Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii

 

Topic: Pasaj suprateran Șos. Gării Cățelu - Drumul Între Tarlale

33 posts, 8731 views
 
Go to page:  1 2 3
 
 

📖 Pagination options
Re: Pasaj suprateran Șos. Gării Cățelu - Drumul Între Tarlale subway guru

Ai chef de artag degeaba, punctual e valabil ce ti-am spus, un pasaj rutier e mai putin intrusiv ca unul cf si basta...

 


Re: Pasaj suprateran Șos. Gării Cățelu - Drumul Între Tarlale shoppy

Trebuie discutat punctual, stiu ca zicea si Craciun asta, eu nu cred ca s-au facut debleuri de dragul de a ascunde sinele ci din rationamente de relief(mai ales ca acum 100 de ani aderenta si masa aderenta ale vehiculelor CF erau mult mai reduse deci si pantele acceptate mai mici, iar la Bucuresti era plat).

 


Re: Pasaj suprateran Șos. Gării Cățelu - Drumul Între Tarlale aztec

Probabil și pt poluarea fonică....mă rog, cum se spunea înainte...zgomot.

 


Re: Pasaj suprateran Șos. Gării Cățelu - Drumul Între Tarlale andrei11

shoppy wrote:
...iar la Bucuresti era plat).

Cum urcau / coborau  trenurile de la Lemaitre  la Filaret ? Că nici acum nu mă prind pe unde era linia !

 


Re: Pasaj suprateran Șos. Gării Cățelu - Drumul Între Tarlale aztec

Cam pe aici...
Cum reușeau...nu știu că la ta eu cam mare...





Sursa foto
http://www.simplybucharest.ro/?p=30990

 


Re: Pasaj suprateran Șos. Gării Cățelu - Drumul Între Tarlale shoppy

Una e o colectoare cu maxim o manevra pe zi si alta e o linie curenta.

 


Re: Pasaj suprateran Șos. Gării Cățelu - Drumul Între Tarlale andrei11

Lungimea străzii Dr Constantin Istratti la diferența de nivel e de aproximativ 400 m. Diferența de nivel mi se pare mai mare de 5 metri !

 


Re: Pasaj suprateran Șos. Gării Cățelu - Drumul Între Tarlale shoppy

Acum 100 de ani vagoanele de marfa erau mult mai usoare, aveau doar 2 osii si sarcina pe osie era mai mica de 20t, deci o locomotiva cu 2-3 vagoane odata la manevra la pas se descurca.
Da, Bucurestiul nu e plat, avem talazul, dar nu era traversat decat de aceasta linie si linia de la Grozavesti cu ditai fostul pod de acolo, daca vreti chiar s-a facut si un debleu pe talaz, este vorba de tunelul / debleurile abandonate de la linia Cotroceni - Semanatoarea.
In rest, daca nu te ajuta relieful, un debleu este o mare durere de cap, la ploaie se umple cu apa care trebuie pompata, unde anume vreti debleu in Bucuresti?

(Daca te plimbi pe Sena da, Parisul pare plat, dar mergi la Sacre Coeur (unde este si funicular) sau la Observator, Paris are si canale navigabile subterane facute pe sub dealuri ca podurile sa nu blocheze campul vizual al jandarmeriei.)

 


Re: Pasaj suprateran Șos. Gării Cățelu - Drumul Între Tarlale PTMZ

A fost lansată azi o licitație simplificată pentru execuția acestui pasaj. Bugetul alocat este în valoare de 20.584.879,69 RON, bani catalogați "Alte fonduri". Se atribuie ofertantului cu cel mai scăzut preț. Termene limită:
- depuneri oferte: 9 iunie
- evaluări: 9 decembrie
Link E-licitație: http://e-licitatie.ro/pub/notices/simplified-notice/v2/view/100130707

 


Re: Pasaj suprateran Șos. Gării Cățelu - Drumul Între Tarlale PTMZ

Termenul limita pentru depunerea ofertelor a fost prelungit pana pe 23 iunie.

 


Re: Pasaj suprateran Șos. Gării Cățelu - Drumul Între Tarlale subway guru

Ofertare in cateva zile, evaluare in multe luni de zile???
Licitatia asta pute rau de tot…

 


Re: Pasaj suprateran Șos. Gării Cățelu - Drumul Între Tarlale PTMZ

Ofertanți:
1) Asocierea IBB-HIB ROMANIA - IBB Haus und Industriebau GmbH
2) Asocierea ALGORITHM RESIDENTIAL S3 - DELTA ANTREPRIZA DE CONSTRUCȚII SI MONTAJ 93

 



Re: Pasaj suprateran Șos. Gării Cățelu - Drumul Între Tarlale PTMZ

Pe 15 iulie, licitatia a trecut in evaluare financiara.

 


Go to page:  1 2 3
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420785 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use