Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Discuții despre transportul regional din Ilfov (4XX)

2309 posts, 778292 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 131 132 133 134 135 136 137  ... 165
 
 

📖 Pagination options
Re: Discuții despre alte trasee din Ilfov (non-R4XX) nicusior

rosetti61 wrote:
R403 este rentabil la ce traseu are? Se punea la un moment dat desfiintarea sau scurtarea lui.


De la Casa Presei am urcat 15 calatori la care peste 10 calatori am validat cardul la masina de la ora 15:00, si la Afumati a plecat goala spre Branesti, erau doua femei la care sperau ca sa mai circule si dupa 1 ianuarie.

 


Re: Discuții despre alte trasee din Ilfov (non-R4XX) dekolor

Legat de R403, nu pare sa dispara prea curand. In Afumati cel putin au aparut placute in statii, indicatoare rutiere si acele marcaje "BUS" pe sosea, in fiecare statie.

 


Discuții despre alte trasee din Ilfov (non-R4XX) Andrei Andraș

De parcă indicatoarele și semnele de stație nu pot fi date jos, iar marcajele cu bus să rămână acolo până dispar.  :roll:

 


Re: Discuții despre alte trasee din Ilfov (non-R4XX) dekolor

Nu spun ca 100% sigur nu dispare linia, nu am cum sa stiu asta, dar mi se pare ilogic sa se apuce fix acum de pus niste stalpi si tras dungi pe jos daca ei stiu ca linia dispare de la 1 ianuarie sau ce data se mai vehiculeaza pe aici.

 


Re: Discuții despre transportul regional din Ilfov (R 4XX) CiprianTRB

Dragi cetateni,
Prin prezenta va fac cunoscuta adresa operatorului de transport public de persoane, SC Serviciul Transport Voluntari SRL, prin care am fost informati ca incepand cu data de 01.02.2021, transportul de calatori va fi sistat pe toate liniile pe care acesta le deserveste, fapt datorat in primul rand calatorilor ce nu isi achita contravaloarea calatoriilor, dar si a UAT-urilor ce nu si-au virat contributiile asumate in cadrul Asociatiei de Dezvoltare.

Cu stima,
Al vostru Primar- Dobre Mihai!!!
FB_IMG_1611844558084.jpg (124.42 KB; downloaded 3476 times)
Sursa

Cum e posibil așa ceva? Înțeleg faptul ca PMB nu se înțelege cu Pandele, dar STV operează multe trasee din zona de est a județului Ilfov. Nu e normal sa lăsam oameni fără transport din cauza unor dispute politice. Oamenii au nevoie de acele trasee pentru a merge la muncă în București, București depinde de Ilfov și viceversa. Oamenii nu au nicio vină. Sper ca se va găsi o soluție.

 


Re: Discuții despre transportul regional din Ilfov (R 4XX) dekolor

Tocmai ce au cumparat 100 de autobuze  :rofl: . Ne intoarcem la maxi-taxi? Sper ca nu s-au vandut dubele...

 


Re: Discuții despre transportul regional din Ilfov (R 4XX) andreiiul

Ce nu inteleg eu este de ce dau vina pe PMB cand contractul este incheiat in ADITPBI si STV. OK, PMB este principalul finantator, dar totusi este urat sa te razbuni politic prin cetateni (inclusiv ai tai din Voluntari).

 


Re: Discuții despre transportul regional din Ilfov (R 4XX) alexandru_gr

Autobuzele lui Pandele se retrag din București și Ilfov de la 1 februarie. PMB a sistat plățile către Serviciul de Transport Voluntari
28/01/2021 13

Serviciul de Transport Voluntari(STV) a trimis o circulară mai multor primării din județul Ilfov prin care anunță retragerea de pe traseele din zona metropolitană București-Ilfov din cauza problemelor financiare.

În documentul semnat de directorul STV este subliniată “situația dramatică în care ne aflăm din cauza lipsei fondurilor bănesti, aferente prestației lunilor noiembrie și decembrie 2020, de către Primăria București”.

Linkul către articolul întreg
https://buletin.de/bucuresti/autobuzele-lui-pandele-se-retrag-din-bucuresti-si-ilfov-de-la-1-februarie-pmb-a-sistat-platile-catre-serviciul-de-transport-voluntari

 


Re: Discuții despre transportul regional din Ilfov (R 4XX) dany

Nu se intampla nimic de luni, veti vedea. Aceasta notificare este facuta doar pentru a forta mana PMB pentru a plati facturile restante catre STV, lucru ce se va intampla maxim saptamana viitoare.

 


Re: Discuții despre transportul regional din Ilfov (R 4XX) orex

Si de ce ar trebui sa suport EU, in sensul de bucurestean, costurile cu transportul voluntaristilor?

 


Re: Discuții despre transportul regional din Ilfov (R 4XX) hADRIAN

Aici nu e vorba de Voluntari. E vorba de o societate de transport care asigura legatura Capitalei cu un judet ce o inconjoara. Corporatistii din Bucuresti locuiesc in Ilfov iar oamenii din Ilfov lucreaza in Bucuresti, simplu. Dincolo de rafuieli  politice, ar trebui sa ne gandim la oameni. Lasam dubele sa reapara? In context de pandemie, ne permitem sa lasam oamenii in cutiile acelea de conserve? Ok, nu vrei STV, dar e pregatit STB sa intre pe acele linii? Inainte de a lua decizii de acest gen, trebuie sa avem gata si alternativele.

 



Re: Discuții despre transportul regional din Ilfov (R 4XX) cris_m

orex wrote:
Si de ce ar trebui sa suport EU, in sensul de bucurestean, costurile cu transportul voluntaristilor?

De ce ar trebui sa iti suporte cineva din Oradea M5-ul prin fata casei? Daca e sa o luam pe principiul asta...
Totusi daca stai sa te gandesti, contribuie si voluntaristii, dar indirect. Unde crezi ca platesc taxele firmele la care sunt acestia angajati? Nu cumva in Bucuresti? Nu cumva ei produc acel trafic care ne sufoaca zi de zi?

 


Re: Discuții despre transportul regional din Ilfov (R 4XX) orex

1. M5.1 l-au platit si persoane din Belgia, Olanda, Franta, Germania, etc. care n-au nici in clin si-n maneca cu treaba asta!
2. Ma lasi cu sindicalismul asta ca fara voluntaristi Bucurestiul ar fi falit?!
3. Bine ar fi sa se opreasca la capatul lui 21, sa nu mai incurce circulatia aiurea, cand se defecteaza cate o cascarabeta pana/dinspre Obor!
4. Si domnestenii, bragadirenii si bolintinenii merita acelasi tratament cu privire la mobilitatea urbana dar nu te vad tot asa de vehement si-n cazul lor!

 


Go to page:  1  ... 131 132 133 134 135 136 137  ... 165
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421893 posts in 5256 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use