MetrouTrenurile de metrou din București

 

Topic: Trenurile Alstom Metropolis (BM4)

591 posts, 172281 views
 
Go to page:  1  ... 6 7 8 9 10 11 12  ... 43
 
 

📖 Pagination options
Re: Trenurile Alstom Metropolis BM4 Stefan28

https://economedia.ro/metroul-din-drumul-taberei-singura-magistrala-construita-dupa-revolutie-are-cei-mai-putini-calatori-cum-se-explica-situatia-si-cand-vin-noile-rame-de-metrou.html#.YIVN8nJDPqs

Situaţia nu se va îmbunătăţi cel puţin până în noiembrie 2022, atunci când este aşteptat primul tren nou Alstom din comanda de 13 unităţi. Contractul a fost semnat în decembrie 2020 cu termen 23 de luni pentru primul tren şi o durată de 30 de luni pentru restul de 12 unităţi, potrivit Metrorex.

„Durata contractului de furnizare a celor 13 trenuri Alstom este de 30 luni, dintre care 23 luni de la semnarea contractului pentru primul tren; Eșalonat pentru trenurile 2 – 13, pe parcursul celor 7 luni rămase până la finalizarea contractului”, a transmis Metrorex, la solicitarea Economedia.

 


Re: Trenurile Alstom Metropolis BM4 orex

E cea mai mare ineptie, ca daca vine un tren, ce va fi in probe din nov. 2022, pentru o perioada (pana la omologare va circula fara calatori), situatia se va imbunatatii! :rofl:
@Stefan28
Chiar musti la toate chiftelele?! ;)

 


Re: Trenurile Alstom Metropolis BM4 Stefan28

Aici nu era vorba de când intră cu călători, și doar de când ajunge primul tren! ;)
Exprimarea lor, da, lasă de dorit, dar ideea era de când ajunge acel prim tren...

 


Re: Trenurile Alstom Metropolis BM4 PTMZ

Văd, totuși, că nici ei nu par prea siguri când vine prototipul: mai întâi, Alstom a zis 29 de luni, apoi a venit Metrorex cu 24 (planșele de pe pagina anterioară), acum vin cu 23...
E bine că scad termenele, dar nu ar strica să se hotărască exact asupra unuia.

 


Re: Trenurile Alstom Metropolis BM4 orex

Cand, necand, in Anexa 2 a contractului (”grafic receptie si plati”) e stipulat clar un termen maxim de 30 de luni (2 ani si jumatate) pentru PIF a primului tren livrat!
Cand s-a semnat contractul cu pricina? 02.12.2020, deci tre sa asteptam sa ne ”dam” cu noua omida abia prin luna 05.2023!

 


Re: Trenurile Alstom Metropolis BM4 Valentin

@orex

lasand la o parte exprimarea nefericita, care se gaseste la tot pasul in media, noile trenuri vin cu urmatoarele efecte:

- vor fi imbarcate cu sistemul de semnalizare si siguranta a circulatiei (nu stiu exact daca pe bombardier echiparea e completa sau s-a pus doar esentialul, aici nu mi dau seama, dar ceva imi spune ca sistemul de acum nu functioneaza la valoarea proiectata, poate gresesc, astept lamuriri);
-prezenta celor 13 in depoul V.I inseamna frecventa mai buna intre trenuri (comparativ cu cele 8 de acum), asta inseamna si reducerea intervalului de asteptare la capete (stiu, e pus orarul, si eu as proceda la fel ca tine, dar realitatea imi spune ca multi oameni ignora toate afisele acestea, realitate bazata pe un interogatoriu al unor colegi care folosesc statiile respective, ghici ce, 99,999(9)% nu stiau de el);
-prezenta celor 13 rame in depoul V.I inseamna si 8 BM in plus in retea pe M3/M1, teoretic ar trebui sa insemne o frecventa usor mai buna (n-am urmarit ce schimbari s-au facut la momentul respectiv, recte, ce interval exista pre M5 pe M3/M1 si ce interval exista acum).

Concluzia: asteptam cu interes M5.2 si contractarea trenurilor suplimentare din contractul acesta  :bere:

 


Re: Trenurile Alstom Metropolis BM4 Stefan28

dar ceva imi spune ca sistemul de acum nu functioneaza la valoarea proiectata, poate gresesc, astept lamuriri);

Nu funcționează deloc (încă). Va funcționa când vor începe să vină ramele noi. BM-urile de pe M5 merg în ATP izolat, pe cale liberă, după semnale.

(comparativ cu cele 8 de acum)


Nu sunt 8. Sunt 6. 3 la Valea Ialomiței, 3 la Râul Doamnei.
Iar în weekend-uri și sărbători legale sunt 4.

 


Re: Trenurile Alstom Metropolis BM4 orex

min. 7(sapte) @Stefan28  in cursul saptamanii! ;)
Pe 22.04.2021, pierzand legatura cu RD, la E2 (plecare orele 15:28), le-am vazut in parcurs de-a lungul traseului pana la RMC, pe Bujorul, Nufarul (in care m-am urcat), Irisul, Craita, Liliacul, Crinul (era dupa perete la PDT cu directia VI)!

 


Re: Trenurile Alstom Metropolis BM4 Stefan28

7 se pun cu rezerva care stă acolo toată ziua, defapt, degeaba...  :lol:  :bere:

 


Re: Trenurile Alstom Metropolis BM4 orex

Intra in actiune sigur, de era afisat pe frontispiciu Valea Ialomitei, si, deja echipajul (mecanic+ajutor) se hlizeau pe langa rama!  Poate retrageau o rama, din cele aflate in parcurs, dupa plecarea Crinului de la PDT! ;)

 


Re: Trenurile Alstom Metropolis BM4 andrei11

Fals, garnitura aceea e de rezervă. Acolo stă tot programul.  Fiecare linie are cel puțin o garnitură de rezervă. Așa e conceput programul de  lucru.

 


Re: Trenurile Alstom Metropolis BM4 Chev Celios

Care e problema? Si la STB sunt  cel putin teoretic cate o rezerva de linie. (spus estimativ nu exact :lol: ).

 


Re: Trenurile Alstom Metropolis BM4 orex

andrei11 wrote:
Fals, garnitura aceea e de rezervă. Acolo stă tot programul.  Fiecare linie are cel puțin o garnitură de rezervă. Așa e conceput programul de  lucru.

Daca era ”asea” era ”lumina stinsa” la parasolar si nici nu roiau baietii (mecanic+ajutor mecanic) in jurul ei! Mie imi este clar ca intra in actiune, eventual in detrimentul altei rame! :lol:

 


Re: Trenurile Alstom Metropolis BM4 Stefan28

@orex chiar dacă este echipă, cu mecanic ajutor, tot rezervă rămâne..
Este ținută la cald în caz că una din ramele care circulă prezintă un defect ce o 'obligă' să se retragă din circulație.
Pânā acum, în peste 6 luni de la PIF M5.1, nu a fost nevoie de rezervă în timpul zilei!
Am văzut firma de la rezervă inclusiv cu Străulești și Dristor 2... Doar nu or fi plecat acolo, de la PDT!  ;)  :lol:  :bere:

 


Go to page:  1  ... 6 7 8 9 10 11 12  ... 43
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Trenurile de metrou din București  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422241 posts in 5260 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use