MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou

 

Topic: Construcție pasarelă peste stația Berceni

173 posts, 46712 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 7 8 9 10 11 12 13
 
 

📖 Pagination options
  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Construcție pasarelă peste stația Berceni sab

Momentan nu are sens, însă asta nu scuza eroarea.  
Ramane problema ca nu ai deloc vizibilitate acolo.

 


Re: Construcție pasarelă peste stația Berceni subway guru

De aceea am zis de un triunghi cu cedeaza trecerea

 


Re: Construcție pasarelă peste stația Berceni cris_m

Aveam impresia ca acolo unde ziceti voi e intrarea si ca se iese in capatul opus. M-am uitat inca o data si intr-adevar, nu se poate. Acolo pe langa cedeaza ar fi buna si o oglinda....

 


Re: Construcție pasarelă peste stația Berceni andreiiul

Parcarea aia oricum nu are o capacitate suficienta. Ca sa prinzi loc probabil ca trebuie sa ajungi la primul tren. Apoi zero locuri. Una din benzile de circulatie va deveni parcare sigur.
La momentul actual, unii cetateni din Popesti incerca sa convinga primaria sa colaboreze din nou cu PS4 si Metrorex pt crearea unui acces direct la noua statie de la Centura. Acolo clar va trebui o parcare de capacitate maricica pt ca numai cu masina poti ajunge acum (probabil mai trec macar 10 ani pana ajung blocurile acolo, dar un acces la metrou acolo ar ajuta mult zona de dupa primaria Popesti

 


Re: Construcție pasarelă peste stația Berceni cris_m

Dar acum intreb eu altceva, asa mari sunt distantele de iti trebuie sa vii cu masina? Uitandu-ma pe harta sunt destul de convins ca toti clientii de la Berceni si Dimitrie Leonida sunt cam pana la strada Solstitiului, restul se duc oricum cu masina sau cu R439/440 la Sudului... Asa ca ma gandesc ca mersul pe jos face piciorul frumos, respectiv poti sa iti iei trotineta sa fii corporatist pana la capat  :mrgreen:

 


Re: Construcție pasarelă peste stația Berceni andreiiul

Din pacate sunt multi care merg cu masina pana la metrou chiar si pt distante asa scurte (comoditatea si mai ales lipsa infrastructurii pietonale genereaza astfel de comportamente)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Construcție pasarelă peste stația Berceni sab

andreiiul wrote:
La momentul actual, unii cetateni din Popesti incerca sa convinga primaria sa colaboreze din nou cu PS4 si Metrorex pt crearea unui acces direct la noua statie de la Centura.

La ce ar ajuta in acest moment ? Pana acolo este sunt 1.5 km de...camp.

 


Re: Construcție pasarelă peste stația Berceni subway guru

Din ce stim pana in prezent lucrarea e finantata doar de PS4, cei din Popesti daca vor o facilitate in folosul lor exclusiv trebuie sa iasa cu banul aferent.

 


Re: Construcție pasarelă peste stația Berceni andreiiul

Tocmai de asta se incearca convingerea primariei. Sa aloce bani pt drum si probabil costuri legate de modificare proiect.
Din raspunsurile date de Metrorex si PS4, acestia au transmis ca analizeaza situatia.
Cat despre distanta. Da, este mare acum dar ar crea o cale noua de acces la metrou pt cei din zona veche si chiar si Leordeni (de asta am zis ca e nevoie de parcare de capacitate medie spre mare sau de ce nu un eventual transport in comun). Asa mai reduci un pic din traficul auto de pe Oltenitei.
Mai bine sa ai un acces la statia de metrou facut acum (cand totul e inca teren agricol si implicit ieftin), cu o infrastructura care sa fie facuta cu cap din start, decat sa ajungi iar la telenovela pasarela pietonala (primele idei despre pasarela au aparut acum vreo 5 ani cred, poate chiar mai mult)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Construcție pasarelă peste stația Berceni sab

Din ce stiu eu, statia respectiva are prevazuta posibilitatea unui viitor acces subteran dinspre Popesti, nu este nevoie de nicio modificare de proiect.  Asa ca nu inteleg exact ce vor oamenii respectivi, poate nu cunosc proiectul. In niciun caz nu cred se va face acum gura de acces in camp, doar ca sa vii cu masina si sa intri in metrou acolo. Cand Popestiul va ajunge pana la respectiva statie , se va sapa si se va sparge un perete. Nu va mai fi o pasarela acolo. Singura prostie la acel proiect este ca este statie la sol, dar asta am discutat-o la topicul respectiv.

 


Re: Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului subway guru

Pentru colegul carcotas @sab care critica orice e romanesc uite cum se face la canadieni o paserela pietonala, fara escalatoare si doar cu lift exact ca la noi:


 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului sab

Si ce, ne încălzește ca mai sunt si alti prosti pe lumea asta?

 


Re: Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului subway guru

De unde atata fudulie pe capul nostru???

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Construcție pasarelă peste stația Berceni sab

Te rog sa-ti faci un drum pe la Leonida la ora de vârf, să înțelegi ce înseamnă o stație aglomerata doar cu lift, fără rulante. Se sta si 4 "ture". Si este o zona predominant de tineret.
Abia astept sa se construiască masiv în zona pasarelei, să vedem ambuteiajele pe scara fixa, alta cretinatate. Nu faci rulante si faci o scara ca la bloc...
Eu unul m-am săturat de tara lui "lasa ca merge si asa". Facem lucrurile fără cap și dupa aceea ne dăm de ceasul morții să înțelegem de ce lumea nu foloseste metroul...
Chiar nu vrem să înțelegem că liftul nu înlocuiește rulanta , ca cele două au capacități diferite si se adresează în principiu, unor categorii diferite?
Spune-mi , te rog, ca s-a studiat să se amplaseze rulante,  nu s-a putut si care ar fi motivul. Asta ca sa nu discutăm degeaba...

 


Go to page:  1  ... 7 8 9 10 11 12 13
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420712 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use