Regiunile RomânieiMoldovaJudețul IașiLucrări de modernizare şi extindere a infrastructurii

 

Topic: Strada Pădurii

30 posts, 7655 views
 
Go to page:  1 2 3
 
 

📖 Pagination options
Strada Pădurii WT_fan06

Tramclub Iași notează:

Începând de luni, 1 iunie 2020, circulația tramvaielor pe strada Pădurii va fi suspendată în vederea reabilitării căii de rulare prin intermediul fondurilor europene disponibile în cadrul Programul Operaţional Regional.

Tronsonul, cuprins între intersecția Cinci drumuri și strada Nicoriță, are o lungime de 1,4 km cale simplă de rulare. Proiectul de reabilitare presupune înlocuirea căii de rulare a tramvaielor, amenajarea de trotuare, reconstruirea stației Pădurii și modernizarea rețelei fir-contact.

Linia de tramvai de pe strada Pădurii a fost dată în exploatare în anul 1900, ca parte a traseului numărul 3, ce unește și în prezent Gara de cartierul Tătărași și Abator, iar mai târziu de localitatea Dancu. Inițial, traseul era proiectat pe strada Elena Doamna - strada Apeduct - strada Tătărași, urmând a fi deviat ulterior pe actualul bulevard Tudor Vladimirescu. Cu toate acestea, concesionarul a propus primăriei prelungirea străzii Pădurii spre Tătărași, intersectându-se cu actualul bulevard Tudor Vladimirescu printr-o curbă strânsă. Documentele vremii au prezentat traseul ca fiind desosebit de dificil din cauza pantei abrupte și a virajului. În acest context,  de-a lungul anilor au avut loc numeroase accidente soldate cu deraieri și chiar răsturnarea vagoanelor de tramvai în curbă. În anul 1959 curba a fost eliminată în urma unui proiect de rectificare a tronsonului de pe strada Pădurii, acesta primind amplasamentul pe care îl cunoaștem și în prezent. Calea de rulare a tramvaielor a fost ulterior reabilitată în anul 1978, în contextul achiziționării noilor tramvaie Tatra T4R și apoi parțial în anul 1999.
 
Panta Pădurii, una dintre cele mai înclinate din Europa, reprezintă un punct de atracție pentru pasionații de tramvaie și fotografi.


Devierea traseelor

CTP Iași scrie pe Facebook:

Începerea lucrărilor în cadrul proiectului de reabilitare a infrastructurii de tramvai pe Strada Pădurii (între Cinci Drumuri și intersectia cu Str. Nicoriță) aduce schimbări și în circulația mijloacelor de transport public.

Astfel, de duminică, 31 mai 2020, vor circula tramvaie pe traseele 1b (Copou – Târgu-Cucu – Podu Roș – Baza 3) și pe 3b (Dancu – Tătărași-Nord), iar din Tătărași Nord vor circula autobuze către Târgu-Cucu – Piața Unirii – Gară. De asemenea, traseul 13 va fi suspendat.


Materiale foto/video cu Strada Pădurii înainte de modernizare







 


Re: Strada Pădurii WT_fan06

Atașez și fotografiile din galeria personală, realizate la finalul lui iulie 2019. Impresia mea este că Strada Pădurii este cel mai spectaculos tronson de tramvai din Iași, și printre cele mai spectaculoase din România. Cu toate astea, este foarte necesară modernizarea acestei străzi, iar eu sper să aleagă soluția green-track pentru calea de rulare, în detrimentul asfaltului pe care l-au folosit până acum pentru celelalte modernizări întreprinse în oraș.

Partea 1/3: Panta dinspre Târgu Cucu































 


Re: Strada Pădurii WT_fan06

Partea 2/3: Panta dinspre Tătărași







































 



Re: Strada Pădurii WT_fan06

Partea 3/3: Ieșirea înspre Strada Tătărași























 


Re: Strada Pădurii PTMZ

Câteva imagini cu stadiul lucrărilor, preluate de la "Ziarul de Iași":
strada padurii (1).jpg (43.3 KB; downloaded 3208 times)
strada padurii (2).jpg (31.45 KB; downloaded 3208 times)
strada padurii (3).jpg (37.31 KB; downloaded 3208 times)
strada padurii (4).jpg (54.75 KB; downloaded 3210 times)
strada padurii (5).jpg (43.11 KB; downloaded 3205 times)
strada padurii (6).jpg (47.82 KB; downloaded 3206 times)

 



Re: Strada Pădurii Puss in Boots

Noutăți : s-a asfaltat toata linia
FB_IMG_1617727754501.jpg (36.15 KB; downloaded 3051 times)
FB_IMG_1617727752295.jpg (60.44 KB; downloaded 3049 times)
FB_IMG_1617727744045.jpg (57.47 KB; downloaded 3048 times)
FB_IMG_1617727741040.jpg (70.69 KB; downloaded 3049 times)
FB_IMG_1617727734845.jpg (86.25 KB; downloaded 3058 times)
FB_IMG_1617727730582.jpg (60.06 KB; downloaded 3059 times)

 


Re: Strada Pădurii cris_m

Cat a inceput aceasta lucrare si cat "scrie" ca trebuie sa dureze? Asa orientativ sa avem un termen de comparatie.

 


Re: Strada Pădurii PTMZ

Lucrările au început în iunie 2020, contractul a fost semnat în septembrie 2019. Nu am găsit un termen exact pentru finalizarea lucrărilor - sunt 3 tronsoane cuprinse în contract -, dar durata proiectului este de 36 de luni.

 


Re: Strada Pădurii cris_m

Cam mult 36 de luni, dar in fine, pare ca se misca natural.

 


  • Anonim
  • Posted:
  •  

Re: Strada Pădurii Anonim

Spunea,Purtătorul de cuvânt de la primărie că trebuie sa fie gata in noimebrie 2022,din ce am înțeles eu.

 


Re: Strada Pădurii Puss in Boots

Vorbea de Dancu acolo. Cred, cel putin. Eu asa intelesesem fraza.

Padurii si Calea Chișinăului eu sper ca se termina anul asta. Padurii sigur. Dincolo se lucreaza cu lopatica.

 


Re: Strada Pădurii Puss in Boots

Se lucreaza cu lopatica si cativa muncitori.
received_493170015441930.jpeg (67.41 KB; downloaded 2877 times)

 


 
Go to page:  1 2 3
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare şi extindere a infrastructurii  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420659 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use