Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiModernizare și lărgire Centura București (DNCB)

 

Topic: Tronsonul Glina - Jilava (SUD)

250 posts, 67853 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 18
 
 

📖 Pagination options
Re: Tronsonul Glina - Jilava (SUD) mindmasster

Cea mai avansata lucrare de pe DNCB este la Berceni avand in vedere ca au inceput in vara lui 2020:





Enjoy!

 


Re: Tronsonul Glina - Jilava (SUD) abc_XC

La pasajul Berceni exproprierile sunt finalizate? In curand frontul de lucru se termina daca nu se demoleaza benzinaria cat mai repede. Pe partea cealalta vad ca nu au atacat deloc lucrarea si vad ca depozitele (spatiile de depozitare) isi desfasoara activitatea in continuare.

 


Re: Tronsonul Glina - Jilava (SUD) shoppy

Au front de lucru destul cu, coroanele pilelor existente, mai ales ca foreza nu mai este pe santier.
Se vede ca au inceput sa asfalteze pentru devierea traficului, dupa deviere o sa aiba front de lucru intre sosea si CF, abia la sfarsit se demoleaza benzinaria si alte cladiri care produc impozite.

 


Re: Tronsonul Glina - Jilava (SUD) mindmasster

Lucrarile avanseaza si aici. Multe demolari fata de ultima vizita din noiembrie.





Enjoy!

 


Re: Tronsonul Glina - Jilava (SUD) andreiiul

Legat de Pasajul Oltenita (si cred ca valabil si pt Berceni) am o nelamurire legata de capacitatea acestuia de a prelua transporturi agabaritice.
CNAIR intr-un raspuns la o petitie (nu mai gasesc exact unde am vazut acel raspuns) au spus ca DN4 este utilizat ca legatura intre Bucuresti si portul Oltenita pt transporturile agabaritice (asta cat va mai exista platforma IMGB ).
Suporta aceste giratorii suspendate astfel de transporturi?

 


Re: Tronsonul Glina - Jilava (SUD) mindmasster

Lucrarile continua la Domnesti. Asteptam acele grinzi promise si devierea pe mijloc pentru continuarea lucrarilor.



 


Re: Tronsonul Glina - Jilava (SUD) danutzu_2910

Pana una-alta, se pregateste o deviere mica, pe partea cu Domnesti-ul....  rampa sudica se pregateste sa primesca grinzile metalice (se vad pregatiri pentru suporti temporari)... air culeea nordica este ciudat de inalta.... comparativ cu cea sudica....

 


Re: Tronsonul Glina - Jilava (SUD) alexm

andreiiul wrote:
Legat de Pasajul Oltenita (si cred ca valabil si pt Berceni) am o nelamurire legata de capacitatea acestuia de a prelua transporturi agabaritice.
CNAIR intr-un raspuns la o petitie (nu mai gasesc exact unde am vazut acel raspuns) au spus ca DN4 este utilizat ca legatura intre Bucuresti si portul Oltenita pt transporturile agabaritice (asta cat va mai exista platforma IMGB ).
Suporta aceste giratorii suspendate astfel de transporturi?



IMGB e oale si ulcele.  Tot terenul este deja cumparat de unul dintre SIF-uri.

 


Re: Tronsonul Glina - Jilava (SUD) andreiiul

Asta stiu si eu, dar CNAIR insista ca DN4 este utilizat pt transporturi agabaritice. Asta e un motiv pt care se pare ca nu prea sunt de acord cu sensuri giratorii si semafoare in Popesti.

 


Re: Tronsonul Glina - Jilava (SUD) subway guru

Proprietarii actuali ai IMGB au solicitat sa aiba drum separat de acces agabaritic, ce ar fi putut sa faca PMB sau MT? Sa rascumpere IMGB?

 


Re: Tronsonul Glina - Jilava (SUD) shoppy

Cum s-a mutat GRIRO in afara centurii s-o muta si IMGB.

 


Re: Tronsonul Glina - Jilava (SUD) andreiiul

De cand s-a largit sos Berceni nu cred ca a mai fost folosit DN4 in Popesti pt agabaritice.
Accesul pe DN4 catre Popesti se poate face doar pe relatia Berceni - Iriceanu - Oltenitei? Cam cate semafoare sunt pe acest traseu. Dar aici nefiind zona administrata de CNAIR nu s-au putut opune. Plus ca si gardul de pe Oltenitei sigur incurca un agabaritic mai lat de 6-7 m latime cat are Oltenitei intre trotuar si gard.

 


Re: Tronsonul Glina - Jilava (SUD) mindmasster

Nou video de la Berceni!



 


Re: Tronsonul Glina - Jilava (SUD) mindmasster

Video nou de la pasajul Oltenita.





Lucrarile avanseaza intr un ritm bun. Cel mai mobilizat constructor dintre cele 5 santiere de pe centura.

Enjoy!

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 18
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Modernizare și lărgire Centura București (DNCB)  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use