Regiunile RomânieiBanatJudețul Timiș

 

Topic: Licitatie 16+24 tramvaie noi

119 posts, 41099 views
 
Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9
 
 

📖 Pagination options
Re: Licitatie 16+24 tramvaie noi PTMZ

Aparent, da, acestea nu mai au valuri. Rămâne de văzut dacă și la autobuze electrice va fi la fel.

 


Licitație 16+24 tramvaie noi Andrei Andraș

Nu pot să nu remarc cât de încet se lucrează. Abia dacă apare în poze un tramvai întreg. Poate mai au alte linii de asamblare, dar tot e prea lent. (nu mai menționez comparația cu Astra noastră pentru că e în continuare valabilă)

 


Re: Licitatie 16+24 tramvaie noi Puss in Boots

Poate pozele sunt mai vechi si tramvaiul e in teste asa cum s-a zis sau va pleca in curand.

 


Re: Licitatie 16+24 tramvaie noi PTMZ

Remarc, totuși, că are un design chiar reușit și modern, care îi dă clasă cu brio Astrei. E bine, cum a observat @Andrei Andraș, și că au renunțat la valuri. Interesant și faptul că dunga albă dintre faruri este tot LED, din randări n-ai fi zis că e așa. Probabil și pe masca dorsală au făcut la fel, dar cu LED roșu.

 


Re: Licitatie 16+24 tramvaie noi Puss in Boots

Normal ca ii da clasa Astrei dpdv design. Insasi sigla Astra n-a parasit secolul 20, ce sa mai zicem de restul.
Iar faptul ca se misca greu, si Astra a avut intarzieri la început iar faptul ca acum a prins viteza nu e catusi de putin 100% garantia unui produs bine facut.
Ar putea sa ne zica cei de pe aici din Cluj si Oradea -in mod obiectiv experienta lor cu Astrele.

 


Re: Licitatie 16+24 tramvaie noi punmeister

PTMZ wrote:
Remarc, totuși, că are un design chiar reușit și modern, care îi dă clasă cu brio Astrei. E bine, cum a observat @Andrei Andraș, și că au renunțat la valuri. Interesant și faptul că dunga albă dintre faruri este tot LED, din randări n-ai fi zis că e așa. Probabil și pe masca dorsală au făcut la fel, dar cu LED roșu.

Da, au avut la baza e-Busurile Sileo pentru noul design.

 


Re: Licitatie 16+24 tramvaie noi andreiiul

Vagoanele vor avea scaune doar pe o latura? Asa era cerinta din CS sau e solutia aleasa de producator?

 


Re: Licitatie 16+24 tramvaie noi PTMZ

Aparent, nu vor fi doar pe o latură, ci pe ambele. Cel puțin așa e la Iași, iar designul va fi la fel și aici:
Am primit ceva randari privind modelul de la Iasi, dar din cate am inteles designul va fi acelasi la ambele orase, diferind numai ecartamentul, schema cromatica si bateriile

Sursa: Forum STPT
Postasem în urmă cu câteva luni la topicul de Iași niște randări publicate de Chirica (aici):
127178983_2257785277687738_873018729550846104_n.jpg (60.01 KB; downloaded 2807 times)

 


Licitație 16+24 tramvaie noi Andrei Andraș

Se și observă că, atât în randare, cât și în realitate, avem acele două culoare gri pe podea.

 



Re: Licitatie 16+24 tramvaie noi ByOnu

Am voie sa zic ca interiorul este MULT mai bine <compatimentat> decat la Astra? Astrele sunt pline de scaune simple si scaune 1.5, si tot abia ramane loc pe culoar. Imi par mult mai incapatoare interioarele din fotografiile de mai sus decat la Astra.

Desigur, are un iz de robustețe, cu un accent mai mare pe practic si incapator. Nu arata poate la fel de modern precum tramvaiele occidentale.

 


Licitație 16+24 tramvaie noi Andrei Andraș

PTMZ wrote:
(...) care îi dă clasă cu brio Astrei.
Puss in Boots wrote:
Normal ca îi dă clasă Astrei dpdv design.
Imperio și Autentic or fi ele „urâte” cu spume, dar oare tata neamțul e mai arătos?
foto Cluj - foto Ulm
0.jpg (1.09 MB; downloaded 2749 times)

 


Re: Licitatie 16+24 tramvaie noi ByOnu

Pur subiectiv, da, e mai aratos neamtul. La Astra arata rau din punctul meu de vedere afisajul pus direct in parbiz/luneta, ci nu intr-o zona separata. Parerea asta mi-am facut-o inca de la Armonii.

Imperio arata mai turcesc decat turcii.

 


Re: Licitatie 16+24 tramvaie noi punmeister

ByOnu wrote:
Am voie sa zic ca interiorul este MULT mai bine <compatimentat> decat la Astra? Astrele sunt pline de scaune simple si scaune 1.5, si tot abia ramane loc pe culoar. Imi par mult mai incapatoare interioarele din fotografiile de mai sus decat la Astra.

Desigur, are un iz de robustețe, cu un accent mai mare pe practic si incapator. Nu arata poate la fel de modern precum tramvaiele occidentale.

Da, pentru ca Bozankaya foloseste un boghiu modern cu suspensie compacta, care economiseste spatiu.

 


Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Județul Timiș  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420646 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use