Totul despre transporturi şi infrastructura adiacentăTransport rutierAutobuze, autocare, microbuze

 

Topic: Autobuzele electrice ATP Bus e-UpCity

83 posts, 18971 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6
 
 

📖 Pagination options
Autobuzele electrice ATP Bus e-UpCity PTMZ

Felicitări Mircea Cirț - primele imagini cu UpCity - autobuz 100% electric produs în România!

O plăcere și o mândrie să vedem Industria Smart City locală în plină dezvoltare.

#UpCity #ATPGroup

Sursa: Facebook - Asociația Română pentru Smart City
Comentariu personal: compania face parte din grupul care are și acele camioane chinezești (detalii aici). Autobuzul din imagini seamănă cu un Yutong.
Fotografiile din postare:
162351375_1609477626108908_1901708957273478567_n.png (529.58 KB; downloaded 4083 times)
162355809_1609477629442241_4730325611066566986_n.png (533.35 KB; downloaded 4094 times)
162112121_1609477609442243_762438725768401088_n.png (297.14 KB; downloaded 4065 times)
162198742_1609477669442237_1642612919389638084_n.png (455.71 KB; downloaded 4046 times)

 


Re: Autobuzele electrice ATP Bus UpCity Linia 43

Interesant .
Tinand cont ca ,oricum, pe piata romaneasca participa la licitatii ,excluzand Solaris, doar "no nameuri" gen turcisme,BYD,SOR  ar putea avea succes si UpCity.

 


Re: Autobuzele electrice ATP Bus UpCity PTMZ

Conferința completă legată de acest model de autobuz:



Și un fragment în care sunt prezentate câteva date tehnice (baterii chinezești de la CATL și autonomie de 200-360km):


 


Re: Autobuzele electrice ATP Bus UpCity cris_m

Dar care e faza cu producatorul asta mai exact? Cand a aparut, cu cine colaboreaza etc.

 


Re: Autobuzele electrice ATP Bus UpCity PTMZ

Grupul care detine proiectul se numeste ATP Exodus (din care mai fac parte ATP Automotive, ATP Motors, ATP Transit, ATP Trucks). A fost fondat in septembrie 1995, incepand ca furnizor de piese de schimb, de Mircea Cirt, membru PNL si contracandidat la Primaria Baia Mare al lui Catalin Chereches (PSD). Nu se stie inca exact cu cine au colaborarea - suspectez Yutong, mai ales ca tot voiau sa deschida o fabrica la Iasi. Cert e ca modelul va avea lansarea oficiala in mai, conform comentariilor din videoul scurt de mai sus. Poate atunci aflam mai multe si despre subsidiara ATP Bus.
Link site grup: https://www.atp-exodus.com/

 


Autobuzele electrice ATP Bus UpCity Andrei Andraș

Spatele e copie fidelă a noului MAN Lion's City.

 


Re: Autobuzele electrice ATP Bus UpCity Andrei98

Spatele de la MAN, partea superioara de la eCitaro și tot asa. Exact ca și camionul lor, cu diverse elemente de pe la camioanele europene.

 


Re: Autobuzele electrice ATP Bus UpCity CiprianTRB

Suntem în linie dreaptă cu lansarea pe piață a autobuzului electric UpCity!

🇹🇩 În luna martie, am furnizat primele informații referitoare la noul nostru produs. Astăzi, putem să vă dam mai multe detalii.  
Autobuzul este prevăzut cu podea joasă și intrare joasă, asigurând un confort sporit pentru toate categoriile de călători.
Astfel, accesul este facil pentru copii, dar și pentru seniori și persoanele cu dizabilități locomotorii.  

🇹🇩 În ceea ce privește motorul electric, al autobuzului nostru, este un motor sincron cu magnet permanent, dezvoltat de DANA Prestolite. Sistemul de frânare este definit de experții de la WABCO, sistemul de climatizare încorporează tehnologia Valeo, iar sistemul de direcție este marca BOSCH.
Toate aceste tehnologii reunite ne garantează un autobuz urban propulsat complet electric, inovator, sigur pentru șofer și pasageri, capabil să răspundă provocărilor în traficul orașelor mai mari sau mai mici.

🇹🇩 Dincolo de detaliile impresionante, sunt mândru să anunț dezvoltarea acestui produs, deoarece este un produs românesc, dezvoltat de o firmă cu capital 100% românesc, competitiv pe piața europeană, ce va duce la creștere economică zonală și va crea noi locuri de muncă.
Sursa
FB_IMG_1617705854963.jpg (58.55 KB; downloaded 3801 times)

 


Autobuzele electrice ATP Bus UpCity Andrei Andraș

Așteptăm prima/primele bucăți gata de drum pentru a fi date prin țară pentru testare.  :yes:

 


Re: Autobuzele electrice ATP Bus UpCity reiny2000

Nu stiu ce sa zic, in sedinta consiliului local Baia Mare din 6 octombrie 2020 se pare ca niste angajati raportau disponibilizari, pierderi si posibilitatea insolventei. Link (pagina 35, atentie pdf de 12 MB). Am cautat si n-am gasit nimic in presa, doar niste site-uri cu pierderile pe 2019 1,  2.

 


Re: Autobuzele electrice ATP Bus UpCity CiprianTRB

Un scurt videoclip cu autobuzul "în carne și oase".
LE:Am găsit un alt videoclip în care autobuzul este prezentat.

 


Re: Autobuzele electrice ATP Bus UpCity punmeister

Inafara de bordul oribil la interior arata perfect!

 


Re: Autobuzele electrice ATP Bus UpCity cris_m

Sa nu exageram, mai au de invatat niste chestii. Mie cel putin mi se par ineficient asezate scaunele, o problema pe care am vazut-o la multe autobuze mai ieftine.

 


Re: Autobuzele electrice ATP Bus UpCity punmeister

Asezarea scaunelor oricum se face la cererea clientului prin CS.

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5 6
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Autobuze, autocare, microbuze  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422241 posts in 5260 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use