MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Titluri de călătorie și sisteme de acces

1828 posts, 395911 views
 
Go to page:  1  ... 116 117 118 119 120 121 122  ... 131
 
 

📖 Pagination options
Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces cris_m

As fi preferat sa fie 2 lei ca sa incurajeze cumva plata cu cardul. Ma rog, e chestie de gusturi pana la urma.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces Stefan28

Păi dacă acel zvon cu scumpirea călătoriilor la metrou va fi pe bune, cel mai probabil prețul unei călătorii va ajunge la 3 lei, și cred că așa va fi mai facilă plata cu cardul.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces andrei11

Că le-o fi rușine să facă 3 lei și la plata cu cardul...

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces subway guru

Mult mai facil indiferent de pret ar fi daca se instituie tariful unic STB-Metrorex.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces orex

Asta e posibil daca vor fi vreodata sub aceeasi tutela, recte ca la Viena!
PS
Metroul n-ar insemna decat inc-o piatra de moara pe esafodul ridicat pentru PMB, ca niciuna dintre cele doua societati, STB si Metrorex, n-au valente de profitori, (cu sensul de afaceristi)!

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces aztec

Pai cam așa este.
Călătoria costa cât de fapt. La 2 călătorii era 5 lei cu justificarea cotețului cartelei.
La plata cu cardul banii intra direct in cont..
Nu ai cost de cumpărate, tipărire, gestionare, vânzare( adică om să vândă)..doar comision bancar.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces orex

Nici ala (comision bancar) daca stii sa-l negociezi, ca astia doi sunt tiranozaurii REX ai Bucurestiului, si orice banca s-ar gudura pe langa ei!  ;)

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces andrei11

Când fu Lică nu fu Tică când fu Tică  nu fu Lică când fu Tică și cu Lică nu fu tuș la găurică.
Fetele de la M mai pun tuș la mecanismul de tipărire al numărului de călătorii de pe spatele cartelelor ? Că de mult pe cartele sau nu se vede absolut nimic sau se vede ceva în bătaie de joc. Oricum noile aparate afișează foart citibil pe ecran numărul de călătorii rămase, așadar eu zic să nu mai pună deloc tuș, rezolvăm o problemă așa, dintr-o dată, din pix.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces bercenicity

Nu e tus. Cartela e hartie termica. Capetele de scriere se mai uzeaza in timp.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces dekolor

Metrorex are de gand sa comercializeze si cartele contactless pe care poti incarca n calatorii, sau o sa ramana doar pentru abonamenele studentilor/elevilor?

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces BodoMinea

Am avut și eu ocazia să văd design-ul noilor carduri nominale care sunt folosite pentru abonamente. Scuzați calitatea imaginii, însă am decupat și editat dintr-o poză trimisă de cineva cu cardul personal.
cardmtx.png (283 KB; downloaded 2182 times)

Probabil că aspectul feței cardului este ceva subiectiv, dar mie mi se pare extrem de nereușit. În primul rând, utilizarea hărții este foarte neinspirată, aceasta nu a fost deloc simplificată (ex.: șterse „zonele”, legenda, etc) și pare să fie o captură de ecran al unui PDF vechi (linia M5 nu e marcată ca fiind în exploatare). Și poza cu cartela validată care are o umbră fără opacitate și ocupă harta, făcând-o complet inutilă. Sigla și titlul care nu sunt aliniate pe axa verticală...
Pare un design făcut în Paint de cineva care în mod normal folosește calculatorul doar ca să scrie anunțuri în Word pentru a atârna prin stații. Chiar e atât de greu sau scump să angajezi / contractezi un grafician pentru fața unor carduri pe care se presupune că zeci de mii de oameni le vor folosi ani de zile? Cred că și furnizorul de cartele le putea desena ceva mai frumos, așa ca bonus.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces andrei11

Puteam să fac și eu  un desen. Moka. Ar fi arătat mult mai bine. Și nu în Paint. În Snagit.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces punmeister

And just for comparasion:





Nu se compara.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces rosetti61

Ce bine ar fi ca stilul hartii figurate pe cardul STB sa fie folosit si la hartile lor..., defileaza cu ele din 2004-2005; au avut o tentativa de print in perioada 2000-2002 la care au renuntat, pastrand-o numai pentru afisarea in interiorul vehiculelor.
Si pe cardul de metrou puteau sa scrie doar Metrorex (daca te apuci sa scrii si categorisirea companiei, atunci trece-i toate datele - CUI si R !). Logoul opacizat si ideea unei harti, ceva generic ar fi dat mai bine (dar s-ar fi ridicat voci ca s-au luat dupa STB). Au vrut sa copieze ideea RATB  - care avea imaginea hartii orasului, dar nu le-a iesit. Poza cu validarea cardului nu are ce cauta in designul cartelei.  Nu stiu de ce nu se pot inspira de la altii. exista material cu duiumul pe net, se pot documenta in timpul serviciului. Ce sa mai zic de cardurile de calatorie de pe retelele japoneze... (aaa, pisicute, inimioare si alte prostii, nuuu... sa arate ca o carte de vizita de avocat, inexpresiva si sobra!)

 


Go to page:  1  ... 116 117 118 119 120 121 122  ... 131
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419451 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use