Regiunile RomânieiMoldovaJudețul Vaslui

 

Topic: Achiziție 8 autobuze hibrid noi și 10 troleibuze noi

37 posts, 12314 views
 
Go to page:  1 2 3
 
 

📖 Pagination options
Achiziție 8 autobuze hibrid noi și 10 troleibuze noi PTMZ

Primăria Vaslui a lansat o licitație organizată pe două loturi pentru achiziția a 8 autobuze hibrid noi cu minim 67 de locuri și 10 troleibuze noi cu minim 90 de locuri. Bugetul total alocat este în valoare de 30.227.635,20 RON din care 18.151.219,20 RON pentru troleibuze și 12.076.416 RON pentru autobuze, cu finanțare europeană prin POR. Ponderea punctajului:
- 60% preț
- 20% perioada de garanție extinsă
- 20% consumul de energie electrică pentru tracțiune la troleibuze, respectiv consumul de combustibil pentru hibride
Termene limită:
- depuneri oferte: 10 februarie 2021
- evaluări: 10 august 2021
Link E-licitație: http://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100109597

Caietul de sarcini pentru troleibuze
https://drive.google.com/file/d/1U9K-vMI ... =sharing

Caietul de sarcini pentru autobuze
https://drive.google.com/file/d/1U86SY0T ... =sharing

 


Re: Achiziție 8 autobuze hibrid noi și 10 troleibuze noi ByOnu

Troleibuzele sunt 12m cu autonomie? Daca da, autonomie se cati km?

 


Achiziție 8 autobuze hibrid noi și 10 troleibuze noi Andrei Andraș

Fără autonomie că nu le trebuie. Știu că se vorbea de extinderea rețelei.

 


Re: Achiziție 8 autobuze hibrid noi și 10 troleibuze noi PTMZ

Sunt de 12 metri. Se cere să poată circula pe minim 200m fără alimentare de la rețea, în caz de avarie, deci cum a zis @Andrei17, fără autonomie.
Hibridele tot de 12m se cer.

 


Achiziție 8 autobuze hibrid noi și 10 troleibuze noi Andrei Andraș

N-am calculat eu oare bine sau chiar bugetul pentru un troleibuz este de ~380.000 euro?!

 


Re: Achiziție 8 autobuze hibrid noi și 10 troleibuze noi PTMZ

Ai calculat bine, mie la 4,85 RON/euro mi-a dat sub 375.000 Euro/unitate. La Mediaș, un Solaris a fost peste 410.000 Euro/unitate. Iar un hibrid vine cam 310.000 Euro/unitate. Conform cerințelor din CS, puterea nominală a motorului electric trebuie să fie de minim 120 kW, deci nu vor mild-hybrid. La Galați, un Solaris Urbino 12 Hybrid a costat cam 350.000 Euro. Deci în ambele cazuri bugetul pare subdimensionat pentru ceea ce se cere.

 


Achiziție 8 autobuze hibrid noi și 10 troleibuze noi Andrei Andraș

Da, eu am calculat la 4,80. Am căutat și prețul pentru o Skodă de Galați, mi-a dat undeva la 397.xxx euro un troleibuz. Nu cred că e subdimensionat prețul, ci vorbim de niște troleibuze echipate doar cu strictul necesar: afișaje, ecran pentru stații în interior, sistem de numărare al pasagerilor, cabină... și cam atât.

 


Re: Achiziție 8 autobuze hibrid noi și 10 troleibuze noi PTMZ

Lotul pentru troleibuze a fost anulat, deoarece nu a ofertat nimeni. Lotul pentru hibride a intrat în evaluare tehnică.
De menționat că la clarificări primăria a modificat CS-ul astfel încât să se accepte și modele mild-hybrid, cu puterea motorului electric de 10-20kW, așadar s-ar putea să fi ofertat Mercedes. Nu mai zic că se încadrează mai bine în buget decât un model full-hybrid.

 


Re: Achiziție 8 autobuze hibrid noi și 10 troleibuze noi ticker

Si Solaris are mild hybrid acum...

 


Re: Achiziție 8 autobuze hibrid noi și 10 troleibuze noi PTMZ

Da, dar e scos recent pe piață. Am impresia că nu a fost comandat nicăieri încă, așadar nu știu dacă are toate omologările necesare. În plus, fiind un model nou, e posibil ca prețul să fie mai mare în primă etapă, pentru a-și acoperi costurile investite în proiect.

 


Re: Achiziție 8 autobuze hibrid noi și 10 troleibuze noi PTMZ

Ofertant unic: MERCEDES-BENZ TRUCKS & BUSES ROMANIA S.R.L.
Proces verbal al sedineti de vizualizare a documentelor depuse in SEAP.pdf
Proces verbal al sedineti de vizualizare a documentelor depuse in SEAP.pdf (1.4 MB; downloaded 240 times)

 


Re: Achiziție 8 autobuze hibrid noi și 10 troleibuze noi PTMZ

A fost relansată licitația pentru cele 10 troleibuze. Bugetul alocat a rămas neschimbat.
Termene limită:
- depuneri oferte: 12 aprilie
- evaluări: 12 octombrie
Link E-licitație: http://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100113602

Caietul de sarcini:
https://drive.google.com/file/d/1H32Rv7nP-3Auc_Na2XbuiQ-mPML-Y_OS/view?usp=sharing

 


Re: Achiziție 8 autobuze hibrid noi și 10 troleibuze noi PTMZ

Runda 1 de clarificari - troleibuze:
Raspuns consolidat solicitari clarificari _1_troleibuze.pdf
Raspuns consolidat solicitari clarificari _1_troleibuze.pdf (1.21 MB; downloaded 242 times)

 


Re: Achiziție 8 autobuze hibrid noi și 10 troleibuze noi PTMZ

Runda a 2-a de clarificari - troleibuze:
Raspuns consolidat solicitari clarificari _2.docx
Raspuns consolidat solicitari clarificari _2.docx (84.27 KB; downloaded 191 times)

 


 
Go to page:  1 2 3
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Județul Vaslui  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420712 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use