MetrouReţeaua de metrou din Bucureşti

 

Topic: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București

330 posts, 139404 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 24
 
 

📖 Pagination options
  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București sab

La Gorjului au lubrefiat scările rulante de la peronul nou. Din plin...
Probabil se tem să nu crape, deoarece la peronul vechi este una "decedata" de luni bune. Probabil asteapta sa se împlinească termenul de casare să o inlocuiasca.




 


Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București bogdan5ful

Ce sunt acele echipamente lubrifiate? Amortizoare? Dacă se înțepesc ele se blochează scara rulantă? Nu sunt cunoscător de mecanică sau instalații de genul și sunt curios. :)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București sab

bogdan5ful wrote:
Ce sunt acele echipamente lubrifiate? Amortizoare? Dacă se înțepesc ele se blochează scara rulantă? Nu sunt cunoscător de mecanică sau instalații de genul și sunt curios. :)

M-am uitat mai cu atentie si inclin sa cred ca NU sunt amortizoare. Doar niste simple puncte de sprijin, dat fiind ca scara rulanta este destul de lunga. Insa probabil ca au lubrefiat ceva pe interiorul scarii si s-a scurs lubrefiantul pe acolo.

 


Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București Stefan28

Eroilor, linia 2, pe M1/3...
Concluzia:  :popa:  :popa:  :popa:
20210112_183208_compress83.jpg (1.01 MB; downloaded 4635 times)
20210112_183212_compress47.jpg (1.47 MB; downloaded 4603 times)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București sab

Este o chestie care mă roade, de când am văzut pozele cu decopertarea stației E1. Exista  sau nu hidroizolație la stația M1?
Mi se pare ciudat ca nu au existat probleme de asemenea dimensiuni pana nu s-a făcut M5.
42225384940_6862b99a01_b.jpg (310.97 KB; downloaded 4562 times)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București sab

De vina este ca s-a facut metroul in albia Dambovitei, nicio legatura cu lucrarile facute de Astaldi . Astia ne cred chiar retardati , ce inseamna ca este o structura "imersata" , l-au facut in râu ? ;)
http://www.metrorex.ro/_read667-1
12.01.2021
Metrorex informeaza ca astazi, 12.01.2021, in zona statiei de metrou Eroilor 1 au aparut infiltratii la peronul 2. Acestea sunt tratate conform procedurilor de intretinere.
Mentionam ca, reteua de metrou construita, in special in albia raului Dambovita, este peste 80% imersata. In acest sens, sunt stabilite procedurile de interventie, care presupun atat izolarea zonei, cat si captarea si evacuarea apelor provenite din infiltratie.
Avand in vedere faptul ca, in zona se finalizeaza lucrarile de amenjare si extindere a peronului de la linia 2, precum si corespondente cu Magistrala 5, interventia se va face si cu personalul constructorului Magistralei 5, Asocierea Asocierea ASTALDI – FCC CONSTRUCCION – UTI–ACTIV GROUP.
Precizam ca circulatia trenurilor de metrou nu a fost afectata, iar siguranta calatorilor nu a fost pusa in pericol in nicio secunda.
Va prezentam scuze pentru disconfortul creat si va multumim pentru intelegere!

 


Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București Stefan28

Probleme au fost tratate conform procedurilor de întreținere de s-au rupt...  :rofl:  :rofl:  :rofl:
Ploua exact la fel!!
20210113_174748_compress89.jpg (995.41 KB; downloaded 4462 times)

 


Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București subway guru

@sab
Statia E1 a avut hidroizolatie cu carton asfaltat protejata cu shapa.
Daca te apuci sa faci svaiter planseul e ca si cum nu ar mai avea nimic, apa se infiltreaza pe sub hidroizolatie si circula pe cai nebanuite pe unde vrea ea si iese pe unde nici nu te astepti.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București sab

In loc sa de fantezii cu luminatoare si derdelușuri mai bine ne concentram sa găsim o soluție sa preîntâmpinăm aceasta situație, oarecum previzibila, din ce înțeleg. Sunt curios cu câtă atenție au tratat îmbinările intre vechea si noua hidroizolație. Probabil cu atenție minima, din moment ce sunt atâtea probleme.
Daca se întâmpla asta pe vremea cealaltă, cineva sigur ar fi răspuns... Așa acum o tratăm ca pe  un lucru normal, o fatalitate...

 


Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București subway guru

Hidroizolatia veche nu prea ai cum sa o repari...

 


Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București andrei11

Mie îmi sună că nu hidroizolația veche e de vină ci când s-au realizat supratraversările către  fosta linie 4...

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București sab

Problema cred ca este  si la îmbinările dintre structuri.
Daca nu exista o soluție de "îmbinare" intre cele doua izolații, înseamnă ca din start ne-am asumat aceste probleme. De fapt, daca îmi dau bine seama, noul pasaj pietonal  acționează ca un obstacol care direcționează apa fix  in jos către zonele de îmbinare, acolo unde vechea hidroizolație a fost distrusa.

Chiar nu exista nicio soluție sa se vina pe jos, nu pe deasupra stației ?

 


Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București andrei11

E bine și așa, numai că după 1990 tare mi-e frică că - în toate domeniile - au apărut oameni cu diplome care habar nu au despre ce e vorba...ce să spun și de partea a doua, școlile profesionale ajunse în dizgrație /  abandonate / desființate. etc. etc.  Acum toată lumea lucrează în IT și bănci. A, da, și în farmacii. Acolo nu mai dai de farmaciști ci de vânzătoare.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București sab

La Leonida au catadicsit dupa multi ani de cand curge apa sa faca niste injectii in peretele exterior catre strada .




Iar la Unirii1 am remarcat chestia asta pe o zona mica a plafonului in vestibul. Oare au de gand sa faca la fel in toata statia si au facut un "demo" ? Ar fi bine  sa faca ceva la capitolul acesta si nu numai aici, in toate statiile pe care le-au "chelit", ca arata ca  :twisted:




 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 24
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Reţeaua de metrou din Bucureşti  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421160 posts in 5246 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use