si referire?

"Cu autonomie" te duce cu gandul la altceva  Ma rog, e doar o parere.

 


Re: Achiziție de autobuze autonome PTMZ

Ba da, am modificat, eram cu gandul la o licitatie de electrice cand am scris mesajul, de aceea zisesem "cu autonomie" :oops:

 


Re: Achiziție de autobuze autonome PTMZ

Primăria Cluj-Napoca va cumpăra 14 autobuze autonome.

”Suntem în etapa de a pregăti licitația pentru lansarea procedurii de achiziție publică în vederea încheierii unui acord-cadru cu o durată de 4 ani pentru furnizarea 14 autobuze autonome destinate transportului public de persoane. Valoarea este de 27,3 milioane de lei fără TVA. Aproximativ 1,9 milioane de lei pentru un autobuz autonom. Noi ne dorim să cumpărăm două tipuri de autobuze. Mașina se conduce singură, dar șoferul trebuie să rămână alert și gata să preia controlul dacă mașina nu poate să execute sarcina sau manevra. Cele care sunt la nivelul patru, conducătorul va trebuie să fie pregătit să preia controlul numai în condiții complexe sau atunci când situațiile meteorologice o impun. Autonomia în ore de funcționare va fi între 9 și 12 ore, cu 12 pasageri la bord”, a explicat viceprimarul Dan Tarcea, la Radio Cluj.

Aceste autobuze ar urma să circule pe liniile scurte din zona zero a Clujului.

Sursa: Ziua de Cluj

 


Re: Achiziție de autobuze autonome ticker

Pai ori sunt autonome, ori nu sunt. Soferul ce face in ecuatie? (Da, stiu, legislatia nu exista pentru autobuza fara sofer)

Mai exact de ce dam bani pe sisteme complexe, care inca nu sunt 100% puse la punct?

Care e logica de business - doar ca e Cluj cool? Unde economisim bani? Cum recuperam pierderea financiara datorita costului mai mare de achizitie?

385.000 Eur fara TVA/ buc pentru a transporta in media 12 calatori? Are you out of your mind?

Din punctul meu de vedere e o risipa a banului public. Mai bine iau inca 7 troleibuze de 18m / 11 de 12m sau 11 autobuze electrice de 12m.

 


Re: Achiziție de autobuze autonome Robert

1. Va fi lansată o licitație separată pentru autobuze articulate electrice anul acesta.

2. Toate aceste autobuze autonome au pe cineva la bord pentru a interveni în situații majore. Din câte știu sunt achiziționate cu fonduri de la UE și încă sunt în teste cam în toate țările. Vor fi pe o așa numită linie 0. Deci vor fi mai mult un obiectiv turistic, ca un city tour pentru turiști, odată ce scăpăm de toată nebunia.

 


Re: Achiziție de autobuze autonome punmeister

Nu toate au sofer la bord, doar Karsan ATAK Electric Autonomous este disponibil si cu loc pentru sofer din cate stiu.

 


Re: Achiziție de autobuze autonome PTMZ

Primăria Cluj-Napoca a lansat o licitație tip acord-cadru pentru achiziția a unui total de 14 vehicule autonome, cu lungimea de minim 3,9m. Numărul de vehicule pe contract este minim 1 - maxim 4. Bugetul total alocat este în valoare de 27.349.280 RON, din fonduri bugetare. Ponderea punctajului:
- 40% preț
- 20% garanție comercială
- 20% autonomie în ore de funcționare
- 5% dacă autobuzele ofertate sunt în exploatare în minim 5 orașe până la data depunerii ofertei
- 5% minim 3 proiecte R&D (Research & Development) care au avut ca scop dezvoltarea parametrilor constructiv funcționali ai autovehiculului autonom.
- 5% minim 100.000 km parcurs cumulat pentru toate autovehiculele autonome comercializate de către ofertant;
- 5% minim 3 state membre ale Uniunii Europene în care autovehiculele autonome similare cu cele ofertate au fost livrate și se află în exploatare la momentul depunerii ofertei.
Termene limită:
- depuneri oferte: 24 mai
- evaluări: 24 septembrie
Link E-licitație: http://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100118340

Caietul de sarcini:
caiet-sarcini-update-final-08.04.2021.pdf
caiet-sarcini-update-final-08.04.2021.pdf (450.47 KB; downloaded 215 times)

 


Achiziție de autobuze autonome Andrei Andraș

În loc să extindă rețeaua de troleibuz, ei cumpără prostii de ăstea doar de dragul de a fi primii din România și de dragul imaginii orașului. Poate o bucată de curiozitate mai mergea, hai două. Dar 14?! Nici nu mai întreb dacă au fost de acord clujenii că banii lor se aruncă pe cutii de ăstea "autonome".

 


Re: Achiziție de autobuze autonome cris_m

Unde scrie ca trebuie sa fie de acord?  :lol:

 


Achiziție de autobuze autonome Andrei Andraș

Tocmai, de aia am și scris că nu mai întreb pentru că peste tot în țară ceea ce-i trăsnește primarului peste noapte în cap, bun sau rău, tot se va concretiza pentru că așa vrea el.

 


Re: Achiziție de autobuze autonome Costin

Oslo testeaza in prezent 7 vehicule pe diverse trasee - https://forum.metrouusor.com/ViewTopic?t ... ageNum=1 insa trebuie mentionat ca nu exista 'sofer' si nici alt personal 'auxiliar', tot busul e o mare cabina si sunt doar calatorii, singuri, inauntru. Parerea mea e ca si 7 e mult, cum ati spus si voi. Eu personal nu am vazut mai mult de 3 la strada. Insa e de mentionat ca traseele de proba sunt in zone relativ ferite de trafic major si au in medie cam 3km. Habar nu am ce fac oamenii astia cu toate 7...

Nu e rau, principial, ca se incearca si se testeaza tehnologia si la Cluj. Insa mi se pare ca aici e facut totul la hei-rup, fara strategie clara, fara trasee prestabilite, fara diverse scenarii care sa demonstreze punctele tari si slabe ale vehiculelor etc. Daca le dai drumul in trafic si le uiti acolo, cu 'sofer' ca ti-e prea frica sa faci efectiv teste calumea, ala nu e test, e doar fudulie de om prost.

 


Re: Achiziție de autobuze autonome PTMZ

Termenul limita pentru depunerea ofertelor a fost prelungit pana pe 18 iunie.

 


Re: Achiziție de autobuze autonome PTMZ

Clarificari:
clarif0806.doc
clarif0806.doc (307 KB; downloaded 165 times)

Anexe referitoare la statiile de incarcare rapida:
0.FT statii de incarcare auto rapida.pdf
0.FT statii de incarcare auto rapida.pdf (667.52 KB; downloaded 165 times)

1.Fisa tehnica statii DC - Fast Charge Semnata.pdf
1.Fisa tehnica statii DC - Fast Charge Semnata.pdf (1.96 MB; downloaded 213 times)

2.Prezentare statii DC - Fast Charge.pdf.pdf
2.Prezentare statii DC - Fast Charge.pdf.pdf (1.85 MB; downloaded 172 times)

 


 
Go to page:  1 2 3
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Județul Cluj  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420712 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use