De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Cutremure

751 posts, 214295 views
 
Go to page:  1  ... 47 48 49 50 51 52 53 54
 
 

📖 Pagination options
Re: Cutremure orex

Cofraj glisant! @cris_m alea sunt unele dintre cele mai rezistente ca sunt constructii monolit tip fagure, asa mi-a comunicat un amic din bransa! ;)

 


Re: Cutremure cris_m

Si iti spune si unul care detine un apartament intr-un astfel de bloc.  :)

 


Re: Cutremure orex

A, deci ghilimetele  aferente cuvantului greseala erau scrise cu cerneala simpatica! :rofl:

 


Re: Cutremure Valentin

Eu as vrea sa va intreb cum faceti diferenta intre tipurile de structuri de rezistenta? Care sunt elementele cheie care dau de gol acest aspect? Ca sa se inteleaga, eu n-am avut nicio treaba cu partea asta (structuri).

 


Re: Cutremure andrei11

Dacă ciocănești  în perete și sună << înfundat >>  e beton, dacă sună <<  spart >>  e cărămidă, fâșii BCA, etc.
Dacă structura e de tipul stâlpi / grinzi elementele se văd "din prima" în apartamente.

 


Re: Cutremure orex

Mai e una, asa ca atunci cand sondezi terenul cu tubul carotier, bagi un spiral intr-o bormasina si vezi, prin sondaj, ce iese, din pereti, alb, rosu sau gri...dar cam slabe sperante sa te lase cineva sa iei o asemenea atitudine intr-o casa pusa la vanzare! :lol:

 


Re: Cutremure orex

cris_m wrote:
Si iti spune si unul care detine un apartament intr-un astfel de bloc.  :)

Dar, sunt convins ca stii si care e structura din Bucuresti cea mai inalta realizata cu aceasta tehnica de turnare a betonului continuu in cofraje glisante!
Ce-am fost si ce-am ajuns! :oops:

 


Re: Cutremure andrei11

A fost Turnul IFMA de lângă Grant.

 



Re: Cutremure andrei11

A fost un mic cutremur acum câteva minute ?

 


Re: Cutremure subway guru

Probabil prea mic, n-am resimtit nimic.

 


Re: Cutremure messe

andrei11 wrote:
A fost un mic cutremur acum câteva minute ?

Ai avut dreptate, au anuntat acum la tv. ca a fost in zona Vrancea un seism de aproximativ 5 grade.

 


Re: Cutremure subway guru

Mai exact 4,5 adica benign…

 


Re: Cutremure CostiC

Buna seara,

Revin aici cu o intrebare. Am gasit un apartament intr-un bloc dat in folosinta in '71 si voiam sa va intreb daca va dati seama de tipul de structura si/sau daca este un bloc solid. Acesta a fost reabilitat, apartamentul este la et 1 si nu a suferit modificari fata de structura originala.

Am atasat o schita si o poza, este genul de bloc in linie. Temerea ar fi sa nu fie de tip OD sau de o structura mai slaba fiind asa vechi.

Va multumesc.
compartimentare bloc.JPG (152.78 KB; downloaded 2639 times)
imagine bloc.JPG (110.85 KB; downloaded 2643 times)

 


Go to page:  1  ... 47 48 49 50 51 52 53 54
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419390 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use